Glucosamine almalı mıyım?

Glucosamine, doğal olarak eklem kıkırdağı ve eklem sıvısında bulunan bir maddedir.Bir takviye olarak, Glucosamine sülfat gibi şişelenir ve belirli kabuklu deniz hayvanlarının kabuğundan, ya da sun’i olarak laboratuarda elde edilir. Çoğunlukla eklemlerde Artrit ile ilişkili semptomların tedavisinde yardımcı olmak için kullanılır. Eğer artritiniz varsa, giderilmesi için Glucosamine almayı düşünebilirsiniz.

Glucosamine ve Osteoartrit

Artrit(eklem iltihaplanması) eklem dejenere olamaya ve parçalamaya başladığı, zayıflatıcı bir durumdur. her hareketin  ağrılı olabileceği, üstüste olan kemik temasına yol açabilir. Cochrane Enstitüsü tarafından yapılan bir meta-analiz,Glucosaminein  romatizmalı hastaları için etkili ve yaralı olabileceğine dair kanıtı sağlar.Bu analiz, plasebo ile Glucosamini, ağrı ve fonksiyonellik üzerine olan etkilerini karşılaştırarak,çalışma verilerine bakmıştır.Glucosaminein, artrit olan insanlar için bir terapötik etki sağlayabileceğini göstermektedir.

Etki Mekanizması

Glucosamine iki yoldan biriyle çalışabilir. Zaten,doğal olarak  eklemlerin bir bileşeni olarak vücut tarafından üretilmesinin yanında,eklemlere destek olan eklem sıvısı ve kıkırdağı artırabilir. Ayrıca mevcut kıkırdak ve sinovyal sıvının bozulmasının engellenmesinde rol alabilir.

Glucosamine Türleri

Glucosamine türleri,Glucosamine sülfat, hidroklorid ve N-asetil Glucosaminei kapsamaktadır. MedlinePlus‘a göre, Glucosamine sülfat en çok eklem sağlığı için test edilmiştir ve aynı zamanda en etkili olabilenidir. Sülfat, kıkırdak üretiminin gerekli bir parçasıdır böylece, Glucosamine sülfat, eklemin korunmasında Glucosaminein diğer formlarından  daha yararlı olabilir.

Doz ve Güvenlik

Herhangi bir yeni takviye  kullanmadan önce, her zaman,sizin için güvenli olup olmadığını belirlemek amacıyla doktorunuza danışınız. Bazı takviyeler, kullanıyor olabileceğiniz diğer ilaçlarla olumsuz etkileşim potansiyeline sahip olabilir,bu nedenle önce doktorunuzdan izin almak önemlidir. 30 ila 90 gün boyunca günde üç kez 500 mg Glucosamine sülfat dozu, 18 yaşın üzerindeki yetişkinler için en çok test edilen miktardır. 18 yaşın altındaki çocuklar Glucosamine almaktan kaçınmalılardır.