Genital uçuğun etkileri neler?

Genital uçuk Herpes Simplex(HSV) denen virüsün neden olduğu bir sağlık sorunu. Genital bölgede tıpkı bildiğimiz ağız çevresi uçuğu gibi yaralara neden oluyor. Yıllarca gizlenebiliyor. Ancak bir ortaya çıktı mı başınıza büyük bela açıyor. İdrara çıkarken yanma ve batmayla başlıyor. Sonrasında genital bölgenizde küçük kırmızı kabartılar ve beyaz kabarcıklar oluşuyor. Kendiliğinden kanamaya başlıyor ve yaraya dönüşüyor. Bu arada baş ve kas ağrıları, yüksek ateş ve lenf bezlerinde şişme gibi gribi andıran belirtiler de görülebiliyor. 

Genital uçuğun bulaşmasıysa kolay. Anal ya da oral seks dahil korunmasız cinsel ilişki genital uçuk kapmanız için yeter de artar. Bu nedenle  herhangi bir cinsel yolla bulaşan hastalığı olup olmadığına emin olmadığınız kişilerle asla korunmasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz. Genital uçuk dahil tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en kesin yolu cinsel ilişkiye girmemek. Ancak bu durumun imkansıza yakın olması, bizi prezervatif gibi alternatif ve bir o kadar da mantıklı seçeneklere götürüyor. Bu akla yatkın seçenek bizi genital uçuk dahil pek çok cinsel yolla bulaşan hastalıktan ciddi oranda koruyor. Ancak yine de kesin çözüm olmuyor. Çünkü prezervatifin de koruma alanı belli bir yere kadar. Yaklaşık %80 civarında. 

Genital uçuk beni nasıl etkiler?

Şimdi diyelim ki tüm uyarılara rağmen yanıldınız ve korunmasız cinsel ilişkiye girdiniz. Sonrasındaysa doktora gitmediniz. Bu arada haftalar geçti. Daha önce saydığımız belirtiler de baş göstermeye başladı. Peki bu durum size ne yapar? Gelin şimdi bu sorunun yanıtına bakalım ve genital uçuk kapan birinin başına neler geliyormuş sorusunun yanıtlayalım.

Risk artırıcı etkisi: Cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklara yakalanma riskini arttırması, genital uçuğun dikkat edilmesi gereken etkilerinden.  Genital uçuğun, genital bölgede yaralara neden olduğunu söylemiştik. İşte bu açık yaralar cinsel yolla bulaşan HIV, genital siğil ve frengi gibi hastalıklara yakalanma riskini arttırıyor. 

Yeni doğanlarda sorunlar: Annesinde genital uçuk olan bebekler normal doğumla dünyaya gelir ve bu sırada Herpes Simplex virüsüne maruz kalırlarsa ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Bu komplikasyonlardan en ciddileri: beyin hasarı, körlük, sağırlık ve ölüm. Bu nedenle genital uçuğu olan anneler genellikle sezaryen doğum yapması uygun görülür. 

Mesane problemleri: Genital uçuk özellikle erkeklerde idrar yolu içinde yaralara neden olur. Bu yaralar zamanla iltihaplanabilir. İşte bu gibi durumlarda çeşitli mesane problemleri gelişir. Mesane şişmesi bunlardan en bilineni.  Çözümüyse birkaç gün idrar yoluna kateterin (sonda) yerleştirmek ve antibiyotik kullanmak.

Menenjit: Genital uçuğa neden olan Herpes Simplex virüsü nadiren de olsa beyin zarında ve omurilikte iltihaplanmaya neden olabilir. Bu durumda da menenjit gelişir. 

Bağırsak iltihaplanması: Genital uçuk özellikle erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkeklerde ve anal seks yapanlarda bağırsaklara kadar yayılabilir. Bu durumda genital uçuk yaraları bağırsak üzerinde açılır ve kalın bağırsak zarında iltihaplanmaya neden olabilir.