Genital uçuk nasıl teşhis edilir?

Uçuk dediğimizde aklımıza önce dudaklarda çıkan ve çok acı veren yaralar geliyor. Ancak ne yazık ki karşı karşıya kaldığımız tek uçuk bu değil. Genital bölgede çıkan ve çok daha ciddi olan bir uçuk türü daha var. Adına da genital uçuk deniyor.

Genital uçuğun asıl nedeni Herpes Simplex adlı bir virüs. Bu virüs anal ya da oral seks dahil cinsel ilişki yoluyla vücudumuza giriyor. Bazen ilk haftalarda ufak belirtiler veriyor. Bazense aylarca hatta belki de yıllarca sessiz sedasız bekliyor.  Herpes Simplex kaçak dövüşçü. Çünkü yalnızca bağışıklık sistemimizin güçsüzleştiği durumlarda ortaya çıkıyor. Mesela aşırı stresli veya yorgun olduğunuz, cerrahi bir operasyondan yeni çıktığınız ya da kanser gibi başka bir hastalıkla mücadele ettiğiniz anda hortluyor.

Genital uçuk kiminde çok ciddi belirtilere neden olurken kimi zaman da hiç ses çıkartmıyor. Fark edilmesi yıllar alıyor. Sonuçta birlikte olduğunuz her kişi, hele bir de korunmadan ilişkiye girmişseniz genital uçuğunuzdan bir parça alıyor. İşte genital uçuk böylece yayılıp gidiyor. İşin sırrı korunmada. Yani cinsel ilişkiye girerken kullanılan prezervatiflerde. Genital uçuktan korunmanın en esas yoluysa sağlıklı olup olmadığından emin olmadığınız kişilerle cinsel ilişkiye girmemek. Ancak aksi durumlarda yapacağınız en doğru hareket prezervatif kullanmak. Çünkü çoğu durumda karşınızdakinin genital uçuk taşıyıp taşımadığından emin olamazsınız. Bu kural sizin için de geçerli. Çünkü siz bile genital uçuk virüsü taşıyıp taşımadığınızdan %100 emin olamazsınız.

Genital uçuğun uzun süre belirtisiz bir şekilde vücudunuzda saklandığını söylemiştik. Ancak bazı durumlarda ilk haftalardan başlayarak bazı belirtiler gözlemlenebilir. Bunlar: baş ve kas ağrıları, lenf bezlerinde şişkinlik, ateş, idrar yaparken acı, genital bölgede kızarıklık ve yaralar. Liste uzayıp gidiyor. Bu belirtilerden bir ya da birkaçını gözlemleyen kişi doktora gittiğindeyse emin olmanın birkaç yolu var. Şimdi bu yollara bakalım.

Genital uçuk tanısı nasıl konur?

Genital uçuk şüphesiyle Jinekolog ya da ürolog doktora başvuran kişiler öncelikle fiziksel muayeneden geçerler. Bu aşamada doktorunuz size çeşitli sorular sorar. Bu sorular genellikle şunlardır:

•Belirtiler ne? Ne zamandan beri devam ediyor?

•Tek bir partneriniz mi var?

•Daha önce cinsel yolla bulaşan bir hastalığınız oldu mu?

•Kondom kullanıyor musunuz?

•Düzenli olarak kullandığınız bir ilaç var mı?

•Leğen kemiğinizde ağrı var mı?

•İdrarınızı yaparken acı var mı?

•Yaranız var mı?

Muayene sırasında sizin de doktora soru sormanız çok önemli. Çünkü ancak bu şekilde hastalığınız hakkında tam ve doğru bilgi edinebilirsiniz. Şu soruları sormanız işinize yarayabilir:

•Diğer hastalıklarıma da bakılacak mı?

Tedavi sırasında seks yapmamalı mıyım?

•Partnerim de test yaptıracak mı?

•Partnerime bulaşmasını nasıl engellerim?

Genital uçuk için hangi testler yapılır?

Fiziki bulguları bulunan kişilere genital uçuk tanısı koymak kolaydır. Ancak belirtilerin gözle görülemediği durumlardaysa doktorunuz sizden bir dizi test isteyebilir. Bunlar:

Kan testi: Bu testte kanınızda Herpes Simplex karşı üretilmiş özel antikorların bulunup bulunmadığına bakılır. Bu şekilde genital uçuk taşıdığınızdan emin olunur.

Viral kültür: Bu testte sorunlu bölgelerden doku örneği alınır ve dokuda genital uçuğa neden olan Herpes Simplex virüsü olup olmadığı incelenir.

DNA testi: Kan, ağız içi dokusu ya da omurilik sıvısından alınan örnek Herpes Simplex virüsü açısından incelenir. Virüsün neden olduğu deformasyona bağlı olarak hangi tür Herpes Simplex’le karşı karşıya kalındığı da bu şekilde belirlenebilir.