Gençlerde Obezite Problemi

Gençseniz ve Obezite şüpheleriniz varsa muhtemelen yalnız değilsiniz. Günümüzde genç nüfusun büyük bir kısmı obezite tehdidi altında. Enerji dengesizliği çoğu zaman obeziteye neden olabilir. Kısacası harcadığınızdan daha fazla kalori alırsanız gelsin fazla kilolar. Düzensiz beslenme alışkanlıkları da gençlerin kilo almasına neden olabilir. Yaşamları yüksek kalorili bol yağlı hazır yiyecekler üzerine kurulmuşsa kilo almaları işten bile olmaz. Bazıları yüksek yağlı yiyecekleri tercih ederken yararlı yağlardan uzak durur. Ki bu yararlı yağlar sağlık için olmazsa olmaz.

Çoğu zaman obezite düzensiz beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam tarzıyla ilişkili düşünülür. Bunun anlamı bilgisayar ve televizyon karşısında uzun vakitler harcayıp, hareketli aktivitelerden uzak durmak. Bu noktada üzgünüz ama kızlar daha dikkatli olmalı. Çünkü obezite çanları onlar için daha yüksek sesle çalıyor. Kızlar ergenlik dönemlerinde daha az hareketli olmaya başlıyorlar. 

Genetik faktörlerin obezitedeki rolü ise asla yadsınamaz. Ebeveynlerden biri ya da ikisi birden obezse çocuklarının onların izinden gitme şansı epey yüksek. 

Duygusal baskı durumları da bazen aşırı yağlanmaya neden olabilir. Gençler üzgün olduklarında yanlış yiyecek seçimleri yapabilir. Bisküvi, tatlı gibi atıştırmalıklar kaygı, Depresyon gibi duyguların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. 

Tiroit beziyle ilgili sorunlar da kilo almanın nedenlerinden. Ancak gençlik yıllarında çok yaygın olarak görülmüyor. Buna ek olarak bazı ilaçlar da kilo alımına neden olabilir.

Obez miyim?

Kaç kilo olmalısınız? Geçmişte boy kilo çizelgeleri kullanılırdı bugün ise uzmanlar vücut kitle indeksinin sağlık konusunda daha ayrıntılı bir tablo çizeceği görüşünde. Vücut kitle indeksi vücut ağırlığının boyla ilişkisi olarak açıklanabilir.

Vücudundaki yağ miktarı fazla olan gençlerin vücut kitle indeksleri, kas oranları daha fazla olanlara göre daha yüksek çıkar. 

‘Şişman mıyım?’ sorusundan sonra akla gelen diğer bir soru ise ‘Obezlikle şişmanlık arasındaki fark ne?’ Şişmanlık vücut kitle endeksinin 25 – 29,9 arasında olduğu durumlara deniyor. Obezite ise vücut kitle indeksinin 30 ya da üstü olduğu durumlara. Bu vücutta çok fazla yağ olduğu anlamına geliyor.

Obezite sağlığa zararlı mı?

Doktorunuz obez olduğunuzu söylüyorsa bir dizi ciddi sağlık sorununun tehdidi altındasınız demektir. Bunların içinde kalp hastalıkları, yüksek kolesterol, Yüksek tansiyon var. Obez gençler bunlara ek olarak psikolojik problemler de yaşayabilirler. Obezite kızların ergenliğe daha erken, erkeklerin de geç girmesine neden olabilir. 

Obez miyim?

Herkes birbirinden farklı. En yakın arkadaşınızla boyunuz aynı olabilir ama o sizden 3 – 4 kilo daha az olabilir. İkiniz de normal kilonuzda görünüyor olabilirsiniz. İşte burada kemik yapısı ve genetik faktörler devreye giriyor. 

Obezite tehdidi altındaysanız genellikle bu gayet açık bir şekilde görülebilir. Özellikle vücudunuza baktığınızda kendiniz de fark edebilirsiniz. Bel çevresinde, karında, kol altlarında ve kalçalarda çok fazla yağ birikmiş olabilir. Tartının gösterdiği sayıların olması gerektiğinden yüksek olduğunu fark edersiniz. Kıyafetleriniz çok daralmış olabilir, pantolonunuzun fermuarını çekmek günden güne zorlaşıyor olabilir. Böyle durumlarda müdahale vaktiniz gelmiş demektir. 

Obeziteyle ilgili en önemli problem sağlıksız olmanıza neden olması. Ne kadar fazladan kilonuz olursa diyabet, kalp hastalıkları hatta kanser gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskiniz de o kadar yüksek olur.

Obezitenin tedavisi var mı?

Araştırmalar tekrar tekrar gösteriyor ki sıkı Diyetler tek başlarına hiçbir işe yaramıyor. Sıkı diyetlerin kalorileri kısıtladığı doğru ancak besleyici yiyecekleri de kısıtlıyor. Böylece vücudunuz bitkin düşüyor ve daha fazla yeme ihtiyacı duyuyorsunuz.

Kilo vermenin en akıllıca yolu aldığınızdan daha fazla kalori harcamak. Gençlerin hepsi günde en az 1 saat egzersiz yapmalı. Egzersiz sadece kalori yakmanıza değil kalp ve damar sisteminizin güçlenmesine de yarar. Ayrıca kaslarınız daha fazla olursa gün boyunca yaktığınız kalori miktarı da artar. Çünkü kas dokusu hareketli bir yapı bu da dokunun kalori yaktığı anlamına geliyor. 

Kilo vermenin bir başka yolu da dengeli beslenmek. Günlük diyetinizi belirlerken bitkisel besinleri tercih edin. Öğünlerinizin büyük kısmını bitkilerden; normal kısmını az yağlı et ve süt ürünlerinden; en küçük kısmını da yağlı ve şekerli besinlerden seçin. Gazlı içecekler, atıştırmalıklar ve besin değeri düşük ama yağ oranı yüksek besinlerden uzak durun.