Genital uçuk havludan geçer mi?

Sinsidir genital uçuk. Birden ortaya çıkabilir, olmadık yerlerden bulaşabilir. Peki genital uçuk havludan geçer mi? 

Genital uçuk cinsel yolla bulaşan sıradan bir sağlık sorunu. Hem kadınları hem erkekleri tehdit ediyor. Genital bölgede acı, kaşıntı ve yanma en belirgin özellikleri. Çoğu insanda belirti olmaksızın ilerliyor. Görünürde bir işaret olmaması elbette hastalığın bulaşıcı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

genital uçukGenital uçuğun tedavisi yok. Teselli ikramiyesi: Belirtileri azaltabilirsiniz.

Herpes Simplex virüsü (HSV) cinsel ilişki yoluyla yayılıyor. Virüs vücuda giriyor. Pusuya yatıyor. Bir süre harekete geçmeden bekliyor. Sonra yılda birkaç kez kendini tekrarlayabiliyor.

Genital uçuğun tedavisi yok. İlaçlar belirtileri azaltmada ve başkalarına bulaşmasını engellemede yardımcı olabilir. Kondom virüsten korunmada etkili.  

Genital Uçuk Belirtileri

Hastalık iz bırakmadan ilerliyor. HSV taşıyan çoğu insan hastalığının farkında değil. Belirtiler genelde acı ve kaşıntı. Virüs bulaştıktan birkaç gün sonra ortaya çıkıyor. Küçük kırmızı şişlikler ya da beyaz kabarcıklar oluşuyor. Kanayan ya da akan cıvık yaralar oluşuyor. Yaralar kabuk bağlayarak iyileşiyor.

Kadınlarda yaralar vajinal bölgeye, kalçalara, anüse, rahime sıçrayabilir. Erkeklerde de peniste, testis torbasında, kalçalarda, anüste ve idrar yolunda yaralar görülebilir.

Sık nükseden genital uçuk her insanda farklı gelişiyor. Kiminde yıllarca hiç belirti olmuyor. Kimi de yılda birkaç kez onunla yaşamak zorunda kalıyor.

Hastalığın yeniden ortaya çıkmasına Stres, yorgunluk, başka hastalıklar, ameliyat, regl dönemi neden olabilir. Genital uçuktan kuşkulanıyorsanız mutlaka doktora görünmelisiniz.

Genital uçuk türleri

İki çeşit HSV var.

HSV-1. Daha az kabarcık anlamına gelir. Ağzın etrafında oluşur. Oral seks sırasında genital bölgeye bulaşabilir.

HSV-2. Genital uçuğa neden olur. Cinsel ilişkiyle bulaşır.

Yaygın görülen virüs havayla temas edince ölüyor.Bu nedenle havlu, tuvalet ya da başka cisimler konusunda rahat olabilirsiniz.

Genital uçuk riskleri

Kadınlar erkeklerden daha fazla risk altında. Virüs genelde erkeklerden kadınlara geçiyor. Partner sayısı arttıkça risk daha da artıyor.

Genital uçuk etkileri

•    Cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar. AIDS

•    Yenidoğan hastalıkları. Bebek doğum sırasında anneden virüsü alabilir. Beyin hasarlarına, körlüğe ve hatta ölüme neden olur.

•    İdrar torbası problemleri. İdrar yollarına yayılan uçuk idrar torbasına ulaşabilir. Sonda kullanmak zorunda kalınabilir.

•    Menenjit. Nadiren de olsa HSV beyin zarında ve omurilikte iltihaplanmaya neden olabilir.

•    Bağırsak iltihaplanması (proktit). HSV özellikle erkeklerle ilişkiye giren erkeklerde kalın bağırsak zarında iltihaplanmaya neden olabilir.

Genital uçuk muayenesi

Muayeneden önce sorulabilecek sorulara hazırlıklı olun:

•    Belirtiler ne? Ne zamandan beri devam ediyor?

•    Tek bir partneriniz mi var?

•    Daha önce cinsel yolla bulaşan bir hastalığınız oldu mu?

•    Kondom kullanıyor musunuz?

•    Düzenli olarak kullandığınız bir ilaç var mı?

•    Leğen kemiğinizde ağrı var mı?

•    İdrarınızı yaparken acı var mı?

•    Yaranız var mı?

Doktora soracaklarınızı hazırlayın:

•    Hangi testleri yaptırmalıyım?

•    Diğer hastalıklarıma da bakılacak mı?

•    Tedavi sırasında seks yapmamalı mıyım?

•    Partnerim de test yaptıracak mı?

•    Partnerime bulaşmasını nasıl engellerim?

Genital uçuk test ve tanısı

Doktor fiziksel muayenenin ardından bazı laboratuvar testleri isteyebilir. Tanı bu testlerin sonucuna bağlı.

DNA testi. Kan örneğiniz, yara dokusundan bir parça ya da omurilik sıvısı alınarak HSV aranır. Hangi tür olduğu saptanır.

Kan testi. Kan örneğinizde HSV bulunup bulunmadığına bakılır.

Doku örneği testi. Yaradan alınan doku örneğine bakılır.

Genital uçuk ilaçları ve tedavisi

Genital uçuğun tedavisi yok. İlaçlar yaraların daha kolay iyileşmesini, belirtilerin hafiflemesini, hastalığın yineleme riskinin azaltmasını ve başkalarına bulaşmasını engellemeye yarar.

Bazı ilaçları her gün, bazılarını hastalık nüksedince almanız gerekir. Doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecektir. Daha ciddi rahatsızlığı olanlar hastanede tedavi edilmeli.

Hastalığı yenmek

Genital uçuk olduğunuzu öğrenince utanabilir, sinirlenebilir, şoke olabilirsiniz. Partnerinizden şüphelenebilirsiniz. Cinsel olarak reddedilme kaygısı yaşayabilirsiniz.

Hissettikleriniz tamamen doğal. Sorunla etkili mücadele için partnerinizle konuşun. Hislerinizle ilgili açık ve dürüst olun. Onun size söylediklerine inanın. Hemen suçlamayın. Uçuk virüsünü yıllar önce almış olabilirsiniz. Ne zaman ve kimden bulaştığına emin olmanız pek mümkün değil.

Kendinizi eğitin. Virüsü başkalarına bulaştırmadan nasıl yaşayabileceğiniz konusunda doktorunuza danışın. Tedavi seçeneklerini öğrenin.

Genital uçuk önlemi

Genital uçuğu engellemenin yolu diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklarla aynı.

•    Kondom kullanın

•    Partner sayısını azaltın

•    Partnerinizin herhangi bir yerinde uçuk varsa cinsel ilişkiden kaçının

Hamilelik uyarıları:

Hamileyseniz ve genital uçuk şüpheniz varsa, doktorunuz gerekli testleri yapıp emin olduktan sonra hastalığın baş göstermesini engellemek için ilaç verecektir.

Doğuma girdiğinizde hastalık çoktan baş göstermiş, yaralar oluşmuşsa doktorunuz sezaryen önerecektir. Çünkü bebeğin virüsle temasını engellemek hayati önemde.