Genital Uçuk Belirtileri Neler ?

Genital uçuk hem erkekleri hem de kadınları etkileyen bir enfeksiyon. Cinsel yolla bulaşıyor. Genital bölgede yaralar açıyor. Kaşıntı ve ağrıya neden oluyor. Ancak çoğu durumda uzun süre belirtisiz kalıyor. Sinsice ilerliyor. İşte bu genital uçuğu çok daha tehlikeli hale getiriyor. Uzun süre tedavi görmeden hastalığı yaymanıza ya da fark etmeden partnerinizden genital uçuk kapmanıza neden oluyor.

Genital uçuğun asıl nedeni Herpes Simplex (HSV) adlı küçücük bir bakteri. Daha önce de söylediğimiz gibi anal ya da oral seks dahil cinsel yollarla bulaşıyor. İlk birkaç yıl belirti vermeden vücudunuzda saklanabiliyor.  Ara ara tekrarlayıp sinirinizi bozuyor.

Genital uçuktan kurtulmanın kesin bir yolu yok.  Elinizden gelen tek şey belirtileri hafifletmek. Bu yolla bulaşma riskini de düşürme imkanınız var. Ayrıca prezervatif kullanmak bulaşma riskini düşüren etkenlerden.

Genital uçuğun da türleri var. Bunlar: HSV – 1 ve HSV – 2.

HSV – 1: Ağız çevresindeki uçuklar genellikle bu türdedir. Oral seks sırasında ağızdaki uçuk genital bölgeye bulaşır. Diğer türe göre daha az kabarcık ve ateşe neden olur.

HSV – 2: Bu tür genital uçuğun asıl nedeni. Diğer türde olduğu gibi ağız çevresindeki uçuktan bulaşmaz. Bulaşması için cinsel ilişki gerekir. Oral seks yoluyla bulaşması çok küçük bir ihtimaldir. Çok yaygın ve son derece bulaşıcıdır.

Genital Uçuk Belirtileri Neler ?

Genital uçuğun uzun süre belirti vermeden vücudumuzda gezebildiğini biliyoruz. Yani genital uçuk sizi uzun süre hiç rahatsız etmiyor.  Ancak bazı durumlarda genital uçuğu kaptığınız cinsel ilişkiden sonraki 2 – 3 hafta içerisinde genital bölgede yanma, batma ve kaşıntı hissi olabiliyor. Birkaç gün sonraysa küçük kırmızı tümsekler ve beyaz kabarcıklar oluşabiliyor. Sonraki günlerdeyse bu tümsek ve kabarcıklar yaraya dönüşüp kanayabiliyor. Sonra kendiliğinden iyileşebiliyor.

Genital uçuğun ilk belirtisi olan yara ve kabarcıklar kadınlarda, anüs, kalça, serviks dahil olmak üzere tüm genital bölgede, erkeklerdeyse testis torbası, anüs, uyluk ve üretra gibi penisin içindeki kanallarda da oluşabilir.

Genital uçuğun diğer bir belirtisi de idrar yaparken aşırı yanma ve batma hissi. Özellikle daha önce söylediğimiz yara ve kabarcıkların olduğu dönemlerde bu his artar, kişinin idrara çıkmasını zorlaştırır. Enfeksiyonun arttığı bu dönemlerde baş ve kas ağrıları, ateş ve bunların yanı sıra lenf bezlerinde şişme gibi grip benzeri belirtiler de görülebilir.

Genital Uçuk Ne Zaman Tekrarlar ?

Şunu unutmayın ki genital uçuk sürekli olarak kendini tekrarlar. Bazı kişilerde belirtiler yıllarca ortadan kaybolabilir. Ancak sonrasında bağışıklık sistemi güçsüzleştiğinde genital uçuğa bağlı sıkıntılar tekrar peşinize takılır. Fakat bu konuda canınızı çok sıkmayın. Çünkü yıllar geçtikçe genital uçuğun tekrarlaması giderek azalır. Şimdi gelin genital uçuğun hortlamasına neden olan etkenlere bakalım:

Stres

• Yorgunluk

• Çeşitli hastalıklar (özellikle bağışıklık sistemini güçsüzleştiren HIV ve AIDS gibi hastalıklar)

• Cerrahi operasyonlar

• Adet dönemleri

Ne Zaman Doktora Gitmeli ?

Korunmadan cinsel ilişkiye girmek cinsel yolla bulaşan hastalıklar için davetiye. Bu nedenle siz en iyisi korunmasız cinsel ilişki sonrası bir doktora görünün. Çünkü özellikle HIV gibi ciddi hastalıklarda ilk 72 saat içerisinde uygulanan tedaviler hayat kurtarabiliyor. Genital uçukta olay bu denli hayati risk barındırmasa da ciddi bir yaşam standarttı düşüşü söz konusu. Bu nedenle belirtilerden bir ya da birkaçını gösteriyorsanız mutlaka en kısa zamanda bir ürolog ya da Jinekolog doktora görünün.