Glucosamine’in cilde faydaları

Bazı araştırmalara göre, Glucosamine sağlıklı kıkırdağın doğal bileşeni olan bir besindir. Rastgele kontrollü çalışmalar, osteoartrit için Glucosaminein faydalarını göstermiştir ve bunun öncelikle Glucosamine’in kıkırdağı güçlendirme yeteneğine bağlı olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca glucosamine, iddiaların çoğunu doğrulamak için çok az bilimsel kanıt olmasına rağmen, bazen cilde olan faydalarına ilişkin olarak  lanse edilir. Glucosamine genellikle, öncelikli olarak, tipik olarak tüketilmeyen, hayvan dokularında ve kemiklerinde bulunduğu şekliyle takviye şeklinde alınır.

Kırışıklıkları Azaltır

Cilt için Glucosamine’in iddia edilen en büyük avantajlarından biri, kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olabilmesidir. Dr. Leslie Baumann “Kozmetik Dermatoloji: İlkeler ve Uygulama,” adlı kitabında Glucosamine kırışık azaltma dahil olmak üzere çeşitli kutanöz faydaları gösterdiğini belirtmiştir. Kitabında 53 kadının, Glucosamine ve çeşitli antioksidan bileşikler içeren takviye kullanmalarından 5 hafta sonra, görünür kırışıklıklarda yüzde 34 azalma bulunmasını referans göstermiştir.

Hiperpigmentasyon Tedavisi

Baumann‘a göre, cilt için Glucosamine’in diğer bir faydası da hiperpigmentasyon(melaninin aşırı üretiminin bir sonucu olan hastalık) tedavisinde yardımcı olmasıdır. Hiperpigmentasyon genellikle güneşin zararları, inflamasyon veya sivilce nedeniyle, melanin artışına bağlı olarak, cildin bir alanının renginin koyulaşmasıdır. Büyük ya da küçük yamalar şeklinde ortaya çıkabilir. Baumann Glucosamine’in hiperpigmentasyonu etkileme şeklini, melanin sentezini baskılayan tirozinaz aktivasyonunu inhibe etmesi olarak açıklamaktadır.

Yara İyileşmesi

Glucosamine’in ayrıca yara iyileşmesini de desteklediği görülmektedir. Beslenme uzmanı Frank Murray “Uzun Bir Yaşam için 100 Süper Takviye” adlı kitabında, yara iyileşmesinin erken dönemlerinde Hiyalüronik asit üretiminin deri altı maddesi gibi kritik bir önemi olduğunu açıklamaktadır. Ağız yoluyla Glucosamine alımı, özellikle de, travma sonrasında doğrudan cilde alımı hyaluronik asit üretimini artırır ve yaranın daha hızlı iyileşmesini teşvik eder.

Nemlendirici

Glucosamine’in diğer bir faydası da  cilt için nem sağlayabilmesidir. Paula Begoun “Tüm Güzellik Kural ve Yönergeleri İçeren Kitap: Güzellik İçin Esas Kılavuz” adlı kitabında, Glucosamine’nin vücut dokularında bulunan amino şekerlerin uzun zincirleri olan mukopolisakkaridlerden yapılan nemlendiricilerin değerine sahip olduğunu belirtmiştir. Ayrıca glucosamine cilt bileşiminin doğal bir parçasıdır. Kabuklu deniz hayvanı, bu dokuları içeren et veya besin takviyesi gibi Glucosaminei yüksek gıdalar tükettiğimiz zaman, harici bir nemlendirici için ihtiyacımız azalabilir.