Glucosamine Metilsulfonilmetan (MSM) için ideal doz nedir?

Glucosamine ve MSM, Artrit gibi sağlık şartları ile ilişkili, ağrıyı hafifletebilen besin takviyeleridir. Glucosamine ve MSM tek tek mevcut olan takviyelerdir, fakat aynı zamanda, birlikte paketlenmiştir, bazen ilave condroitin de içerisine eklenmektedir. Bir besin takviyesi olduğundan, Glucosamine Metilsulfonilmetan sıkı doz tariflerini uygulamaz, fakat tavsiye edilen alımları mevcuttur. Herhangi bir besin takviyesinde olduğu gibi, Glucosamine MSM’in sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için sağlık danışmanına başvurunuz.

Kaynak-Geçmiş

Glucosamine takviyeleri, ıstakoz, yengeç ve karides gibi kabukluların dış kabuklarından elde edilmektedir. Ayrıca vücudumuz da eklemlerimizi koruyan kıkırdağın  oluşturulmasına ve onarılmasına yardımcı olmak bu molekülü üretmektedir. Uygun dozlarda Glucosamine takviyeleri, yaş veya hastalık nedeniyle olduğu kaybedilen kıkırdağın yeniden oluşturulabilmesi için,vücudunuz tarafından üretilen miktarı destekler. MSM, veya metil sülfonil metan, doğal olarak birçok gıda kaynaklarında oluşur. Vücudumuz MSM sentezlemez ya da herhangi bir fizyolojik süreç için buna ihtiyaç duymaz. Bununla birlikte, belirli dozlarda MSM takviyeleri, hastalıkların çeşitli etkilerini hafifletebilir.

Kullanım

New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi tarafından kaydedilen bir çalışmada, çalışmadaki bireylerden, 12 hafta boyunca günde belirli bir dozda Glucosamine MSM alanların osteoartrit ağrıarını, hiç takviye almayan bireylere göre önemli ölçüde azaltmıştır. Glucosamine ve MSM tek başına ,ve kombine edilmiş takviye  ile aynı dozda iken,deneklerin yaşadığı ağrıyı azaltmış, fakat etkisi, iki takviyenin birlikte alındığı zamandan daha az olmuştur. Glucosamine MSM ayn zamanda Romatoid artrit ile ilişkili ağrıyı azaltabilir. Bunlara ek olarak, biri veya diğeri temporomandibular eklem artriti, interstisyel Sistit, inflamatuvar barsak hastalığı, rozase ve sporla ilgili yaralanmalara karşı fayda sağlayabilir. Ancak, New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi, potansiyel kullanımların bazılarının, sadece hayvanlar üzerine yapılan çalışmalara dayandığını ve insanlar için geçerli olmayabileceği konusunda uyarmaktadır.

Önerilen Dozlar

Hem Maryland Tıp Merkezi  Üniversitesine hem de MedlinePlus ‘a göre Glukosamin için yaygın olan doz; günlük doz, günde bir defa alınan 1500 mg ,veya günde 3 defa 500 mg’lık dozdur. New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi, MSM için günde 3 doza bölünmüş olarak, 1.5 g ‘dan  10 g’a kadar önerilen doz aralığı sunmaktadır. “Osteoartrit ve kıkırdak,”’ın Mart 2006 sayısında tanımlanan bir çalışmada, denekler diz eklemlerinde osteoartrit ağrısını gidermek için, iki doz halinde 12 hafta boyunca, günlük 6 g tüketmişlerdir.

Diğer Hususlar

Önerilen dozlarda Glucosamine MSM,uzun bir dönem kullanılana kadar ağrı tedavisi sağlamayabilir. Eğer warfarin gibi kan inceltici ilaç alıyorsanız veya kabuklu deniz ürünlerine alerjiniz varsa, Glucosaminein herhangi bir dozu kontrendike (tavsiye edilmeyen) olabilir.Bununla birlikte, MSM’in yüksek dozlarda bile, güvenli olduğu görülmektedir.