Genital Siğil Belirtileri Neler ?

En yaygın batıl inançlardan biri: kurbağaya dokunma, elinde siğil çıkar. Siğilin hem şekli kötü hem de canımızı yakıyor. Ama maalesef inanışta olduğu gibi sadece elde çıkmıyor, genital bölge siğilleri de en az elde çıkanlar kadar yaygın. Genital siğile neden olan virüsün adı kısaca HPV. Virüs çok tehlikeli. Üstelik tek sonucu genital siğiller değil. Örneğin HPV’nin bazı türleri rahim boynundaki hücrelerin değişimine neden oluyor. Bunun sonucu da rahim ağzı kanseri. HPV’nin yaklaşık 100 tane türü var. Genital siğile neden olanlar 6 ve 11 numaralı türler. 

HPV cinsel yolla bulaşıyor. Korunmasız cinsel ilişki sırasında kolayca size de geçebilir. Siz HPV virüsünü kaptıktan sonra 2 – 3 hafta içinde genital siğil belirtileri kendilerini göstermeye başlayacaktır. Ama enfeksiyonu kaptıktan yıllar sonra ortaya çıktığı durumlar da saptanmış. 

Genital siğil belirtileri

Genital siğilin en belirgin üç belirtisi var: tahriş, kaşıntı ve kanama. 

Genital siğiller şekil ve boyut olarak değişiklik gösterebilir. Bazen çok geniş alana yayılırken bazense çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olurlar. Bazen grup halinde aynı yerde görülürlerken bazen de genital bölgede tek tük ve ayrı yerlerde bulunurlar. 

Genital siğillerin şekli çoğunlukla küçük karnabahar yapraklarına benzetilir. Görülmeyecek kadar küçük olan siğiller de şekil olarak düz ve beyazdırlar. 

Genital siğillerin görüldüğü bölgeler kadınlarda ve erkeklerde: kasıklar, genital organ çevresi, idrar yolu, anüs veya rektumdur. Yani sadece dış genital organda bulunmazlar. 

Kadınlarda özellikle vulva, vajina ve rahim boynunda görülürler. Genital siğiller vajinanın içinde veya rahim boynundaysa kadınlar genellikle bunların farkına varmaz. Ancak bir Doktor kontrolü sonucunda ortaya çıkarlar.

Erkeklerde genital siğilin en sık görüldüğü bölgeler penisin ve skrotumun dış yüzeyleridir. Siğiller büyük olursa gözle görülebilir ama küçük boyutlu siğiller ancak doktor kontrolüyle anlaşılabilir.

Hangi hastalıklarla aynı belirtileri gösteriyor?

HPV virüsünün neden olduğu başka hastalıklar da olduğunu söylemiştik. Bu yüzden genital siğil belirtileri bazı başka hastalıkların belirtileriyle aynı olabilir. Peki bunlar hangi hastalıklar ya da virüsler?

Siğile benzeyen cilt problemleri. Örneğin seboreik keratoz.

Çok nadir rastlanan cilt kanseri türler. Örneğin kadın cinsel organı hücrelerinde kanserli hücrelerin olması ya da melanom, skuamöz gibi cilt kanserleri.

Molluskum kontagiozum adında bir virüsün neden olduğu, yumuşak ve yuvarlak kitleler oluşturan cilt sorunu. 

Lifli cilt dokularındaki kansersiz tümörler.

Yağlı cilt dokularındaki kansersiz tümörler.

Frenginin ileri seviyelerinde görülen düz ve nemli tanecikler. 

Salgı bezlerinde ortaya çıkan bir tümör. Örneğin mukus benzeri bir sıvı üreten salgı bezleri.

Genital siğil nasıl bulaşır?

Genital siğiller cinsel ilişki sırasında bulaşır. Çoğunlukla genital organlar, anüs, ağız veya boğaz yoluyla geçerler.  Ama ağız ve boğaz yoluyla bulaşanlar çok nadir. Genital siğillerden korunmanın yolu her cinsel ilişkide kondom kullanmaktan geçiyor. Ayrıca genital siğiller sadece genital bölgeyle sınırlı kalmayabilir. Genital organınıza sıçradıktan sonra oradan vücudunuzun başka yerlerine de yayılabilir. 

Genital siğillerin büyük olması ve görünmesi gibi bir kural yok. Bazıları sadece doktorların görebileceği boyutlarda oluyor. Eğer siz de farkında değilseniz genital siğilin cinsel ilişkide bulunduğunuz kişilere bulaşması an meselesi. 

Genital siğilin hamile anneden bebeğe bulaşması çok küçük bir ihtimal. Hatta bulaşıp bulaşmadığı bilimsel olarak kanıtlanmamış bile. Ama genital siğillerin kanayıp canınızı yakmaması için doktorunuz doğumu sezaryen yöntemiyle yapmanızı önerebilir.