Gıda gerçekleri ve keten tohumu analizi

Diyetinizin besin değerini arttırmak için besin arıyorsanız, keten tohumu dikkate değer. Genelde, sıcak ya da soğuk tahıl, yoğurt ya da ekmek ve diğer unlu mamüllerin içine eklemeniz tavsiye edilir. Keten tohumu, sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak yediğinizde, sağlığınıza çok yarar sağlayacaktır.

Beslenmeye Genel Bakış

Bir ons keten tohumu (yaklaşık 28gr), 11 gram doymamış yağ ve sadece 1 gram doymuş yağ dahil, 12gram yağ, 5 gram protein, 150 kaloridir. Yağınızı, yüksek doymuş yağlardansa, doymamış yağlardan aldığınızda, kolesterol düzeylerini düşürmeniz mümkün olabilir. Keten tohumu hemen hemen hiç şeker ya da nişasta içermemekle birlikte toplamda 8 gram karbonhidrat içerir. Kalori değerleri yüksek olduğundan, istenmeyen kiloyu önlemek için, aşırıya kaçmadan keten tohumu yiyin.

Omega 3 Yağları

Keten tohumu, 1oz 6.4 gram, alfa-linolenik asit ya da ALA’nın iyi bir kaynağıdır. ALA, Kalp krizi riskini azaltabilen, önemli bir omega- 3 yağ asididir. Sağlıklı yetişkinler için tavsiye edilen, Amerikan Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı’ndan gelen 2010 Diyet Yönergeleri’ne göre, günde 2000 kalorilik bir diyet için 1.3-2.6 g ALA’dan gelen kalorinin, en az %0.6’dan % 1.2sini almaktır. Linus Pauling Enstitüsü Mikronutrient Bilgi Merkezi’ne göre, ceviz, keten tohumu yağı, soya peyniri (tofu), hardal yağı ve kanola yağı da ayrıca ALA sağlamaktadır.

Lif

Keten tohumu, ons başına 7.6 gram lif içerir. Lif, kilonuzu kontrol altında tutmaya yarayabilen ve kolesterol seviyenizi düşüren bitkisel gıda ya da bir fitokimyasaldır. Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı’ndan gelen 2010 Diyet Yönergeleri’ne göre sağlıklı bireyler, beslenmelerinde günde 1000 kalori için en az 14 gram lif almalıdır. Diğer iyi diyet lif kaynakları, fındık, kepekli tahıllar, fasülye, meyve ve sebze dahil diğer tohumları içerir.

Diğer Besinler

Keten tohumu ons başına günlük değerin %7’si ya da 72 mg kalsiyumla, balık konserve yada süt ürünleri kalsiyumuna alternatif, bitki temelli bir kaynaktır. Keten tohumu sadece 8 gr sodyum içerir, bu yüzden kan basıncını kontrol etmek için düşük sodyum diyetinin bir parçası olabilir. Yüksek potasyum kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur ve keten tohumu ons başına 228 mg potasyum içerir. Günlük değerin %9’u ya da 1.6 mg demir sağlamaktadır.