Gingko Biloba nedir?

Mabet ağacı olarak da adlandırılan, Gingko Biloba yelpaze şeklinde yaprakları olan, çok yıllık, uzun yaşayan gölgeye toleranslı bir ağaçtır. Yapraklarından elde edilen özler tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır. Bununla birlikte Gingko Biloba’nın yan etkileri de vardır, tohumları zehirlidir ve bazı ilaçlar ile etkileşime girer. Gingko Biloba almadan önce, her zaman sağlık kuruluşuna danışınız.

Nasıl Etkili Olur?

Biyolojik olarak aktif maddeler içeren Gingko yaprak özleri, anti-inflamatuar ve antioksidan faydalar sağlayabilmektedir. Ayrıca özleri, kan damarları dilate ederek kan akışını artırabilir. Kan akımı üzerine Gingko etkisi, Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi’ne göre, beynin hasarlardan korunması ile ilişkilidir. Beyin etrafında sıvı birikimini azaltmaya yardımcı olabilir ve beyin oksijenden yoksun ise hasarı yavaşlatabilir. Tohumları, bakterileri öldüren, fakat aynı zamanda ciddi yan etkilere sebep olabilen toksin maddeler içermektedir.

Ginkgo Biloba Tıbbi Kullanımı

Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı, Gingko’yu, çeşitli tıbbi koşullar için “muhtemelen etkili” olarak değerlendirmektedir. Bu Bunama nedeniyle yaşa bağlı Hafıza kaybını artırabilir. Gingko hafıza kaybı olmayan, ancak düşünme süreçlerinde bir yavaşlama yaşayan orta yaşlı yetişkinlerde bilgi işleme, değerlendirme yeteneğine yardımcı olabilir. Gingko periferik damar hastalığında, zayıf kan dolaşımı nedeniyle oluşan bacak ağrısını azaltabilir, hastalıkları dengelemeye bağlı olarak baş dönmesini artırabilir, Glokom’dan (göz tansiyonu) kaynaklanan görüş hasarını azaltabilir.

Yan Etkileri

Yaprağı ekstresi, çoğu insan için güvenli olarak kabul edilir, ancak mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı ya da kabızlığa neden olabilir. Aynı zamanda, normalden önce meydana gelen, güçlü kalp atışına yol açabilir ve daha güçlü bir kalp atışı hissi verebilir. Ayrıca zehirli sarmaşıktakine benzer bir alerjik reaksiyon ile karşılaşabilirsiniz.

Uyarılar

Taze tohumlar asla tüketilmemelidir, çünkü bunlar zehirlidirler ve kasılma nöbetleri veya ölüme sebep olabilir. 10’dan fazla pişmiş tohum yemek, solunum güçlüğü, zayıf nabız, kasılma nöbetleri, bilinç kaybı ve şoka neden olabilir. Gingko özü ibuprofen veya kan pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçlar ile alınmamalıdır, çünkü çürük oluşumu yani morarma ve kanama riskini artırabilir. Eğer diyabet, kasılma nöbetleri veya kanama bozukluğu rahatsızlıklarınız varsa doktorunuza danışmadığınız sürece, Gingko kullanmayınız. Eğer hamile iseniz, Gingko kullanmayınız, erken doğuma veya aşırı kanamaya neden olabilir. Planlanan herhangi bir cerrahi operasyondan en az 2 hafta önce Gingko kullanmayı bırakınız. Memorial Sloan-Kettering Kanser Merkezi demans (bunama) için Gingko takviyesinin, inme riskini artırabileceği konusunda uyarmaktadır.