Ginkgo Biloba Mı Lesitin Mi Beyin İçin Daha Yararlı?

Alternatif Tıp Ulusal Merkezine göre, Ginkgo Biloba, bazen astım, Bronşit ve kulak çınlamasının tedavisinde kullanılan, fakat bugün en popüler kullanımı bilişsel arttırıcı olan bir bitkidir. Lesitin olarak bilinen, bitki ve hayvanlarda bulunan yağlı bir bileşik de aynı şekilde, bunamayı geciktirmek isteyenlerin ilgilendirmektedir. Lesitin beyin fonksiyonu için gerekli besinleri içermektedir. Ginkgo ve lesitini bir Doktor gözetiminde kullanınız.

Ginkgo Biloba’nın Açıklaması

Tüm canlı ağaç türlerinin en eskilerinden olan Ginkgo Biloba ağacının yaprakları ve tohumlarının, binlerce yıldır ilaç olarak istihdamı sağlanmıştır. Ginkgo Biloba günümüzde genellikle yapraklarından elde edilen bir ekstrakt formunda kullanılır. Solunum bozuklukları, dolaşım problemleri, cinsel işlev bozukluğu ve işitme kaybı çare olarak geleneksel şifalı bitki biliminde kullanılan Ginkgo Biloba, günümüzde en çok bir bilişsel artırıcı olarak ünü nedeniyle ilgi görmektedir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, Ginkgo Biloba genellikle Avrupa ülkelerinde demans için bir tedavi olarak reçete edilir.

Lesitin’in Açıklaması

Tüm insan hücrelerinde doğal olarak mevcut Lesitin, insan beynindeki maddenin % 4 ila %6’sını oluşturur. Lesitin genellikle ticari soya fasulyesinden üretilir, ancak aynı zamanda fıstıkta, dana karaciğerinde, buğday ve yumurtada da bulunur. Lesitin, bir B vitamini, inositol ve B vitamini ailesi ile yakından ilişkili olan kolin bakımından zengindir. Soyinfo Merkezindeki bazı araştırmacılara göre, lesitin genellikle nörokimyasal ve kalp-damar sistemi bozukluklarının önlenmesi için, bir besin takviyesi olarak kullanılmaktadır.

Demans (Bunama) İçin Ginkgo Biloba

75 yaşında veya daha büyük, 3.069 katılımcının olduğu Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edilen bir çalışmada, Ginkgo Biloba’nın demans ve Alzheimer hastalığı önleme kapasitesi incelenmiştir. Sonuç, hayal kırıklığı olmuştur. Ginkgo Biloba verilen hastalarda ve etkin olmayan bir plasebo verilen hastalarda, aynı oranda demans ve Alzheimer hastalığı gelişmiştir. Ginkgo Biloba ile ilişkili hiçbir belirgin yan etki bulunmamaktadır. Ancak, bu yüzden, yine de denemek isteyen hastaların hekimlerinin gözetiminde bunu güvenle denemeleri mümkündür.

Demans için Lesitin

Lesitin, yüksek kolin içeriği nedeniyle, kısmen demans için bir tedavi olarak öne sürülmüştür. Kolin, Alzheimer hastalığında azalan bir nörotransmitter olan asetilkolinin üretimi için gereklidir. Cambridgeshire, İngiltere Halk Sağlığı Enstitüsü Tıbbi Araştırma Konseyi Biyoistatistik Birimi araştırmacıları tarafından yapılan sistematik incelemeye göre, daha fazla çalışmaların halen devam etmesine rağmen, bugüne kadar yapılan çalışmalar lesitinin demans için etkili olduğunu kanıtlayabilmiş değildir. İshal, bulantı ve karın ağrısı bazen lesitin kullanımı ile görülen yan etkilerdir.