Geniz Eti Kalbi Büyütüyor Mu ?

Çocuklarda Geniz eti büyümesi çocuğun fizyoloji olarak büyüme geriliğine neden olabilir. Çocuk uyuduğunda büyüyen geniz eti, burundan hava alması engelleyecek şekilde hava yolunu tıkar ve çocuk ağzı açık olarak uyumak zorunda kalır ya da hırıltılı sesler çıkartır. Bu aşamada çocuk sağlıklı biçimde oksijen alamadığı için akciğer ve kalbin sağ bölümüne düşen yük artar. Akciğer direnci artınca kalbin bu bölümünde görülen büyümenin de ölçüsü artabilir. Dolayısı ile çocuğun uyku sırasında yaşadığı solunum güçlüğün kalp büyümesine neden olabilir.

Geniz eti büyümesi çocuklarda sadece kap büyümesine sebep olmuyor. Aynı zamanda çocukta çene ve diş yapısının gelişiminde de bozulmalar görülebiliyor. Ağızdan nefes almak ve büyüyen geniz eti çocukta bu tür gelişim bozukluklarına da yol açabiliyor.

Geniz Eti Büyümesi Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Geniz eti büyümelerinde uygulanan farklı tedavi yöntemleri vardır. Bunlarda ilki ilaç ile tedavi yöntemidir. Bu yöntemde antihistaminik ilaçlar ve solüsyonlar ile büyüme kontrol altına alınmaya çalışılır ve burun spreyleri vasıtası ile hastanın konforu sağlanır. Ancak bazı vakalarda geniz eti büyümesinin önüne geçilemez. Kronikleşen geniz eti büyümesi orta Kulak iltihabına, kronik sinüzite ve işitme kaybına neden olabilmektedir. Ayrıca geniz etinin büyüme çağındaki çocukların çene yapısında meydana getirdiği tahribat dolayısı ile cerrahi operasyon ile alınması gündeme gelebilir.

Geniz eti ameliyatları günümüzde gelişmiş teknolojiden yardım alınarak yapıldığı için, hasta ameliyat aşamasında ve ameliyat sonrasında önemli sorunlar yaşamaz. Endoskopi ile en sağlıklı teşhisin koyulduğu ameliyat öncesinde hasta, doktorun önerisine göre ameliyat uygulamasına tabi tutulur.

Geniz eti ameliyatlarında lokal anestezi ile sorunlu bölge hissizleştirilir ve burun kanalından girilerek büyüyen geniz eti alınır ve kesi dikiş ile kapatılarak bölgeye tampon uygulanır. Hasta çoğu uygulamada aynı gün taburcu edilir ve birkaç gün içinde günlük hayatına dönebilir. 

Geniz eti kontrol

Geniz Eti Ameliyatları Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Geniz eti ameliyatlarının büyük bölümü çocuklar üzerinde gerçekleşmektedir. Büyüme çağındaki çocuklarda daha sık görülen bu sorun, başka bir tedavi yönteminin kalmadığı durumlarda aileleri bu yönde karar almaya sevk etmektedir.  Bu tür ameliyatlarda çocuğun yaşayabileceği gerginliğin önüne geçmek için ailelere önemli görev düşmektedir. Çocuk psikolojik olarak bu ameliyata hazırlanmalı ve sakinleşmesi sağlanmalıdır. Yapılacak uygulama yalansız ancak en basit şekli ile anlatılmalı ve korkulacak bir şey olmadığı hakkında bilgilendirilmelidir.  Bu tür ameliyatlar küçük çocuklarda biraz daha hassasiyet gerektirdiği için genellikle lokal anestezi yerine genel anestezi tercih edilmektedir. Bu yüzden çocuğun rahatlaması sağlanmalıdır.

Geniz eti ameliyatı öncesinde bir hafta öncesinden eğer çocuk Aspirin ya da kan sulandırıcı ilaç alıyorsa buna son verilmelidir. Ayrıca hastanın geçmişin ya da ailesinde kalıtsal hastalık varsa bunlar operasyonu gerçekleştirecek Doktor ile paylaşılmalıdır.

Geniz Eti Ameliyatı Ve Sonrası

Geniz eti ameliyatının uygulanacağı hasta ameliyat günü anestezi uzmanı tarafından muayene edilir ve bir sorun yoksa damardan verilecek serumlar ile anestezi uygulaması başlatılır. Uzman doktor ve ekibi ameliyatı gerçekleştirdikten sonra hasta uyanma odasına alınır ve uyanması beklenir. Herkesin narkoza verdiği tepki farklı olduğundan uyanma süresinde de farklılık görülebilir. 2 ile 10 saat arasında değişen bu süre sonunda hasta tekrar muayene edilir ve bir sorun yoksa taburcu edilir. 

Geniz eti ameliyatı sonrasında hasta birkaç gün yutkunma güçlüğü, boğaz ağrısı, kulak ağrısı ve yüksek ateş görülebilir.  Ayrıca bazı vakalarda ameliyat sonrasında kanama oluşumları da bildirilmektedir.