Gıda İntoleransı ve Beslenme Programı

Gıda intoleransı sık sık gıda alerjisi ile karıştırılmaktadır. Gıda alerjisi bağışıklık sisteminin yanlış işlemesinden kaynaklanırken gıda intoleransı gıdaların içeriğindeki belli proteinlerin, şekerlerin veya katkı maddelerinin sindirilememesi demektir. Gıda intoleransı en etkili biçimde, intoleransı tetikleyen gıdaların belirlenerek sakınılması ile önlenmektedir. Gıda intoleransınin tedavisi yoktur, fakat Doktor gözetiminde oluşturulan bir beslenme programıyla kontrol edilebilir hale getirilebilir. 

Adım 1

Gıda alerjisiyle gıda intoleransı arasındaki farkları ve sindirim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenin. İnce bağırsaklarınız aldığınız gıdalardaki protein ve şekerleri parçalamaktan sorumludur. Enzimler sindirim sisteminde protein ve şekerin emilmesini sağlayan kimyasal bileşenlerdir. Belli enzimler vücudunuzda bulunmuyorsa gıda intoleransınız var demektir. Hazımsızlık, gaz, mide bulantısı, şişkinlik ve ishal gibi rahatsızlıklar gıda intoleransı belirtileridir. Gıda intoleransınin kurdeşen, yüzde oluşan şişkinlikler veya astım gibi belirtileri yoktur; bu belirtiler gıda alerjisiyle alakalıdır.

Adım 2

En yaygın gıda intoleransı tipleri laktoz ve glüten hassasiyetleridir. Laktoz intoleransınden şikayetçi olan kişiler sütte bulunan laktoz şekerini sindirememektedir. Çölyak hastalığı olarak da adlandırılan glüten intoleransınde, bağışıklık sistemi buğday, arpa ve çavdarda bulunan glüten adlı proteine tepki verir. Bu rahatsızlıkta bağırsak duvarları zarar görür. Laktoz intoleransının çok ciddi bir zararı olmamasına karşın glüten intoleransı birçok yan etkiye sebep olabilir.

Adım 3

Eliminasyon diyeti ile hangi gıdaları test etmeniz gerektiğine karar vermek için doktorunuzla görüşün. Eliminasyon diyeti hassasiyet belirtilerini tetikleyen gıdaları bulmanıza yarar. Elimine etmeye karar verdiğiniz gıdaları iki haftalığına beslenme programınızdan çıkarın. İleriki bir tarihte bu gıdaları tekrar programınıza alın. Bu yolla belirlediğiniz tetikleyicileri bir kenara kaydedin. Hangi gıdaları aldığınız ve aldığınız gıdaların sizi nasıl etkilediğinin kaydı, doktorunuzun daha ileri testler yapılması gereken gıdaları belirlemesinde kolaylık sağlayacaktır.

Adım 4

Gıda intoleransı tanısı kesin olarak konulduğunda, hassas olduğunuz gıdayı beslenme programınızdan çıkarın. Örneğin histamin içeren gıdalara karşı intoleransıniz varsa, bira, şarap, peynir, ıspanak ve ton balığı tüketmemelisiniz. Bazı gıda hassasiyetleri bağırsakların gıdayı sindirmesini sağlayan ilaçlarla tedavi edilebilir. 

Türkiye’de bu testler artık hem hastanelerde hem de özel sağlık kuruluşlarında yapılıyor. Gıda intoleransı testi sonucuna göre uygulayabileceğiniz bir diyet programı sayesinde çok daha çabuk kilo vermeniz mümkün olacaktır.