Glucosamine Kondroitin için günlük doz nedir?

Vücudunuz, kıkırdak ve diğer bağ dokusu hücrelerinde yer alan Glucosamine ve kondroitin üretmektedir. Osteoartrit gibi, artritin çeşitli türleri, kemik ve eklemler arasındaki yastıklama etkisini azaltırak, bağ dokusu ve kıkırdaklarınızın bozulmasına neden olur. Glucosamine kondroitin, Artrit rahatsızlığı ve diğer eklem sorunlarını tedavi etmek için satılan bir besin takviyesidir.

Yetişkinler İçin Dozaj

Glucosamine genellikle kondroitin ve bir alternatif ya da tamamlayıcı bir tedavi ile birleştirilir. Geleneksel ek tedaviler için tamamlayıcı bir tedavi unsuru olarak birlikte kullanıldığında, şişlik ve ağrıyı azaltmak için aldığınız, steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçların veya NSAID’lerin dozunu azaltmanızı sağlayabilir. 18 yaş üzeri yetişkinler için standart günlük doz, günde 2 ila 3 kez 500 mg Glucosamine ile 200 ila 400 mg kondroitindir. Eğer artrit için Glucosamine ve kondroitin alıyorsanız, önerilen doz günde üç kez 500 mg Glucosamine ve günde üç kez 200 ile 400 mg kondroitindir. Ayrıca günde bir kez 1000-1200 mg kondroitin ile birlikte 1500 mg Glucosamine alabilirsiniz.

Glucosamine Kondroitin

Çocuklar İçin Dozaj

Glucosamine Chondroitin’in, tipik olarak artrit veya eklem problemleri için kullanılmasından bu yana 18 yaşın altındaki çocuklarda kullanımını önermek için yeterli bilimsel kanıt mevcut değildir. Glukosamine standart takviyelerinde çoğu kez Metilsulfonilmetan veya MMS ile kombine edilir. MSM’in otizm ile bağlantılı olabileceği ve çocuklar tarafından alınmaması gerektiği konusunda uyarılar vardır.

Dozaj Etkinliği

Glucosamine ve kondroitin orta derecedeki diz osteoartritinde hafif etkilidirler ve genel olarak osteoartritte bazı faydalar sağlarlar. D.C’nin  Mart-Nisan 2005 sayısında yayınlanan “Omurga Sağlığı”makalesinde Thomas E. Hyde’ye göre daha ilerideki çalışmalarda Glucosamine ve kondroitin takviyelerinin uzun vadeli kullanımının yararları ve risklerini değerlendirmek gerekir.

Uyarılar

Glucosamine ve kondroitin tamamen Amerika’da FDA tarafından düzenlenmiş takviyeler değildir. Kalitesi, dozun içeriği ve mukavemeti, üreticileri arasında farklılık gösterebilir. Bazı websitelerine göre Glucosamine’in kanama riskini artırabileceği ve diğer ilaçlar veya takviyeler ile etkileşime girebileceği konusunda uyarılar vardır. Bazı Glucosamine ürünleri karides, yengeç ve diğer kabuklu su  ürünlerinden yapılır. Eğer kabuklu deniz ürünlerine karşı bir alerjiniz varsa, Glucosamine almadan önce doktorunuza danışınız.