Gençlerin cinsellik hakkında bilmesi gerekenler?

Çocukluğunuz, ergenliğiniz cinsellik hakkında anlatılan kulaktan dolma bilgilerle mi geçti? Yalan mı doğru mu, efsane mi gerçek mi hangisine inanacağınızı şaşırdınız. Cinsellik hakkında bilgili olmak güvenli seksin de anahtarı. Yalan yanlış inanışları bir kenara bırakın. Cinsel hayata başlamadan önce gelin doğru bilgileri öğrenin.

İlk kez seks yapmak hamile kalmaya engel değil

Cinsellikle ilgili efsaneler bir kitaba sığacak kadar çok. Bunlardan biri kızların ilk cinsel ilişkide hamile kalmayacağını söylüyor. Tamamen yanlış. Korunmasız cinsel ilişkide ne olursa olsun hamilelik riski var. İlk sefer olması sizi ayrıcalıklı kılmaz. Çünkü ergenlikte yumurtlamaya başladığınız an doğurganlık dönemine girdiniz.

Dışarı boşalınca da hamilelik riski var

Kondomsuz cinsel ilişkiye girenlerin hamileliği engelleme yolu dışarı boşalmak. Üzgünüz ama bu da sadece bir efsane.

Birçok gencin ortak yanılgısı tam boşalacağı anda geri çekilirse hamilelik riskinin yok olduğu yönünde. Ama hesaba katmadığınız bir şey var. Boşalma öncesi az miktarda gelen sıvının içinde spermler var. Ve tek bir sperm yumurtayı döllemeye yetiyor.

Üstelik korunmasız ilişki cinsel yolla bulaşan hastalıklara davetiye çıkarmak demek. Genç bir kızsanız karşınızdaki kişi size çok dikkatli olacağını söylese bile aldırmayın. Hamilelik ya da bulaşıcı hastalık kabusunu yaşamak istemiyorsanız sağlıklı olanı yapın.

Adet döneminde de hamile kalınır

Efsaneler bitmek bilmiyor. Bir tanesi de adet döneminde hamile kalınmaz yalanı. Oysa spermler en kötü şartlara bile dayanıklı. Vücudunuzda günlerce bekleyebilirler. Yeter ki bir kez içeri girsinler.

Ayakta olun, oturun, isterseniz zıplayın: hamile kalırsınız

Akrobatik hareketlere gerek yok. Spermler bu mantıkla çalışmıyor. Tek amaçları hedefe ulaşmak. Bu uğurda yapmayacakları şey yok. Sizin atlayıp zıplamanız ya da ayakta seks yapmanız onu ilgilendirmiyor.

Duş, banyo, deniz… ‘Suda hamile kalınmaz’ yalanı da çeşit çeşit ama hepsi yanlış. Seks için güvenli mekan yok.

Oral seksle hamile kalmanız imkansız

İlk cinsel ilişkinizse buluttan nem kapmanız normal. Ama abartmaya gerek yok. Oral sekste spermlerin yumurtayla hiçbir bağı olmuyor. İçiniz rahat olabilir.

Ancak unutmayın, bu defa tehdit bulaşıcı hastalıklar. Bel soğukluğu, Klamidya ya da genital uçuklar oral seksle bulaşabilir.

Alkol cinsel isteği arttırmaz

Gençler arasındaki yaygın hikayelerden biri de alkol alınca yatak performansının muhteşemliği üzerine. İnanmayın. Aksine alkolün etkisiyle yanlışlıkla korunmasız ilişkiye bile girebilirsiniz.

Kondomun yerini tutmaz

Kondom yerine streç film, plastik maddeler hatta balon kullananlara ya da kullanmayı düşünenlere kötü haber. Yaratıcı icatlarınız işe yaramıyor. Hamilelikten ve bulaşıcı hastalıklardan korunmanın tek yolu kondom. Her eczane ve markette kolaylıkla bulacağınız kondom varken kendinizi riske atmaya değmez.

Seks yapmayınca testisler patlamaz

Erkeklerin ergenlikte duyduğu korku hikayelerinden biri de seks yapmayınca testislerin patlayacağını iddia ediyor. Böyle bir şey fizyolojik olarak imkansız. Seks yapmadan yıllarca yaşayan insanlar var.

Erkekler daima sperm üretir. Boşalmazlarsa beden bu spermleri kendiliğinden yok eder. Vücut boşalma gereği duyuyorsa gece uykunuzda da başınıza gelebilir.

Kondom bir kez kullanılır

Kondomlar yıkanır mı, tekrar tekrar kullanılır mı? Bu sorularının cevabı hayır. Kesinlikle yanlış. Kondomlar tek kullanımlıktır. Kullandıktan sonra çöpe atmalısınız. Hatta yarım saatten uzun süredir seks yapıyorsanız bile değiştirmek iyi olur. Çünkü sürtünme yüzünden kondom zamanla yıpranıyor.

Bir kez seks yaparak hamile kalabilirsiniz

Daha önce de söyledik. Hamile kalmanın tek ve net kuralı spermle yumurtanın buluşması. İşleyiş basit. Kafanızı karmaşık dedikodularla bulandırmayın.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar her zaman belirti vermez

Bulaşıcı hastalıkların akıntı, idrar yaparken yanma, tahriş gibi bir sürü belirtisi var. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bazıları aylarca belirti göstermeden vücudunuzda kalabilir. Durum böyle olunca düzenli Doktor ziyaretleri önem kazanıyor.