Glucosamine Sülfat Faydaları Nelerdir?

Glucosamine kıkırdak ve eklem yastığı oluşturmak için vücutta doğal olarak üretilir. Glucosaminein hiçbir büyük gıda kaynağı olmadığından,sadece besin takviyesi olarak mevcuttur. Glucosamine’in sülfat formu, Glucosamine hidroklorüre göre vücut tarafından daha iyi absorbe edilebilir ve osteoartrit tedavisinde eklem ağrısını azaltabilir. Herhangi bir besin takviyesinde olduğu gibi, Glucosamine sülfat almadan önce doktorunuza danışınız.

Eklem Ağrı Tedavisi

Glucosamine sülfatın yararları üzerine bilimsel araştırmaların kesin olmamasıyla birlikte Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi ‘ne göre Glucosamine sülfat, romatizmalı hastalarının eklem ağrılarını azaltmaktadır. Bunun anti-inflamatuar etkisi nedeniyle olduğu görünmektedir. Glucozamine, eklemlerin sinovyal sıvısında bulunan ve. hyaluronik asit düzeyleri düşük olduğunda osteoartritin neden olduğu ağrı ve hareketsizliği rahatlatan, hyaluronik asit üretimini uyarabilir ve normale döndürebilir. Harvard Tıp Fakültesi göre Bursan iltihaplanması nedeniyle eklem ağrısı, tendinit veya kas ağrıları, gerilmeler Glucosamine sülfat ile hafifletilemez.

Kıkırdak Oluşumu

Glucosamine sülfat yengeç, ıstakoz ve karides gibi kabukluların sert dış kabuklarından yapılır. Takviye olarak alındığında, kolaylıkla kan ve eklem içine emilir. Glucosamine’in kıkırdak matrisi oluşumunu teşvik edebileceğini ve enzimler ile kıkırdak yıkımını azalttığını bildirilmektedir. X-ışınları Glucosamine kullanan insanlarda kıkırdak yıkımında yavaşlama ve azalma olduğunu göstermiştir. Glucosamine’in, eklem sentezine katkıda bulunma ve onarım kabiliyetine rağmen hala üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Harvard Tıp Okulu’nda Dr.Howard LeWine Artrit şiddetli ağrı orta veriyorsa – her zaman doktorunuzun onayı ile iki ya da üç ay süreyle Glucosamine sülfat kullanmanızı önermektedir.

Glucosamine Sülfat

Osteoartrit Tedavisi

İnsanların yaşına bağlı olarak, normal aşınma ve yıpranma ile kıkırdakta yaralanma veya kırılma nedeni ile hasar meydana geşdiğinde Osteoartrit oluşur. Bütün çalışmaların olumlu olmamasına karşın Glucosamine sülfatın, diz ve kalça osteoartrit semptomlarını azalttığı  gösterilmektedir. 2002 yılında Utah Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yürütülen, büyük çaplı,çok merkezli bir Glucosamine / Kondroitin Artrit Müdahale Denemesi, diz osteoartriti üzerine önemli bir etki bulamamıştır. Glucosamine hidroklorid formu çalışılmı ancak, Glucosamine sülfat incelenmemiştir. Michigan Sağlık Sistemi Üniversitesi’ne göre, Glucosamine osteoartriti tedavi edemez fakat hafifletebilir, ancak 3-8 hafta sonra ortaya çıkan yararını sürdürebilmek için ömür boyu takviye almak gerekli olabilir.

Otistik Çocuklarda Diyare Tedavisi

Michigan Sağlık Sistemi Üniversitesi’ne göre, Glucosamine kronik ishal muzdarip olan otistik çocuklarda diyare ortadan kaldırmaya yardımcı olabilmektedir. Daha fazla araştırmanın bu doğrulaması  gerekli olmasına rağmen, aynı zamanda ayak ve el tırnaklarının büyüme hızını  ve gücünü artırarak kırılgan tırnaklara yardımcı olabilir. Doktor onayı olmadan, Glucosamine çocuklara asla verilmemelidir, ve hamile veya emziren kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.