Ginkgo Biloba için Önerilen Doz Nedir?

Ginkgo Biloba dünya genelinde kullanılan en yaygın bitkisel takviyelerden biridir. Ginkgo Biloba ile ilişkili, birçok sağlık iddiaları vardır, ancak, çalışmalar özellikle, dolaşım bozuklukları ve Bunama tedavisinde etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Ginkgo Biloba, toz, çay, tablet, kapsül ve özler de dâhil olmak üzere çok çeşitli formlarda kullanılabilir. Ginkgo Biloba’nın faydalı olabilmesi için, kullanırken, bu bitkisel takviyenin nasıl kullanılacağını ve uygun dozunun ne kadar olduğunu anlamak önemlidir.

Ginkgo Biloba

Ginkgo yaşayan en eski ağaç türlerinden biridir. Bir ağaç 1000 yıl kadar yaşayabilir ve 120 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Ağacın zehirli bir tohum içeren yenmeyen meyveleri ve yelpaze şeklinde yaprakları vardır. Geleneksel Çin tıbbı Ginkgo’nun hem yaprağını hem de tohumunu kullanmıştır; bununla birlikte Ginkgo yaprakları modern araştırma odağındadır. Popüler bitkisel takviye, kurutulmuş Ginkgo yaprağı özünden elde edilir. Yaprakları flavonoidler ve terpenoid, kuvvetli antioksidan ajan olduğuna inanılan kimyasallar içermektedir. Bu kimyasallar, hastalığa neden olduğu bilinen oksidatif hasarı ve serbest radikalleri ortadan kaldırarak sağlıklı bir vücudu desteklemektedirler.Ginkgo Biloba

Nasıl Etkiler?

Hem Amerika Birleşik Devletlerinde hem de Avrupa’da incelenmiş olmasına rağmen, Ginkgo Biloba’nın eylem mekanizması iyi anlaşılamamıştır. Antioksidan, Nöron koruyucu ajan, membran dengeleyici ve trombosit agregasyonunun inhibitörleri olarak işlev gördüklerine inanılmaktadır. Ginkgo Biloba’nın, beta-amiloid proteinlerinin neden olduğu, Alzheimer hastalığı ve diğer demans biçimlerine katkıda bulunabilen hücre hasarını önlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Aynı zamanda astım, Bronşit, yorgunluk, kulak çınlaması, cinsel fonksiyon bozukluğu ve çoklu skleroz tedavisinde de kullanıldığı belirtilmiştir. Vücutta, beyin, gözler, kulaklar ve bacakların daha iyi çalışmasını sağlayan kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Ginkgo Biloba’nın, klinik çalışmalarla ortaya konulmuş olan birçok yararlı etkileri vardır, fakat henüz Ginkgo Biloba’nın etkilerine katkıda bulunabilecek çalışmalar, insanlar üzerinde test edilmemiştir.

Uygun Doz

İlaçların aksine, Ginkgo Biloba için standart doz belirlenmemiştir. En iyi takviye dozunu belirlemek için yeterli mevcut bilgi bulunmamaktadır. Dozlar istediğiniz sonuca dayanmaktadır. Eğer Hafıza bozukluğu, kardiyovasküler fonksiyon veya zayıf kan dolaşımı için Ginkgo Biloba takviyesi alıyorsanız, iki veya üç bölünmüş dozlarda günlük 120 ila 240 mg alınız. Eğer tansiyonlu Glokom ( göz tansiyonu) , rahatsızlığınız varsa, 4 hafta boyunca günlük 40 mg Ginkgo Biloba kullanınız. Premenstrüel sendrom belirtileri hafifletmek için, adet döngüsü sırasında 80 mg Ginkgo Biloba alınız.  Periferik damar hastalığı, baş dönmesi veya kulak çınlaması için bölünmüş dozlarda günde 120 mg’dan fazla kullanmayınız. Raynard hastalığı için, bölünmüş dozlarda günde 360 mg Ginkgo Biloba alınız. Mide rahatsızlığını önlemek için ise 120 mg veya daha düşük dozlarla kullanmaya başlamak önemlidir.

Güvenlik İle İlgili Hususlar

Ginkgo Biloba, diğer bitkiler gibi, yan etkilere sebep olabilir, bazı ilaçlar ve diğer bitkisel takviyeler ile etkileşime girebilir. Bu nedenle, bu takviyeyi kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Ginkgo Biloba genellikle güvenli ve yan etkileri nadir kabul edilir. Ancak mide rahatsızlığı, Kabızlık, baş ağrısı, baş dönmesi, şiddetli kalp atışları ve alerjik deri reaksiyonları bildirilmiştir.

Etkinliği

Ginkgo Biloba kullanmaya başladıktan sonra, dört hafta gibi kısa bir sürede sonuçlarını görebilmenize rağmen, altı ila on iki haftalık bir başlangıç dönemi, bu takviyenin etkinliğini değerlendirmek için gereklidir. Eğer rahatsız edici ya da ciddi yan etkiler ortaya çıkarsa, kullandığınız doz büyük olasılıkla çok yüksektir.