Glomerülonefrit tedavisi nasıl yapılır?

Böbreklerimizin asıl görevi kanı süzmek ve kandaki istenmeyen maddeleri idrar yoluyla dışarı atmak. Bunun için nefron denen ve her insanda yaklaşık olarak 2 milyon adet bulunan ufacık filtreler kullanıyoruz. Ancak bazı durumlarda bu filtrelerde sorunlar ortaya çıkıyor. İltihaplanma oluşuyor. İşte bu iltihaplanmalara glomerülonefrit diyoruz.

Glomerülonefrit bir bakteri nedeniyle ani gelişebildiği gibi zamanla yavaş yavaş da oluşabiliyor. Ayrıca bazı hastalıkların yan etkisi olarak görülme ihtimali de var. Örneğin lupus, şeker hastalığı, bazı bağışıklık sistemi hastalıkları glomerülonefrite neden olabiliyor. Glomerülonefrit ani gelişirse buna akut glomerülonefrit diyoruz, ancak zamanla yavaş yavaş gelişen glomerülonefritlereyse kronik glomerülonefrit adını veriyoruz.  Glomerülonefrit şiddetli ve uzun süreli olursa ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir, hatta böbreklerde kalıcı hasar bırakabilir. 

Glomerülonefrit tanısı nasıl konur? 

Glomerülonefrit belirtileri pek çok başka böbrek ve idrar yolu sorunuyla benzerlik gösterir. Bu nedenle glomerülonefrit tanısı koymak için genellikle bazı kan ve idrar testlerinden geçmek gerekir. Bu testlerle böbrek fonksiyonlarının durumu değerlendirilir ve glomerülonefrite bağlı gelişen ipuçları aranır. Glomerülonefrit tanısı koymak için yapılan testler şunlardır:

İdrar testi. Laboratuvar ortamında verilen idrar örneği incelenerek içerisindeki kırmızı kan hücreleri aranır. Veriler normal seviyelerden fazlaysa glomerülonefrit ihtimali üzerinde durulabilir. Ancak idrarda görülen kırmızı kan hücreleri pek çok başka sağlık sorunun da işareti olabildiğinden bu test sırasında idrardaki nefron hasarı işareti olan beyaz kan hücreleri, enfeksiyon ya da inflamasyon göstergeleri de incelenir. İdrardaki keratin ve üre de glomerülonefritin bir göstergesi olabilir. 

Kan testi. Böbreklerin kanımızı süzdüğünü biliyoruz. Yani böbrek ve kan birbiriyle yakından ilişkili. Kandaki bazı değerler böbreklerdeki sorunların işareti olabilir. Bu nedenle de glomerülonefrit tanısı konurken kan testlerinden faydalanıyoruz. Bu testler için hasta laboratuvar ortamında bir miktar kan veriyor. Sonra bu kan içerisindeki keratin, üre azotu gibi istenmeyen maddeler açısından inceleniyor. Sonuçlara bağlı olarak glomerülonefrit ihtimali düşünülüyor. 

Görüntüleme testleri. Doktorunuz böbreklerde bir hasar belirtisi görürse sizi bir dizi görüntüleme testinden geçirmek isteyebilir. Örneğin sizi röntgene, ultrasona ya da bilgisayarlı tomografiye sokabilir. Bu şekilde böbreklerin zarar görüp görmediğinden emin olabilir. 

Böbrek biyopsisi. Bu işlemde nefronlardan incecik bir iğne yardımıyla örnek alınır. Daha sonra bu örnek laboratuvar ortamında incelenir. Hücrelerde glomerülonefrite bağlı bir bozulma olup olmadığına emin olunur. Böbrek biyopsisi genellikle tüm glomerülonefrit şüphelerinde kesin tanı koymak için başvurulan bir yöntemdir. 

Glomerülonefrit tedavisi nasıl yapılır?

Glomerülonefrit tedavisi pek çok etkene bağlı olarak değişir. Örneğin hastalığın akut mu yoksa kronik mi olduğu tedavinin seyrini değiştirir. Aynı zamanda glomerülonefritin altında yatan neden de tedavi açısından bambaşka yollar izlenmesine neden olur.  Bunların dışında yaşanan belirtilerin yoğunluğu ve şiddeti de glomerülonefrit tedavisinin önemli bir yol göstericisidir.  Örneğin bir başka hastalığa bağlı olarak gelişen glomerülonefrit için pek fazla bir şey yapılmaz genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Tedavinin önceliği asıl hastalığın ortadan kaldırılmasıdır. 

Glomerülonefritten korunmanın yolları var mı?

Glomerülonefrit kesin olarak korunmanın ne yazık ki kesin bir formülü yok. Ancak bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve bir iki önlem sizi glomerülonefrite karşı ciddi oranda koruyacaktır.  Bunlar:

Boğaz enfeksiyonları gibi sağlık sorunlarını ciddiye alın ve hemen tedaviye başlayın.

HIV, hepatit C ve B gibi sağlık sorunları glomerülonefrite neden olabildiğinden bu tür sağlık sorunlarından korunmak için korunmasız cinsel ilişkiden kaçının.

Sağlıklı kilonuzu koruyun.

Tuzlu beslenmekten kaçının.

Kan şekeri miktarını kontrol altında tutun.

Glomerülonefrit hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzmanlarımıza danışabilirsiniz.