Glucosamine insülini bloke eder mi?

Glucosamine, vücudunuzun kıkırdak oluşturmak için kullandığı şeker gibi bir bileşik, ABD’de satılan en popüler diyet takviyeleri arasında yer almaktadır. Health Worldnet’e göre, Amerikalılar 2008’de tarihinde Glucosamine için 872 milyar dolar harcamıştır. Osteoartrit tedavisinde Glucosamine kullanışlılığının incelendiği araştırmalarda, tutarsız sonuçlar elde edilmiştir, fakat birçok insan Glucosamine içeren takviyeler alırken, semptomlarının iyileştiğine inanmaktadırlar.Glucosamine’in, insülin aktivitesini veya glukoz metabolizmasını olumsuz etkileyebileceği yönündeki endişeler ortadan kalkmıştır.

Hexosamines

Bir heksoz, glukoz veya galaktoz gibi altı karbonlu bir şeker molekülüdür. Vücudunuzda heksozlar, hexosamines olarak adlandırılan  Glucosamine ve galaktosamin gibi yakıt kaynağı olarak ve diğer önemli moleküller için haberci olarak hizmet ederler. Hexomines, azot ihtiva eden amino grubuna bağlı olan basit heksoz şekerleridir. Bilim adamları, hücrelerin içinde büyük miktarlarda hexosaminesin glikoz metabolizmasını ve insülin aktivitesini bozan maddelerin üretimine katkıda bulunduklarına inanırlar.

Muhtelif Kullanımlar

Glucosamine hemen hemen bütün dokularınız arasında bulunur,ancak eklemlerinizde, kıkırdak ve eklem sıvısı önemli bileşenler  olan glikozaminoglikanlar  veya glikozaminoglikan için öncül olarak görev yaptıkları yerde yoğunlaşmışlardır. İki ana Glucosamine-kaynaklı GAG, hyaluronik asit ve keratan sülfat, siz yaşlandıkça eklemlerinizden kaybolma eğilimindedirler. Bütünleyici Glucosamine bağırsaklarınızdan kolayca emilerek, kıkırdaklarınıza dahil edilir ama aynı zamanda vücudunuzda başka yerlerde, glukoz moleküllerini proteinler ve lipidlere eklemek için kullanılır. Yüksek konsantrasyonlarda mevcut olduğunda, bu “Glikozile” protein ve yağların bazılarının  insülin direnci ve diyabete katkıda bulundukları görünmektedir.

Glucosamine

Hayvansal Araştırmalar

2008 “Endokrinoloji ve Metabolizma” incelemesinde, artan heksozamin seviyelerinin bile diyabet gelişimi için gerekli olabileceği belirtilerek, hexosamines’in insülin direnci zemin hazırlamasındaki öneminden  bahsedilmiştir. Glucosamine takviyesi etkilerinin değerlendirildiği eski laboratuvar çalışmaları,aslında kemirgenlerde insülin direncindeki  artırmasının, Glucosaminein insanlarda diyabeti  hızlandırma veya kötüleştirme konusunda endişe yarattığını göstermiştir. Ancak bu çalışmalar düzenli olarak, herhangi önerilen dozda takviyeleri alarak elde edebileceğinizden çok daha yüksek dozlarda verilen glukosaminin intravenöz infüzyonunu kullanmıştır.

İnsülin Üzerinde Etkisi Yoktur 

2010 yılında, bugüne kadar yapılan araştırmaların kapsamlı olarak incelenmesi sonrasında, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Danimarka ve İngiltere’den  uzmanlar,Glucosaminein “Sağlıklı denekler ve diyabet veya bozuk glukoz toleransını olan bireyler tarafından herhangi bir oral doz seviyesinde ”alındığında, açlık kan şekeri seviyesini insüline yanıtı veya vücudun şekeri metabolize etme kabiliyetini etkilemediği sonucuna varmışlardır. Diğer bir deyişle, Glucosamine’in şeker hastaları için bile güvenli olduğu görülmektedir, çünkü insülin etkisini bloke ettiği veya kan şekeri düzeyini yükselttiği görülmemektedir.

Değerlendirmeler

Glucosamine, önerilen dozlarda alındığında insülin aktivitesini etkilemez: Günde üç kez 500 mg normal dozdur. Ancak, diyabet ve diğer insülin dirençli popülasyonlar üzerindeki Glucosamine etkileri üzerine büyük, uzun vadeli çalışmalar yapılmamıştır. Bu yüzden, Glucosamine’i günlük rejimi eklemeden önce,riskleri ve yararlarını değerlendirmek gerekir. Glucosamine, herkes için Artrit semptomları iyileştirmez,bu nedenle Glucosaminein sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza danışınız. Eğer şeker hastalığınız varsa ve Glucosamine almaya karar verirseniz, sık sık kan şekeri seviyesini kontrol ediniz.