Glucosamine Kasları Güçlendirir Mi ?

Vücudumuz doğal olarak sağlıklı kıkırdak ve kas, kemik ve eklem bağlayan dokuda Glucosamine üretmektedir. Bu maddenin, kıkırdak matris içinde ve eklem yüzeyleri yağlayan sinoviyal sıvıda bulunduğunu bilinir. Yetersiz miktarda Glucosamine, glucosamine takviyeleri ile tamamlanabilir, fakat herhangi başka bir ilacı olumsuz etkilemeyeceğinden veya sahip olabileceğiniz diğer durumlar hakkında emin olmak için doktorunuza danışınız.

Eklemin Güçlendirilmesi

Yeterli miktarda Glucosamine kullanımı ile kaslarınız ve eklemleriniz daha ağrısız ve daha güçlü görünebilir. Glucosamine sülfatın, diz dahil olmak üzere eklem bölgelerinde osteoartrit tedavisinde yararlı olduğunu söylemektedir. Sülfat eklemlerde bulunan viskoz sinovyal sıvıda mevcut ise, bu durum diz çevresinde kıkırdağın daha çok güçlendirilmiş ve glycoaminoglycans’ın daha kolaylıkla sentez edildiğini ortaya koyar.

Kıkırdak Yenilenmesine Katkıları

Hasarlı kıkırdak, kolaylıkla kendini iyileştiremez ancak glucosamine takviyesi sırasıyla kemikler, eklemler ve kıkırdak bağlayan kaslarınızı güçlendirmeye ve iyileşmesine yardımcı olur. Amerikan Akademisi Ortopedi Cerrahları, cerrahi onarımın yanında, eklem kıkırdağının yenilenmesinde, beyaz doku ismi verilen kemik uçlarını kaplayan ve eklemlerin bağlanma yerlerindeki pürüzsüz, beyaz doku, Glucosamine takviyesi ile birlikte, kıkırdağın büyüme onarım ve katkı sağlamasına teşvik etmek için yardımcı olabileceğini söylemektedirler. Kıkırdak rejenerasyonu için cerrahi teknikler gelişmekte iken, glocosamin gibi takviyeler, vücudun kendi kendini iyileştirme kabiliyetine katkı sağlayabilmektedir.

Kondroitin ile Kombinesi

Glucosamine genellikle takviye olarak, eklem kıkırdağından elde edilen kondroitin ile kombine edilmiş halde alınır. Bazı araştırmalara göre bu kombinasyonun osteoartrit hastaların tedavisi sırasında sıklıkla kullanıldığını belirtmektedir. Glucosamine kondroitin kullanımı, hastaların, bu kombinasyonu kullanmadıkları takdirde daha fazla ihtiyaç duyacakları, steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçların düşük dozlarını alabilecekleri anlamına gelebilir.

Daha Az Sürtünme Daha Kolay Kas Hareketine Olanak Sağlar

Glucosamine takviyeleri aldığında, eklemler daha serbest hareket ettiği için kaslar daha güçlü görünebilir. Amerikan Akademisi Ortopedi Cerrahları, kıkırdak sağlıklı olduğunda, eklem yüzeyinde daha az sürtünme meydana gelir ve kemiklerin kaslar üzerinde daha az baskı yaparak birbiri üzerinde kolayca kayabileceğini belirtmişlerdir.