Glokom Nedir ? Tedavisi Var Mı ?

Gözde bulunan kanalların daralması nedeniyle gözdeki basıncın artması durumuna glokom denir. Gözünüz vücudunuz tarafından sürekli olarak yenilenmekte olan bir sıvı ile doludur. Yeni sıvı gözün arka tarafından gelirken, eski sıvı ise gözün ön tarafından dışarı atılır. Yaşlandıkça, gözdeki kanallar iyice daralır ve eski sıvı gözden gerektiği kadar hız ile atılamaz hale gelir. Bu sıvı gözdeki basıncı artırır. Eğer bu basınç fazla artar ise gözdeki optik sinirlere zarar verebilir. Çünkü bu basınç gözdeki sinirlere giden kanı engelleyebilir. Bu durum görme kaybına hatta tamamen kör olmaya bile yol açabilmektedir.

Glokom risk faktörleri

 

Glokom irsi bir hastalıktır. Eğer yakın aile bireylerinden birinde glokom rahatsızlığı varsa sizin de bu hastalığa yakalanma riskiniz yüksektir. Afrika bölgesinde bulunan insanların Glokom Hastalığına yakalanma riskleri daha fazladır. 

Glokom tedavisi

 

Yaşlanmaya bağlı glokom vakalarında genellikle reçete ile verilen göz damlaları, gözdeki basıncı azaltarak herhangi bir zararın meydana gelmesini önleyebilirler. Bu göz damlaları Glokomu tamamen iyileştirmez. Ancak görme kayıplarının yaşanmasını önleyebilmektedirler.

Glokomdan korunma

Erken teşhis, glokom hastalığının tedavisinde çok önemli bir yere sahiptir. 40 yaşından büyüklerin en az 5 yılda bir, diyabetik hastalar ve glokom hastalığına yakalanma riski yüksek olan bireylerin ise her yıl doktorlarına görünüp kontrolden geçmeleri gerekmektedir