Genital siğil dondurma tedavisi

Genital siğiller karnabahara benzeyen şekilleriyle baş belası. Verdikleri rahatsızlık bir yana bir de kötü görünümleriyle psikolojiyi etkiliyorlar, çoğu zaman kendinize olan güveninizi yitirmenize neden oluyorlar. Tedavisi için birçok seçenek var. Az miktardaysa ve henüz yayılmadıysa evde krem tedavisi uygulayarak bile kurtulmak mümkün olurken bazen hastanede uygulanacak tedavi yollarından birini seçmek şart gibi görünüyor. Tabii ki size en uygun tedavinin hangisi olacağına doktorunuz karar veriyor. Ya da size önerdiği yollardan bir tanesini seçmenizi istiyor. İşte bu yollardan biri de halk arasında dondurma yöntemi olarak bilinen kriyoterapi. Kriyoterapi yöntemi ile genital bölgedeki siğiller sıvı nitrojen ile donduruluyor. 

Dondurma yöntemi ya da diğer adıyla kriyoterapi işleminin aşamalarına bakalım:

Doktorunuz sıvı nitrojeni tüm siğillerin üzerine uyguluyor.

Ardından bu sıvı nitrojen ile siğilli bölgeler donuyor. Daha sonra dondurulmuş siğilleri test etmek amacıyla çözünmesi için uygun ortam sağlanıyor. Tedavi başarısız olmuşsa dondurma işlemi tekrarlanıyor. 

İşlemin süreci tamamen uygulanacak alanın büyüklüğüne ve doktorun uygulama şekline bağlı olarak değişiyor. 

Genital siğillerin boyutu ve kalınlığı ne kadar nitrojen kullanılacağını da etkiliyor. Siğillerin çok büyük olduğu durumlarda tedavi sayısı 3’e kadar çıkabiliyor. Yani tüm siğillerin donması için 3 kez sıvı nitrojen uygulanabiliyor.

Tedavi sırasında neredeyse hiç acı hissetmiyorsunuz. Sadece hafif bir yanma hissi oluşuyor. 

İdrar yolu ya da anüsteki genital siğiller görünmeyecek kadar içeride olabileceği için tedavinin süreci ve uygulama sayısı da buna bağlı olarak artabiliyor. 

Kriyoterapi ya bir Doktor muayenehanesinde ya da bir hastanede gerçekleştiriliyor.

Genital siğillerin bulunduğu hücreleri daha iyi görebilmek için doktor büyüteç benzeri bir alet kullanıyor. 

Genital siğil dondurma tedavisinden sonra beni neler bekliyor?

İyileşme süreci tamamen siğillerin kapladığı alanın boyutuna ve siğillerin hangi bölgede olduğuna bağlı. Ama genellikle iyileşme 1 – 3 hafta arasında sürüyor. Tedavinin ardından sizde oluşabilecek durumlar:

Tahriş, acı ya da hafif ağrı

Bölgede şişlik

Ölü dokuların atılması

Kabarıklıklar ya da yaralar

Dondurma tedavisi uygulandıktan sonra bölge iyileşene kadar cinsel ilişkide bulunmamak önemli. Hem kadınların hem de erkeklerin dondurma tedavisi sonrasında doktora danışmasını gerektiren bazı durumlar da var: 

Ateş

Durmayan kanama

Kötü kokulu, sarımsı bir akıntı

Bitmeyen ağrı

Kadınlarda genital siğil dondurma tedavisi

Kadınlarda genital siğil dondurma tedavisi vajinadaki veya serviksteki genital siğilleri yok etmek için uygulanıyor. Tedavi sonrasında kadınların bilmesi gereken bazı ipuçları var. Örneğin:

Yaklaşık 1 – 3 hafta boyunca sulu bir akıntı sizi rahatsız edecek.

2 – 3 hafta boyunca tampon kullanmamalısınız. Bunun yerine hijyenik ped kullanın. 

İyileşme süreci boyunca cinsel ilişkiden ve vajinal duştan uzak durun. 

Erkeklerde genital siğil dondurma tedavisi

Erkeklerde genital siğil dondurma tedavisi peniste, skrotumda veya idrar yolunda bulunan genital siğilleri yok etmek için yapılıyor. Kadınlardakiyle aynı yöntem kullanılıyor. Yaklaşık 1 – 3 hafta içerisinde tamamen iyileşiyor. İyileşme sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli kural cinsel ilişkiden uzak durmak. Tamamen iyileştiği zaman cinsel hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Genital siğil dondurma tedavisi işe yarıyor mu?

Doktorlar kriyoterapinin genital siğil tedavisinde işe yaradığı konusunda hemfikir. Ama siğillerin tekrar çıkmayacağı garantisini hiç kimse veremiyor. Yani siz dondurma yöntemiyle siğillerinizden kurtulduktan yıllar sonra tekrar genital siğillerle mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. 

Genital siğile neden olan virüs HPV. Genital siğil tedavisinde kullanılan yöntemlerin hiçbiri virüsü ortadan kaldırmıyor. Sadece siğili yok ediyor. Kısacası tedavi olduktan sonra “Bende bir daha genital siğil çıkmaz.” yargısına kapılmayın, önleminizi alın.