Genital herpes için Siberian Ginseng

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre, genital herpes, beş Amerikalıdan birini etkileyen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bazıları genital, kalça ya da anüs üzerinde ağrılı kabarık, tekrarlayan yaralardan muzdaripken, çoğu insan bir kaç belirti gösterir ya da hiç göstermez. Genital herpesin tedavisi olmamasına rağmen, zamanla belirtilerin sıklığı ve şiddeti azalma eğilimindedir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, Siberian ginsenginin, Çin’de ve Rusya’da genital herpesi de içeren birçok durumda yüzyıllardır kullanıldığını söylemektedir. Herhangi bir durumda Siberian ginsengi kullanmadan önce bir doktorla konuşunuz.

Tanım

Siberian ginsengi, Eleutherococcus senticosus bitkisinin birçok adından bir tanesidir. Diğer bilinen isimleri, Michigan Üniversitesi Sağlık Sistemleri’ne göre, eleuthero, ci wu jia, bana dokunma ve şeytan çalısıdır. Siberian ginsengi, Amerikan, Çin ve Kore ginsengini barındıran Panax ailesine ait değildir. Rusya’nın bir bölümünün güney doğusunda, Çin, Kore ve Japonya’nı kuzeyinde yetişir. Kökleri ve rizom olarak adlandırılan yer altı gövdesi, herpes ve diğer durumlara, tıbbi yarar sağladığı düşünülmektedir.

Önemi

Wisconsin Üniversitesi’nden bir profesör, “Bütünleştirici Tıp”  2007 baskısında, Siberian ginsenginden günde 400 mg alan 93 kişi üzerinde yapılan gözleme dayalı bir çalışma, bir karşılaştırma sağlamak için tedavi edilmeyen bir hasta  “kontrol” grubu olmamasına rağmen, genital herpes ataklarının uzunluğu, şiddeti ve sıklığında tanımlanamayan bir azalma bildirilmiştir. Dünyada hakemli tıbbi ve bilimsel dergilerde yayınlanmış çalışmaları içeren Milli Tıp Kütüphanesi, Siberian ginsengi ve herpes üzerine bir çalışma listelemiştir. Bir Alman araştırıcı tarafından yönetilen ve Haziran 2001’de “Antiviral Araştırması” konusu ile yayınlanan bu çalışma, Siberian ginsenginin herpese (uçuk) neden olan virüs üzerinde etkisi olmadığı sonucuna varmıştır.

Tipleri

Genital herpesli kişiler Siberian ginsengini kurutulmuş, toz kök ve yumru(rizom) halinde; saflaştırılmış, katı özüt ya da alkol bazlı sıvı özüt olarak satın alabilirler. Michigan Üniversitesi Sağlık Sistemleri, tarif edilen çalışmaya göre, 2 – 3 gr kuru toz ya da 20 ml – 30 ml sıvı özütün, 300 mg – 400 mg katı özüte eşit olduğunu söylenmektedir. MedlinePlus, Siberian ginsenginin yerine geçen ipek asması gibi daha ucuz içeriklerin olduğu “yabancı” madde” içeren çoğu ürüne ve partiden partiye önemli ölçüde değişen kalite farkına karşı uyardı.

İlaç etkileşimleri

Kalp sorunları, Yüksek tansiyon, meme, rahim ya da yumurtalık kanseri, rahim miyomları ya da endometriozis gibi hormonla ilişkili sorunlar, Bipolar Bozukluk ya da şizofreni için ilaç alan insanlar Siberian ginsengini almadan önce doktorlarıyla konuşmalıdırlar. Siberian ginsengi, bu rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçların işleyişini değiştirebilir. Onları alan hastalarda ciddi yan etkileri önlemek için, ilaçların doz ve sıklığında bir azalma gerekebilir.

Güvenlik

Siberian ginsengi, genital herpes ya da herhangi başka durum için geleneksel tıbbi tedavinin yerini almaz. Siberian ginsengi alan kişiler, ilaç etkileşimleri ve diğer sebepler için potansiyeli olduğundan, bu bilgiyi kendileriyle ilgilenen tüm sağlık personeliyle ile paylaşmalıdırlar. MedlinePlus, Siberian ginsengini, kısa süreli kullanıldığında sağlıklı yetişkinler için “büyük olasılıkla güvenli” olarak sınıflandırmaktadır. Yan etkileri nadirdir ve hafif düzeyde ishal, uyuşukluk ya da uykusuzluk, kalp ritminde değişimler, üzüntü, kaygı, kas spazmları ve bazen tansiyon artışı sayılabilir.