Genital Siğil İlaçları Neler ?

Rahatsız edici genital siğillerden kurtulmanın ilk yolu ilaçlardan geçiyor. İlaçlar belirtilerinizi azaltır, genital siğillerden etkilenen bölgeleri rahatlatır. Özellikle de genital siğiller görünür boyutlardaysa, canınızı yakıyorsa ve küçük bir alanda birikmişse ilaç tedavisi sizde etkili olacaktır.

Genital siğiller bazen büyük bazense küçük olur. Küçük olduklarında ancak Doktor tarafından fark edilebilirken büyük genital siğiller psikolojinizi bozmaya yetebilir. Vajinanın dış bölgelerinde ya da penisin dış yüzeyinde veya anüste görülen genital siğiller sadece rahatsızlık vermekle kalmaz, bir de görüntülerinden dolayı insanın canını sıkar. Genital siğillere uygulanan ilaç tedavisi sonrasında ciltte yara izleri kalabilir. Bu izler için daha sonra uygulanan estetik tedavi yöntemleri de mevcut. 

Genellikle ilk tedavi, harici uygulanan kremlerle yapılıyor. Güvenliğiniz için bazen doktor tarafından uygulanabilir. Doktorunuz kremlerin cildinize uygun olup olmadığını kontrol eder. Daha sonra doktorunuzun önerdiği şekilde evde tedaviye geçebilirsiniz. İlk tedavi sonrasında siğiller hala tam olarak iyileşmediyse ikinci bir tedavi uygulanır. 

Rahim ağzı kanseri tarama testi sonuçlarında hücre değişimleri başlayan kişilerde bu harici kremlerle tedavi uygulanması uygun olmaz. Doktor başka tedavi seçeneklerini değerlendirir. 

Genital siğil için ilaç seçimleri

Evde uygulanan ilaçlar. İmuquimod, podpfilox losyon veya jel, sinecatechins gibi ilaç türleri genital siğili evde kendi kendinize tedavi etmek için üretilmiş. Ama hiçbiri hamilelik sırasında kullanım için uygun değil. Özellikle imuquimod, podpfilox türü ilaçlar evde uygulanmak için en uygun ve en etkili olanlar. Ama unutmayın, hangi ilacı kullanırsanız kullanın, buna doktorunuz karar vermeli. Bir doktora görünmeden genital siğil kremleri almasanız iyi olur.

Doktor tarafından uygulanan ilaçlar. Doktorunuz bazen muayenehane ortamında uygulanacak olan ilaçların sizin için çok daha etkili bir çözüm olacağını söyleyebilir. Ya da sizdeki siğil türleri evde uygulanacak ilaçlarla iyileşmeyecek kadar yayılmış olabilir. Bu durumda hastanede uygulanacak tedavi ile genital siğillere müdahale edilir. Doktorların kullandığı ilaç türleri trikloroasetik asit, podofilin resin, intralezyonel enjeksiyon. Doktor tarafından uygulanan tedavi evde uyguladığınızdan biraz daha farklı olacaktır. Örneğin:

Doktorunuz sizin ulaşamayacağınız bölgelere ulaşabilecek

Geniş bir alanı tedavi edebilecek

Siğilleri çok daha çabuk iyileştirecek

Bu uygulama evde uygulayacağınızdan daha pahalı olacak

Daha acı verici olacak

Ve de birkaç yan etkisi olacak

Hamilelik sırasında tedavi. Hamileler için tedavi süreci çok daha sıkıntılı. Hamilelik süreci içerisinde genital siğillerin yok edilmesi önemli. Çünkü genital siğiller doğumda kanayarak istenmeyen durumlara ve acıya yol açabilir. Hatta genital siğilleri tedavi edilemeyen kadınlarda doktorlar sezaryen doğumu önerebilir. Hamilelerde tedavi genellikle doktorun muayenehanesinde uygulanan ilaçlarla yapılıyor. Trikloroasetik asit gibi ilaçlar fetüse herhangi bir zarar vermeyeceğinden doktorunuz bu tip ilaçlarla genital siğillerinizi yok etmeye çalışacaktır. 

Tedavi sırasında ben neler yapmalıyım?

Bölge tüm siğillerden kurtulana kadar cinsel ilişkiden uzak durmanız hem tedavinin süreci hem de sizin sağlığınız açısından önemli. 

Bazı ilaçların ya da bazı tedavi yollarının diğerlerinden daha pahalı olduğunu aklınızda bulundurun.

Kadınların dış genital organları ve erkeklerde penisin dış yüzeyindeki genital siğillerin kendi başlarına yok olmaları imkansız. Bu yüzden tedavinin mutlaka gerekli olduğunu kendinize hatırlatın.

Genital siğillerin durumuna göre doktorunuz biyopsi testi isteyebilir. Bu test siğillerin kanserli hücrelere yol açıp açmayacağını kontrol etmek amaçlı yapılır. 

Peki ya hastalık tekrar ederse?

Genital siğilleri yok etmek genital siğile neden olan HPV virüsünü yok etmez. HPV hücrelerinizde bir yerlerde saklanıp günün birinde yeniden ortaya çıkabilir. Genital siğiller yok edilse ya da tedavi edilse bile cinsel ilişki sırasında kondom kullanarak korunmanız ve tek eşliliğe önem vermeniz çok önemli.