Glokom hastalığına yakalanmış olabilir miyim?

Şüphelenmekte haklısınız. Ancak gözünüzdeki basıncın yükselmesi Glokom hastalığına yüzde yüz yakalandığınız anlamına gelmez. Yükselen göz basıncı buna neden olabilir, fakat farklı bir hastalığa yakalanma riskinizi de arttırmış olabilir. Glokom, göz sinirlerinin zedelenmesi sonucunda meydana gelir. Tedavi edilmediği takdirde görme kaybına ve hatta körlüğe neden olabilir.

Eğer doktorunuz size göz basıncınızın yükseldiğini ancak sinirlerinizin herhangi bir hasara uğramadığını söylemişse glokom rahatsızlığınız bulunmamaktadır. Göz basıncı artan birinin herhangi bir rahatsızlığı olmayabilir. Bazı yüksek göz basıncına sahip kişilerde glokom belirtisi görülmez; çünkü optik sinirleri bu basıncı kaldırabiliyordur. Göz tansiyonuna (gözdeki basınça) sahip olmak bazı insanlar için normal olabilir; ancak bundan emin olabilmek için hangi seviyede basıncın sizin için normal kabul edildiğine uzman biri tarafından karar verilmesi gerekmektedir. 

Yıllık kapsamlı göz muayeneleri bu nedenle büyük önem taşır. Glokom başlangıç seviyesindeyken herhangi bir belirtisi yoktur. İlk belirti, genellikle geri dönüşü olmayan görme kaybının yaşanılmasıdır. Ancak erken teşhis edildiği takdirde potansiyel bir görme kaybı durumu önlenebilir.