Genital uçuk nasıl tedavi edilir?

Genital uçuk kadın erkek ayırmadan herkesi kendine hedef almış bir hastalık. Nedeniyse Herpes Simplex(HSV) adlı bir virüs. Cinsel ilişki yoluyla bulaşıyor. Oral ya da anal seks de bulaşma yollarından.

Herpes Simplex virüsü vücuda bir kez girdi mi peşinizi hiç bırakmıyor. Ara ara tekrarlıyor. Kırmızı kabartılara ve beyaz yaralara neden oluyor. Baş ve kas ağrısı yapıyor. Lenf bezlerini şişiriyor. Ateşinizi yükseltiyor. Hal böyle olunca da siz kendinizi grip sanırken bir anda yok oluyor. Sonra geri geliyor. 

Genital uçuğun tedavisi var mı?

Hayır. Ne yazık ki genital uçuğun tedavisi henüz bulunamadı. Ancak yapılan tedavilerle belirtileri en aza indirgemek mümkün. Şimdi gelin bu tedavi yöntemlerine bakalım:

Yaraları iyileştirmek için ilaç kullanımı

Atakların tekrarlarını geciktirmek için ilaç kullanımı

Atakların şiddetini azaltmak için ilaç kullanımı

Genital uçuğu başkalarına bulaştırma riskini azaltmak için ilaç kullanımı

Saydığımız bu yöntemler için kullanılan bir dizi ilaç var. Bunlar:

Asiklovir

Famciclovir

Valacyclovir

Genital uçuk tedavisinde asıl amaç virüsü ortadan kaldırmak değil, belirtileri hafifletmek. Bu nedenle daha önce saydığımız asiklovir, famciclovir ve valacyclovir bazlı antiviral ilaçlar tercih edilir. Bu ilaçlar ilk aşamada belirtilerin şiddetini ve süresini azaltır. Yani ağrıları, yanma hissini ve yaraların kapanmasını sağlamak asıl hedeftir. Bunun için kullanılan ilaçlar ağızdan alınır ya da direkt olarak yaralara sürülen kremler şeklindedir. 

Deride lezyonlara (yaralara) neden olan hastalıkların çoğunda antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak genital uçukta antibiyotik tedavisi etkili olmaz. Bu nedenle genital uçuk tedavisinde ne ağızdan, ne damardan, ne de krem şeklinde deriden alınan antibiyotiklere yer yoktur. 

Genital uçuk tedavisi genellikle ayakta tedavi denilen ve evde devam eden tedavi grubuna girer. Ancak bazı durumlarda hastanede kalmayı gerektiren ağır tedaviler de uygulanabilir.

Genital uçuğum var. Ne yapmalıyım?

Genital uçuğa yakalanmak kimi insanlar için dehşet verici olabilir. Hatta çoğu durumda genital uçuğu kaptığı kişiye karşı şiddetli öfke duyabilir ya da çevresinden utanabilir. Hatta kimi kişiler artık kimseyle olamam düşüncesiyle depresyona girebilir. İlk aşamada bu hisleri yaşamak tamamen normal.  Ancak yine de psikolojik yardım almak işleri kolaylaştırabilir. Bu yardımlar:

Psikoterapi: Psikoterapi, psikolojik ve duygusal rahatsızlıkları konuşarak tedavi etme yöntemlerinin genel adı. Psikoterapi sırasında bir uzmana duygularınız, endişelerinizi anlatabilir, kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. 

Destek grupları: Duygularınızı paylaşmak ve benzer sorunları olan kişilerle konuşmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Bu nedenle doktorunuzun sizi yönlendireceği destek gruplarına katılmalısınız. 

Aile fertleri destek grubu:  Genital uçuk sadece hastayı değil,  hastanın eşini hatta yakın çevresini de zor durumda bırakabilir. Hasta yakınlarının destek görmesi, özellikle öfke denetimine yönelik eğitim alması bu nedenle önemli.

Genital uçuğu önlemenin yolu var mı?

Her hastalıkta olduğu gibi genital uçukta da asıl önemli nokta, hastalığın hiç bulaşmamasını sağlamak. 

Genital uçuğun bulaşmasını önlemenin yolu diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın yoluyla aynı. Yani iyi tanımadığınız ya da cinsel yolla bulaşan hastalığı olup olmadığına emin olmadığınız kişilerle korunmasız cinsel ilişkiye girmemek. Bu durumun zor olduğunun farkındayız. Çünkü çoğu hastalığın varlığı ancak kan testiyle belli oluyor. Durum böyle olunca elimizde kalan tek seçenek prezervatifle korunarak seks yapmak oluyor. Ancak iş bununla da kalmıyor. Genital uçuktan korunmak için izlemeniz gerek yollara bakalım:

Partner sayısını azaltmak

Partnerinizin herhangi bir yerinde uçuk varsa cinsel ilişkiden kaçınmak

Korunmadan seks yapmamak