Geciktirici Sprey Nedir, Etkileri ve Yan Etkileri

Erken boşalma tedavisinde geciktirici spreylerin kullanımı, başarı ve hasta memnuniyet oranlarını inceledik. Her 10 erkekten 8’i hayatlarının bir döneminde erken boşalma problemi ile yüzleşiyor. Genel olarak bakıldığında %20-30 erkekte erken boşalma problemi mevcut. 

Davranışsal tedaviler tedavinin en önemli, en faydalı ve en gerekli basamağı. Fakat çok uzun zamanlar alabiliyor. Partnerin uyumu çok önemli. Oysa erken boşalma prolemi yaşayan erkeklerin bir çoğu bekar yada düzenli bir partnere sahip değil. Evlenince geçecek söylemi de bu kişilere fayda etmiyor. 

Erken boşalmayı önleyici haplar: SSRI (antidepressan) tedavileri her hastada başarılı olmuyor. İşe yarayanlarda ise zamanla ilaç dozunu arttırmak gerekiyor. İlaç dozu arttıkça yan etki profili de doğal olarak artıyor. Bu nedenle tedavi tolere edilemiyor. Kısa etkili Dapoxetin için ilk çalışmalar çok umut vaat edici olmuştu ancak gerçek hayatta ilaç bir türlü kendini kanıtlayamıyor.

Topikal tedaviler özellikle spreyler çok gündemde. Yıllardır piyasada bulunan bazı spreyler içlerinde lokal anestezi maddesi ve E vitamini içeriyorlar. Penis cildine uygulanan bu ürünler bir çok hastada penis cildinin uyarılmasını geciktirerek erken boşalmanın önüne geçiyor. 

Henüz literatüre yeni geçmiş bir ürün lidokaine ve prilokain beraber içeren PSD502. Çok sayıda erkek üzerinde yapılmış çalışmalar 5-6 kata kadar daha uzun süre kontrol edilebilen boşalma süreleri tarifliyor. Ancak piyasada bulunmaması nedeniyle yaygın kullanımı yok. 

Ülkemizde sık bulunabilen spreyler ve kremler genellikle sadece lidokain içeriyor. Lidokainin en büyük sıkıntısı doğal halindeyken lidokainin kristal yapısı nedeniyle penis cildinden emilememesi. Bu azalmış deri geçirgenliği ilacın ciltaltında yer alan sinir uçlarını uyarmasını engelliyor.

Lidokaini etanol ve thymol ile karıştırarak elde edilen Promescent adlı bir yağ/su karışımında ise ilaç rahatlıkla cilt altı dokulara geçerek sinir uçlarına etkileyebiliyor. Bu sayede penis cildinin uyarılmasını azaltıyor. Doza bağımlı etkinliği sayesinde her erkek kendine uygun dozu belirleyerek kullanabiliyor.

Topikal tedavilerin en önemli dezanvantajı erkekte ve partnerinde aşırı hissizlik meydana getirebilmesi. Bu etkinin önüne geçmenin en pratik yolu ise erkeğin dozunu iyi ayarlaması ve prezervatif kullanım ile partnerine ilaç bulaşmasının önüne geçmesi.

İçerisinde topikal anestezik barındıran prezervatifler ise hem etkili hemde cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemesi açısından güvenli.

Promescent Dr. Mehmet Öz’ün bir programında gündeme geldikten sonra ABD’de adından çok bahsedilen bir ürün haline geldi. Aslında programın asıl konusu ‘Grinin 50 tonu’ adlı kitabın ABD’de çiftlerin cinsel yaşamları üzerine olumlu etkileri idi. Ancak programın sonlarına doğru mutlu bir sex için erkeklerin boşalma süresinin uzaması gerektiği ve bunun spreylerle mümkün olabileceği anlatılarak Promescent gündeme getirildi.

Gerçekten son 1-2 yıl içerisinde ABD’de özellikle üroloji doktorları tarafından sık tercih edilen bir ürün olan Promescent aslında cilt altına geçebilen bir lidokain. Karışımındaki etanol ve thmol sayesinde cilt altına geçerek daha başarılı etkinlik sağlıyor. Dozu rahatlıkla ayarlanabiliyor. 

İlişkiden 10-15 dakika önce penis alt kısmı uca yakın frenulum alanı üzerine 2-3 puf şeklinde uygulanıyor. Şikayetleri ileri düzeyde olanlara ya doz arttırmak yada daha geniş alana sürmek öneriliyor. Penisin sadece alt tarafına sürülerek çepeçevre hissizleşmesi önleniyor ve cinsel haz duyulmaya devam ediliyor. 

Promescentin önemli özelliklerinden bir tanesi ince moleküler yapısı sayesinde diğer topikal ajanların aksine cilt üzerinde artık ilaç kalmaması ve partnere geçerek hissizlik meydana getirmemesi. ABD’de ürologlar 10-15 dakika uygulama süresi sonası penisin temizlenmesini takiben hastalarda partner memnuniyetsizliğinin rapor edilmediğini bildiriyorlar.