Gingko güvenli mi?

Gingko Biloba Hafıza kaybı, bacak ağrıları, premenstrüel sendrom, Vertigo ve görme kaybı gibi birçok durumların tedavisinde kullanılan bir bitkidir.  Gingko’nun Japonya ve Çin’de kullanımı uzun bir geçmişe sahiptir. Gingko’nun ilk kullanımı astım ve Bronşit tedavisinde olup, ilk kullanımı M.Ö.  2.600 yılında tanımlanmıştır. Günümüzde Gingko, Avrupa ve Kuzey Amerika’da sıklıkla satılmaktadır. Gingko güvenlik kaygıları olmaksızın kullanılmasa da, uygun kullanılırsa, Gingko nispeten güvenlidir.

Gingko Alerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir

Gingko kullanımı, şiddetli alerji türü olan, Stevens-Johnson Sendromu denilen cilt kabarması ve dökülmesi ile bağlantılıdır. Gingko meyve ve püreleri ciddi cilt alerjisine ve mukoza membranında tahrişe neden olabilir. Eğer mango kabuğu, kaju, zehirli sarmaşık, zehir sumak ve zehirli meşeye karşı alerjik iseniz, Gingko çapraz reaktivitesi olabilir ve Gingko alınmamalıdır.

Gingko Tohumları Zehirlidir

Taze Gingko tohumlarının tüketilmesi, yaşamı tehdit edici olabilir, çünkü tohumlar büyük miktarda, nöbete ve bilinç kaybına neden olan Gingkotoxin içermektedir. Meyve özü çıkarılmış kavrulmuş tohum, Çin ve Japonya’da lezzetli bir yiyecek olmasına rağmen, aşırı dozu tehlikelidir. Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, en fazla on kavrulmuş Gingko tohumu, nöbet, şok, solunum güçlüğü ve bilinç kaybına neden olabilir. Güvenli olması için, taze Gingko tohumu ya da bir anda ondan fazla kavrulmuş Gingko tohumu tüketmeyiniz.

Antikoagülanlarla Etkileşim

Gingko anti-trombosit ve anti-pıhtılaşma özellikleri vardır. Bu, warfarin, Aspirin, Heparin ve silostazol gibi ve aşırı kanamaya neden olan kan inceltici ilaçların etkilerini arttırabilir. Gingko alan kişilerde, gözler ve beyin içine kanama rapor edilmiştir. Eğer bir kanama bozukluğu rahatsızlığınız varsa veya kan inceltici ilaçlar alıyorsanız, Gingko alıp almama konusunu doktorunuzla birlikte kontrol etmelisiniz. Buna ek olarak, cerrahi veya dental işlemlerden en az iki hafta önce Gingko alımını durdurunuz.

Kimler Gingko Kullanmamalıdır?

Hamile kadınlar, doğum sırasında aşırı kanama riskinden dolayı Gingko kullanmamalıdır. Diyabetli hastalar Gingko kullanırken dikkatli olmalıdır, çünkü yemek sonrasında kan şekerini düşürebilir. Gingko ayrıca kan basıncını da düşürebilir. Eğer hipertansiyon için ilaç alıyorsanız, Gingko almadan önce doktorunuza ile danışınız. Ulusal Sağlık Enstitüleri göre, Gingko yaprağı ekstresi, özellikle kısa vadeli kullanıldığında çocuklarda güvenli olabilir.