Ginkgo Biloba Yan Etkileri Neleri ?

Yaşayan en eski ağaç türlerinden olan, Ginkgo Biloba 120 metreye kadar büyür ve bin yıl kadar hayatta kalır. Kısa dalları ve yelpaze benzeri yaprakları ve yenmeyen etkili bir kokuya sahip meyveleri vardır. Tohum ve yaprakları, uzun süreden beri tıbbi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bitkinin takviyeleri standart ve sıvı özler, tabletler ve kapsüller de dahil olmak üzere çeşitli formlarda kullanılmaktadır. Kurutulmuş Ginkgo yaprakları ayrıca çay yapmak için de kullanılmaktadır. Ginkgo Biloba takviyeleri ile ilgili bilgiler, karmaşık olabilir, neredeyse sonsuz sayıda sözde faydaları olduğu gibi, bu faydalara tıp camiasından değişen düzeylerde destek verilmektedir.

Önemi

ABD ve Avrupa’da en çok satan besin takviyesi olan Ginkgo Biloba, Almanya ve Fransa’da sık sık reçete edilir ve özellikle Çin tıbbında binlerce yıldır bitkisel tedavi olarak kullanılmaktadır. Kırktan fazla bileşik, Ginkgo Biloba ’da tespit edilmiş olmakla beraber, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, flavonoidler ve terpenoid spesifik antioksidan bileşiklerin, bitkinin tıbbi yararlarından sorumlu olduğuna inanıldığını belirtmiştir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre bu bileşikler sağlıklı kan akışını, sağlıklı kan damarlarını, sinirleri, sağlıklı kalp ve retinayı desteklemektedir.

Ginkgo Biloba Kullanım Alanları

Mayo Klinik ve Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, Ginkgo Biloba takviyesinin faydaları, Hafıza geliştirme, Alzheimer hastalığı, serebral yetmezlik gibi demans formlarından zihinsel ve duygusal belirtilerin tedavisini içermektedir. Ginkgo Biloba Glokom ve makula dejenerasyonu nedeniyle olan görme bozukluğunu tamir edebilir. Ginkgo’dan ayrıca, kulaktaki çınlama nedeniyle oluşan, aralıklı klodikasyon gibi seslerin giderilmesinde, bacaklarda kan akışının engellenmesiyle oluşan ağrı durumunda faydalanılabilir. Mayo Klinik, Ginkgo Biloba’nın kardiyovasküler hastalık, inme iyileşmesi, hemoroit atakları, disleksi, yükseklik hastalığı, kemoterapinin yan etkileri, astım belirtileri, baş dönmesi, Depresyon, şizofreni, Kokain bağımlılığı, Raynaud ve Graves hastalığı, multipl skleroz ve diğer durumlar için yardımcı olacağını ileri sürmektedir.

Ginkgo Biloba

Geleneksel Kullanımları

Mayo Klinik, bilimsel delillerle ispatlanmamış olsa da Ginkgo Biloba’nın, kullanımının uzun bir geçmişe dayandığını belirtmiştir. Birçoğu bitkisel ve alternatif alanlarda yaygındır. Bu kullanımların bazıları anti-inflamatuar ajan, alerji önleyici, kanser, dikkat eksikliği,  hiperaktivite bozukluğu, baş ağrısı, diyabet, Bronşit, katarakt, kan pıhtılaşması, mesane problemleri, adet belirtileri, nöbetler, ülser, yorgunluk ve fibromiyalji tedavisini içermektedir.

Yan Etkileri

Ginkgo Biloba’nın özellikle de cilt üzerinde hafif veya şiddetli alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğine dikkat çeken Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezine göre, Ginkgo Biloba’nın baş ağrısı, çeşitli gastrointestinal sorunlar ve baş dönmesine neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca Ginkgo Biloba’nın tohumunun hammaddesi, nöbetlere ve potansiyel olarak ölümcül toksisiteye neden olabilir. Ginko Biloba için önerilen dozları aşmak ciddi problemlere de yol açabilir.

Uyarılar

Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezi Ginkgo Biloba’nın kanama riskini artırabileceği konusunda uyarmaktadır, bu nedenle özellikle antikoagülan kullanan kişiler, kanama bozuklukları veya zamanlanmış tıbbi işlemleri olan kişiler özellikle risk oluşturmaktadır. Diğer olası ilaç ve besin takviyesi etkileşimi gibi tehlikeleri de vardır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından özetlenen bazıları ise selektif Serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) ve kan basıncı ve kan şekeri düzenleyicileri gibi tedavileri içerir. Ginkgo Biloba takviyeleri 18 yaşından küçük kişiler tarafından ya da epilepsi veya hamile kadınlar tarafından alınmamalıdır. Ginkgo Biloba kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışınız ve kullandığınız bütün takviye ve ilaçları doktorunuza açıklayınız.