Genç kızları ergenlikte neler bekliyor?

Ergenlikte her gün başka sinema. Genç kızların basit sorularına basit cevaplar burada. 

İnsanın bir günü bir gününü tutmaz mı? Ergense tutmaz. Bedenin dehşet verici bir hızla büyüdüğü, geliştiği bu dönem hem fiziksel hem de ruhsal yönden büyük güçlükler içeriyor. Yanıt almayı geçelim, dile dökülemeyen sorular büyüyor içeride. Bu yazıda bazılarına cevap vermeyi deneyelim. İlk soru gelsin:

Periyodumda gariplik mi var?

Periyodunuz arkadaşlarınızınki gibi değilse telaşlanmayın. Her genç kız farklı. Genellikle kanama 5 günde biter ama 8 güne kadar süreni de var. İlk iki gün yoğun bir kanama olur. 

Adet süresince kaybettiğiniz kan gözünüze çok gibi görünebilir ama atılan kanın tamamı 5 – 12 çay kaşığı arasında. Normalden çok fazla kanamanız varsa buna menoraji deniyor. İlaçla tedavisi var. Konuyu doktora danışmanız en doğrusu.

Adet döngüsü normalde 28 gün sürer. Özellikle ergenlikte 24 – 35 güne yayılması da normal karşılanabilir.

Hormonların dalgalanması fiziksel ve psikolojik etkilere yol açabilir. Bazı kadınlarda hiçbir belirti olmazken bazılarında adet öncesinde çeşitli belirtiler gözlemlenir:

Baş ağrısı

Şişkinlik

Rahatsızlık

Sırt ağrısı

Mutsuzluk

Uyku güçlüğü

Odaklanma sorunları

Memede hassasiyet

Kilo alma

Periyodunuz başlayınca bu belirtiler daha da artacak. Periyodunuz bitince de tamamen ortadan kalkacak. 

Adet dönemi bazen çok ağrılı olabilir. Ağrılı adetin nedeni henüz tam olarak bilinmiyor. Karında, vajina iç – arka bölgesinde ağrı belirebilir; periyodunuzdan bir süre önce başlayıp birkaç gün devam edebilir. Doktora danışarak ağrı kesici kullanabilirsiniz. 

Memelerim çok mu küçük?

Hayır. Her kadının kendine has özellikleri var. Hangisi normal hangisi anormal deyip mesele yapmayın. Kendinizi tanımayı, benimsemeyi deneyin. 

Meme kanseri olduğumu nasıl anlarım?

Gençlerde meme kanserine yakalanma olasılığı düşük. Kistler genellikle kanserli değil; yani iyi huylu. Memenizi tanırsanız olağandışı değişmeyi daha kolay farkedersiniz. Adet döngünüz boyunca meme boyutunun değişmesi normal. Hemen paniğe kapılmayın. 

Servikal görüntüleme testini ne zaman yaptırmalıyım?

Bu test rahim ağzından parça alınarak yapılıyor. Rahim kanserine neden olabilecek değişiklikleri gösteren bu test erken tanı olasılığını arttırdığı için son derece önemli. 25 yaşından sonra her 5 yılda bir servikal görüntüleme testi yaptırmanızda fayda var. 

Hymen nedir?

Hymen bildiğimiz adıyla kızlık zarı. Vajina girişinde çok ince, esnek bir doku parçası. Her kadın kızlık zarıyla doğar. Cinsel ilişki, tampon kullanımı, fiziksel müdahale veya bazı spor aktiviteleri kızlık zarının yırtılmasına neden olabilir.

Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı?

Hayır. Doğum kontrol haplarının kilo aldırdığına ilişkin hiçbir kanıt yok. Bazı kadınlar hap kullanmaya başlayınca kilo alıyor ama aynı koşullarda, hap olmadan da başarıyla kilo alanları görüyoruz. “Hap kilo aldırır” varsayımı bir yanda, dengesiz beslenme öteki yanda. Sizce hangisi daha doğru?  

Adet döneminde hamile kalınır mı?

Adet döngüsünün herhangi bir evresinde hamile kalma olasılığı her zaman var. Bir genç kız ilk kez seks yapıyor olsa bile hamile kalabilir. İlişki sırasında korunmak ihmal edilmemeli. 

Kondomlar, doğum kontrol hapları, aşılar, hormon hapları… Yöntem çok ama sadece kondom cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruyabilir. Özetle, gebe kalmamak için herhangi bir yöntem olabilir fakat cinsel bulaşıcı hastalıklara yakalanmamak için kondom şart. 

Klitoris nedir?

Klitoris vajina girişinde, hemen üstte yer alan kabartılı yumuşak doku. Çok hassas. Klitorise dokunmak cinsel anlamda büyük zevk verdiği için çoğu genç kız böyle yapar. Bazı kadınlar Orgazm olabilmek için seks sırasında klitorislerine dokunulmasını da isteyebilir.  Klitorisin hissettirdiği haz duygusuna bakınca kendisi küçücük ama işlevi çok büyük.