Gizli Şeker Belirtileri Neler ?

Şekerin gizlisi mi olur demeyin. Gizli şeker en az normali kadar zararlı. Gizli şeker belirtileri gösteriyorsanız hemen bir doktora görünmelisiniz.

Kan şekerinizi normalde olması gerekenden yüksekse ama henüz Tip 2 diyabet olabilecek kadar yüksek değilse buna gizli şeker denir. Ama yine de müdahale edilmezse yaklaşık 10 sene içerisinde tip 2 diyabete dönüşebilir. Ayrıca bu henüz bir diyabet olmasa da, diyabetin size verdiği hasarları gizli diyabet de yavaş yavaş vermeye başlar. Gizli şeker riski bir sorun ama hemen umutsuzluğa kapılmayın. Çünkü gizli şeker belirtilerini dikkate alıp erken tedaviye başlar, yeme alışkanlığınızı değiştirir ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimserseniz hiçbir sorunla karşılaşmazsınız.

Gizli şeker belirtileri neler?

Genellikle gizli şeker hiçbir belirti vermez. Ama bazı küçük gizli şeker belirtilerini dikkate alırsanız onu önceden fark etmeniz mümkün. Örneğin cilt sertleşmesi olarak da bilinen deri renginde oluşan koyulaşmalar gizli şeker belirtilerinden. Deri sertleşmesinin en çok görüldüğü alanlar boyun, dizler, koltuk altları, dirsekler ve parmak eklemleri. Tabii başka işaretler de var. Tip 2 diyabet riski taşıyan gizli şeker belirtilerine birlikte bakalım:

  • Aşırı susuzluk
  • Sık sık idrara çıkmak
  • Yorgunluk hali
  • Bulanık görmek
Kan şekeri testi

Kan şekeri testi

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Saydığımız sorunlardan sizde de varsa gizli şeker belirtileri gösteriyor olabilirsiniz. Bu yazıyı okuyorsanız da büyük ihtimalle kendinizde gizli şeker olduğundan şüpheleniyorsunuz. O halde bir doktora görünmenizin vakti gelmiş demektir. Gizli şeker ve diyabet konusunda bir dahiliye doktoruna görünmenizde yarar var.

Gizli Şekeri Tetikleyen Risk Faktörleri Neler?

Tip 2 diyabet riski taşıyanlarla gizli şeker riski taşıyanlar aslında aynı kişiler. Bakalım risk grubunda kimler var:

Fazla kilolular. Gizli şeker risk faktörleri arasında fazla kilolu olmak var. Özellikle karın bölgesindeki yağlardan dolayı vücut zamanla insülin direnci kazanabilir. Fazla kiloluysanız ve gizli şeker belirtileri gösteriyorsanız zaman kaybetmeden doktora gidin.

Hareketsizlik. Fiziksel aktivite normal bir kiloda kalmanıza yardımcı. Çünkü aktivite sırasında glikozu yani enerjiyi kullanırız. Ama hareketsizlikle birlikte kilo artışı ve insülin direnci kendini gösterebilir.

Yaş. Özellikle 45 yaşından sonra gizli şeker riski artar. Özellikle de hareketsiz ve kiloluysanız risk daha da yüksek demektir. Ama hatırlatalım, tek riskli grup yaşlılar değil. Gençlerde de gizli şeker riski var. Gizli şeker belirtilerini her yaşta dikkate almak gerek.

Aile geçmişi. Birinci dereceden yakınlarınızda gizli şeker varsa siz de kendinizde gizli şeker belirtileri aramaya başlayabilirsiniz. Çünkü sizde de risk var.

Gebelik şekeri. Bu madde kadınları ilgilendiriyor. Eğer hamileyken gebelik şekerine yakalandıysanız gizli şeker de bir gün kendini gösterebilir. Özellikle de bebeğiniz 4.1 kilogramdan daha ağır doğduysa risk yüksek demektir.

Polikistik Over Sendromu. Yine kadınların yumurtalıklarında gelişen bir sorun olan polikistik over sendromu da gizli şeker riski demek. Polikistik ver sendromu sizde de varsa gizli şeker belirtilerini kendinizde arayabilirsiniz.

Uyku. Araştırmalara göre uyku eksikliği ya da çok fazla uyumak da gizli şekere davetiye çıkarıyor. Özellikle de düzenli olarak 6 saatten az veya 9 saatten fazla uyuyanlar kendilerinde gizli şeker belirtileri aramaya başlayabilir.

Diğer hastalıklar. Bazı başka hastalıklara sahip olanlarda da gizli şeker gelişebilir. Örneğin Yüksek tansiyon, iyi kolesterol, kandaki yağ miktarının fazla olması gibi.

Gizli Şeker Neden Olur ?

Araştırmacılar insülin direnciyle ilgili bir gen keşfettiler ama yine de gizli şekerin nedenleri net olarak bilinmiyor. Aşırı kilo ve hareketsizliğin de gizli şekere neden olan önemli faktörler olduğu söyleniyor. Açık olarak bir şey varsa o da gizli şekere sahip kişilerin artık vücuttaki glikozu normal şekilde dengeleyemediği. Gizli şeker belirtilerini dikkate alarak hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam edebilirsiniz.