Genç Kızların Ergenlikteki Sorunları Neler?

10 yaşından sonra bazı değişiklikler hissedilmeye başlar. Ama başlangıç zamanının doğrusu ya da yanlışı yok. Bazıları diğerlerine göre çok daha geç girer. Bu normal. Ancak 16 yaşına gelmiş bir genç kızda hala ergenlikle alakalı herhangi bir belirti görülmemişse kontrol için doktora gidilmesi şart.

Ergenlikte vajinal akıntı normal mi?

Kesinlikle normal. Ergenliğe girdiklerinde kızlar vajinal sıvı üretmeye, vajina ve rahim boynu bezleri hormon salgılamaya başlar. Bu sıvı vajina bölgesini nemli tutmaya ve enfeksiyondan korumaya yarar.

Ergenlikten önce kızlarda çok az seviyede akıntı olur. Ergenlikten sonra ise bir kız için normal olan başka bir genç kız için normal olmayacaktır. Bazıları çok fazla sıvı üretirken bazıları az üretmeye devam eder.

Adet kanamaları başladığında akıntılar çeşitlenir ve adet döngüsü içinde farklı zamanlarda olabilir. Renksiz ya da krem rengi akıntılar normal. Zamanla akıntının miktarı artabilir ve yapışkan olabilir.

Ergenlikteki akıntının kokması normal mi?

Akıntının yeşil ya da kokulu olması, vajinal bölgenin acıması ve yanması normal değil. Bu sizin enfeksiyon kaptığınızın bir işareti olabilir. Pamukçuk bu enfeksiyonların çok yaygın ama tehlikeli olabileni. Kondom kullanmadan seks yaptıysanız cinsel yolla bulaşan bir hastalık kapmış olma ihtimaliniz de var.

Akıntınız normalden farklıysa, bir doktora görünün. Tavsiye almak ücretsiz. 18 yaşından küçük olsanız da görüşmeniz gizli tutulur.

Adet kanaması ne zaman başlar?

Genelde adet kanaması 10 ile 16 yaşlar arasında başlar. Çoğu genç kızda ortalama yaş 12’dir. Her kız için değişen bir süreç olduğundan adet kanamasının başlayacağı doğru ya da yanlış bir yaştan bahsedilemez. Adet periyodunuz vücudunuz ne zaman hazır olursa o zaman başlar. Başlama zamanını öne ya da geriye çekebilme ihtimali yok.

16 yaşına gelmiş ve hala adet görmeye başlamadıysanız, mutlaka bir doktora görünün.

Adet olmaya başladığımda ne kullanmalıyım?

İlk adetinize hazırlıklı olmak için evde ped veya tampon bulundurun, hatta birkaç tane çantanızda da taşıyın.

Pedler kilodunuza yapışan ve vajinadan gelen kanı emen ince havlular olarak düşünülebilir. Tamponsa vajinadan gelen kanı dışarı çıkmadan emmesi için vajinanın içine yerleştirilir. Tamponu dışarıya çıkarmak istediğinizde bu ipten tutup çekmeniz için tamponların ucunda dışarıya sarkan bir ip bulunur.

Kullanılmış ped ve tamponlar klozete değil kağıda sarıldıktan sonra çöpe atılmalı. Çoğu kadınlar tuvaletinde bu tür ürünler için ayrı çöpler bulunur.

Akan kanın miktarına göre değişen farklı ped ve tampon boyutları var. Hangisiyle rahat ediyorsanız onu kullanın. Rahat edeceğinizi bulabilmeniz için önce denemeniz gerekecek. Bir gün içinde çok kez tampon ve pedinizi değiştirmeniz gerekebilir.

Bu ürünlerin paketlerinde kullanım talimatı bulunur. Eczane, market ve petrol istasyonlarında satılır.

Tampon kullanan kadınların bazılarında toksik şok sendromu görülebilir. Bazı zamanlarda bu sendrom ölümcül dahi olabilir.

Hala adet kanaması hakkında kuşkularınız varsa sizden yaşça büyük bir kadınla konuşmak sizi rahatlatır.

Adet gecikmesi

Ya adetim gecikirse?

Adetinizle ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla görüşebilirsiniz. Genç kızların adet kanamaları pek çok nedenden dolayı düzensiz olabilir. Stres, yedikleri yemekler de bu nedenlerin içinde.

Adet gecikmesinin başka bir nedeni ise hamilelik olabilir. Korunmadan cinsel ilişkiye girdiyseniz ve adetiniz geciktiyse hemen bir gebelik testi alın. Eczaneden ya da marketten alacağınız bu testi evde kendiniz uygulayabilirsiniz.