Gingko Biloba Kullanımı

Gingko Biloba, Gingko Biloba ağacının yapraklarından yapılan popüler bir sağlık takviyesinin ismidir. İnsanlar demans ve kalp hastalığı gibi çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için binlerce yıldır ginkgo kullanmaktadırlar. Ancak son dönemdeki çalışmalar, Gingko Biloba’nın, bütün bu durumların tedavisinde etkin olduğunu desteklemez. Herhangi bir sağlık takviyesinde olduğu gibi, Gingko Biloba takviyesi almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Demans (Bunama)

Gingko Biloba özleri yaygın olarak Alzheimer hastalığı da dâhil olmak üzere pek çok türde demansı, tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bu kullanımını destekleyen kanıtlar, karışıktır, bazıları Gingko’nun etkili olduğunu gösterirken, bazılarında olumsuz sonuçlar alınmıştır. “Amerikan Tıp Birliği Dergisi” 2008 sayısında bildirildiği üzere; Gingko ekstresinin etkinliği üzerine yakın zamanda, Gingko Bellek Değerlendirilmesi olarak bilinen, 75 yaşın üzerinde 3.000 ‘den fazla yetişkinin bulunduğu büyük ölçekli bir çalışma yapılmıştır, bu çalışmada günlük 2 doz halinde 120 mg Gingko Biloba’nın, sağlıklı yetişkinlerde Hafıza sorunlarını anlamlı ölçüde azaltmadığı veya önceden bilişsel bozukluğun hafif belirtileri olan erişkinlerde demansın ilerlemesini yavaşlatmadığı bulunmuştur.

Kalp Hastalığı

Gingko diğer bir yaygın kullanımı, kalp hastalıklarını önlemeye yöneliktir, Gingko Bellek Değerlendirilmesi olarak bilinen çalışmada, katılımcılar arasındaki kardiyovasküler hastalık insidansı değerlendirilmiştir. Demans etkinliğinin sonuçlarına benzer şekilde, 2010 yılı Ocak ayı, “Dolaşım Kardiyovasküler Kalite ve Kazanımları”  sayısında belirtildiği gibi; araştırmacılar, Gingko Biloba takviyelerinin, Kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltmadığını bulmuşlardır.

Damar Hastalıkları

Gingko Bellek Değerlendirilmesi çalışması Gingko takviyelerinin, periferik arter hastalığı olarak da bilinen bir tür damar hastalığının tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. Bu hastalık, kol ve bacaklarda atardamarlarda zayıf kan dolaşımına neden olarak, özellikle uzun mesafelerde yürüyüş sırasında genellikle ağrı ve rahatsızlığa yol açar. Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezi, Gingko kullanan belirgin ölçüde az insanda periferik arter hastalığının meydana geldiğini açıklamıştır.

Diğer Kullanımları

Medline Plus’a göre, Gingko Biloba özleri, Raynaud sendromu, adet öncesi sendromu ya da premenstural sendrom, Glokom ve baş dönmesi de dâhil olmak üzere birçok farklı sağlık durumlarının tedavisinde de etkili olabilir. Gingko takviyeleri olasılıkla mevsimsel duygulanım bozukluğu, kulak çınlaması, antidepresan ilaçların cinsel yan etkileri ve yükseklik hastalığı tedavisinde etkili değildir.