Genital siğil tedavisinde lazer yöntemi

Genital siğiller can sıkıcı. Hem şekilleri kötü hem de kaşıntı, tahriş ve kanamaya neden oluyorlar. En hassas bölgelerden biri olan genital bölgede çıkması da cabası. Genital siğillerin tedavisi için doktorların kullandığı birkaç yöntem var. Bir tanesi de lazer tedavisi. Lazerle genital siğil tedavisi doktorun muayenehanesinde ya da hastanede yapılabilen bir işlem. İşlem sırasında lokal ya da genel anestezi uygulanıyor. Hangi anestezi türünün uygulanacağı siğillerin boyutuna, sıklığına, hangi bölgede olduklarına göre değişiklik gösteriyor. 

HPV virüsünün yaklaşık 100 tane türü var. Bunlardan sadece 2 tanesi genital siğile neden oluyor. HPV’nin neden olduğu diğer bir yaygın sorun da kadınlarda rahim ağzı kanseri. Rahim ağzı kanseri yaratabilecek HPV virüsünün temizlenmesi için genital siğil tedavisinden daha farklı tedavi yolları tercih ediliyor. Değişime uğramış kanser riski taşıyan hücrelerin yok edilmesi de lazer tedavisiyle yapılabiliyor. Sizin için en uygun yöntemi doktorunuz belirliyor. 

Ameliyat sonrasında beni neler bekliyor?

Genital siğillerin lazer tedavisinden sonra ne kadar sürede iyileşeceği siğillerin hangi bölgede olduğuna ve çokluğuna bağlı olarak değişiyor. İyileşme süreci yaklaşık 2 – 4 hafta arasında sürüyor. 

Kadın ya da erkek fark etmez, lazer ameliyat sonrasında bazı anormal belirtileri görülüyorsa hemen doktorunuza başvurun. Bu belirtiler:

1 haftadan uzun süredir devam eden kanama

Ateş

Aşırı ağrı

Enfeksiyon belirtisi olabilen kötü kokulu, sarı ya da yeşil akıntı

Hatırlatalım, lazerle genital siğil tedavisinden sonra yara bölge iyileşene kadar cinsel ilişkiden uzak durmalısınız. 

Genital siğiller için lazer tedavisi hangi durumlarda gerekli?

Genital siğil tedavisindeki tek yöntem lazer tedavisi değil. Doktorlar genellikle önce ilaç tedavisini deniyor. Ancak ilaç tedavisinin işe yaramadığı ya da acil çözüm gerektiren durumlar da olabiliyor. İşte genital siğil tedavisinde lazer yönteminin kullanımını gerektiren durumlar:

İlaçlar işe yaramadıysa 

Siğillerin bir an önce yok edilmesini gerektiren durumlar varsa

Siğiller başka bölgelere sıçramışsa

Hamilelik durumu söz konusu olduysa ve siğillerin bu yüzden hemen yok edilmesi gerekiyorsa lazer yöntemi devreye girebilir.

İşe yarıyor mu?

Yapılan araştırmalara göre lazer ameliyat 100 kişiden 40’ında genital siğiller için kesin çözüm olmuş. Ama unutmayın, siğillerin tekrar çıkmasını engellemiyor. Yani HPV virüsünü yeniden kapmamak için önleminizi almalısınız.

Lazer ameliyatın en iyi yanıysa hamile kadınlarda da hiçbir zararı olmadan kullanılabilmesi.

Riskleri var mı?

Sonuçta bu bir ameliyat ve hem yan etkileri hem de riskleri var. Örneğin:

Ağrı, şişlik ve tahriş

Vajina ya da penisten sıvı bir akıntı gelmesi

Lazer yöntemi uygulanan bölgede yara oluşması

Birbirine yapışan dokular

Kabuk tutan dokunun dökülmesi

Yara izinin kalması

İdrar yaparken çeşitli zorluklarla karşılaşma

Erkeklerde ereksiyonla ilgili bazı problemlerin oluşması

Genital siğillerim için lazer tedavisini mi seçmeliyim?

Doktorlar ilaç tedavisinin işe yaramadığı durumlarda lazer gibi çeşitli alternatif yöntemleri öneriyor. Ama tabii ki lazer tedavisinin maliyeti ilaç yöntemine göre çok daha pahalı. 

Lazer tedavisiyle ilgili birkaç olumsuz yargı da bulunuyor. Örneğin bazı araştırmacılara göre lazer tedavisi yüzünden bağışıklık sistemi siğillere karşı savunmasız hale geliyor. Ama bu kanıtlanmış bir teori değil. 

Lazer tedavisinin en olumlu yanlarından birisi etraftaki dokulara zarar vermemesi ve derine işlememesi. Yani sadece siğilin üzerinde yapılan ve ciltte çoğunlukla iz bırakmayan bir yöntem.