Glokom Hastalığı Nedir ?

Glokom, gözün optik sinirlerine zarar veren ve genelde en fazla teşhis konulan görme kaybı ve körlük sebebidir.

Glokom hastalığının birkaç çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en bilindik olan 2 tanesi birincil açık açılı glokom ve akut dar açılı glokomdur.

Glokom hastalığı ne tip sorunlara yol açmaktadır?

 

Glokom tipik olarak gözdeki sıvı basıncını yükseltir ve yavaş yavaş optik sinirlerin yapısını bozmaya başlar.Açık açılı glokom hastalığında sıvı gözden aşırı yavaş bir şekilde boşaltılır. Bu durum ağrı yaşatmadan optik sinirlere zarar verir ve derece derece görme kaybının oluşmasına neden olur.

Akut açı kapanması glokomunda ise irisin kornea ile birleştiği noktada sıvı akışı engellenir. Bu durum, gözde ani bir basınç artışına yol açmaktadır.

Aşağıdaki durumlar glokom hastalığına yakalanma ihtimalinizi arttırabilmektedir.

  • 60 yaşından büyük olmak
  • Aile bireylerinde glokom hastalığının bulunması
  • Diyabet hastalığı
  • Yüksek kan basıncı (Yüksek tansiyon)
  • Göz yaralanmaları
  • Miyopluk

 

Afrikalı ve Meksikalıların glokom hastalığına yakalanma riskleri beyaz ırktaki kişilerden daha yüksektir.

Glokom hastalığının belirtileri

Açık açılı glokom hastalığının her ne kadar bir belirtisi bulunmasa da, kademe kademe görme kaybına yol açmaktadır.  Daha gelişmiş seviyelerinde ise körlüğe neden olmaktadır.

 

Bir tıbbi acil durum olarak kabul edilen akut açı kapanması glokom hastalığı, aniden başlayan şiddetli bir göz ağrısına neden olmaktadır. Bu göz ağrısına aşağıdaki durumlar eşlik edebilir.

 

  • Göz kızarması
  • Mide rahatsızlığı (bulantı ve kusma gibi)
  • Ani görme bozuklukları (bulanık görme ya da ışık etrafında halelerin uçtuğunu sanma gibi)
Glokom hastalığının tedavisi

 

Eğer kendinizde akut açı kapanması glokom hastalığının belirtilerini fark ettiyseniz, acil olarak tıbbi müdahaleye ihtiyacınız var demektir. Tedavi için ilaç kullanılabilir ya da sıvıyı gözden dışarı atmak için lazer ile müdahale edilebilir.

Her iki yılda bir göz doktoruna gitmeniz durumunda glokom hastalığının yol açabileceği hasarları henüz başlangıç aşamasındayken engelleyebilirsiniz.

Glokom tedavisi esnasında standart olarak göz damlası, ağız yolu ile alınan ilaçlar ve sıvı akışını sağlayan lazer tedavisi gibi uygulamalar kullanılabilir. Buna ek olarak olası zararlardan önceden korunmak da tedavi için önemli noktalardan biridir. İleri seviyedeki durumlarda ise sıvının gözden atılmasını sağlamak için ameliyat ile gözde yeni bir kanal açılabilir.

Glokom hastalığı için doğal tedavi yöntemleri

Doğru tedavi edilmediği takdirde glokom hastalığı tamamen körlüğe neden olabilir. Alternatif tıp, glokom hastalığını tek başına tamamen tedavi edemese de, bazı bitkisel ilaç ve tedaviler, hastalığı kontrol altına almaya yardımcı olabilirler. Glokom hastalığından korunmak ya da hastalığı kontrol altına almak için aşağıdaki yöntemleri kullanıp kullanmama konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.

1) Gingko Biloba

2001 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre bu bitki, optik sinirlere doğru olan kan akışını arttırarak glokom hastalığı için faydalı bir etkide bulunabilmektedir. Ancak inceleme yazarlarına göre bu bitkinin göz tansiyonu üzerinde direkt bir etkisi bulunmamaktadır.

2) C vitamini

Çilek, turunçgiller ve domates gibi meyvelerde bolca bulunan C vitamini antioksidan görevindedir. 2001 yılında yapılan araştırmalara göre C vitamininin göz tansiyonu ve glokom üzerinde faydalı bir etkisi bulunmaktadır.

3) Zihinsel ve bedensel Stres yönetimi

Stres, akut açı kapanması glokom hastalığının tetikleyicisi olduğundan;  tai-chi, yoga ya da Meditasyon gibi stres azaltan faaliyetlerde bulunmak, görme yetinizi korumada etkili olabilir.