Geniz Eti İhmal Etmeye Gelmiyor

Geniz eti bütün insanlarda var olan bir lenf dokusu üyesidir. İnsan vücuduna ağız ve burun yoluyla giren mikroplara karşı vücudumuzu korur. Geniz eti büyümesi, genellikle 4 ve 5’li yaşlarda çocuklarda görülen ve enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkar. Büyüyen yaşlarda tekrar küçülmeye başlar. Genellikle alerjik durumlarla, çok sık nezle geçirmekle kendini belli eder. Geniz eti büyümesi birçok duyu organımıza zarar verebilmektedir. Burundan solumaya engel teşkil eder ve sinüs ve kulakların yapısını bozarak, öksürük, ağızdan soluma, horlama, işitme kaybı ve burun akıntısı gibi çeşitli sıkıntıları ortaya çıkarır. Eğer çocuklarda bu gibi sorunlar varsa çocuğun hemen bir kulak burun boğaz uzmanına götürülmesi gerekmektedir. Geniz eti rahatsızlığı kronik bir hal aldığı zaman uykuda Nefes Darlığına, konuşma bozukluğuna ve yüz gelişimi bozukluğuna yol açabilmektedir. Burun kemiğinin çökük kalmasına ve damağın bombeleşmesine neden olur. Çok dikkat edilmesi gereken bu sorun asla ihmal etmeye gelmemektedir. Çünkü ihmal edilen her hastalık beraberinde başka hastalıkları getirmekle kalmayıp, daha farklı ve ciddi hastalıklarında ortaya çıkmasını tetikler.

Geniz eti büyük olan çocuk ve yetişkinler genellikle uyurken ağzı açık uyurlar ve ciddi derecede horlarlar. Aynı zamanda ağızlarından su gelmesine neden olur. Özellikle çocuklar için ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir. Uykuda nefes darlığı çektikleri için yeterince uyuyamazlar. Bu da onların ertesi gün huzursuz olmalarına ve okullarında başarısız sonuçlar almasına neden olabilir. Ayrıca geniz eti çocukların gelişimini de yavaşlatmaktadır. Büyüme hormonunu vücudumuz gece uykuda salgıladığı için, huzursuz bir uyku çocukların sağlıklı büyümelerine de engel teşkil etmektedir. Geniz etinin ortaya çıkardığı en kötü sonuçlardan biride şüphesiz orta Kulak iltihabıdır. Enfeksiyon sonucunda geniz etinin büyümesi ile orada çoğalan mikroplar orta kulağa gönderilir. Bu durumda çocuklarda orta kulak iltihabına sebep olur. Eğer önlem alınmazsa bu durumda işitme kaybına sebebiyet vermektedir.

Geniz Eti

Geniz Eti ve İlaç Tedavisi

Geniz eti büyümesi ilk etapta ilaç tedavisi ile giderilmeye çalışılır. Ancak bu her zaman başarılı sonuçlanmayabilir. Başlangıçta iyileşti gibi gelebilir ancak kısa süre sonra tekrarlar. Bu gibi durumlarda ameliyat kaçınılmaz olur. Fakat bazen oluşan enfeksiyonlar nedeniyle ameliyat yapılamamaktadır. Geniz etinin durumu eğer ameliyat yapılabilecek durumdaysa o zaman ameliyat kararı verilebilir. Hasta genel anestezi verilerek uyutulacak ve operasyon ameliyat hanede gerçekleştirilecektir. Hasta yaklaşık yarım saat uyutulacak ve operasyona ağızdan girilecektir. Yani deride herhangi bir kesim yeri olmayacaktır. Ve hasta ameliyat sonrası herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. Hasta operasyondan 4-5 saat sonra anestezinin etkisi geçtikten sonra sıvı ve ılık gıdalarla beslenebilir. Ertesi gün ise asitli ve baharatlı yiyecekler hariç istediğini yiyebilir. Ancak ameliyat olan çocuk ameliyattan sonra bir hafta bazı aktivitelerden, yani okul, oyun gibi aktivitelerden uzak durmalı ve evde istirahat ettirilmelidir.

Geniz eti ameliyatları genellikle sorunsuz yapılan ameliyatlardır. Yapılan ameliyatın sonunda herhangi bir komplikasyonun meydana çıkması ondörtbin de birdir. Bu yüzden hastaya ameliyat olması gerektiği söylenmişse, tedirgin olması için herhangi bir neden yok. Hasta sorunsuz geçen bir ameliyat sonrasında bu sıkıntıyı atlatmış olarak, önüne daha sağlıklı bakabilecektir. Çocukların geniz eti büyümesi rahatsızlığından korunması için elden gelen çaba gösterilmelidir. Onların gelecekte çocukluklarından kalan bir ihmalin sonucuyla yaşamasına neden olunmamalıdır. Yüzlerine her bakıldığında yapılan ihmal hatırlanarak ömür boyu bir vicdan azabıyla yaşanmasına imkân verilmemelidir.

Sonuç olarak geniz eti büyümesi dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Dikkat edilmediğinde kötü sonuçların çıkabileceği unutulmamalıdır.