Gece yemeği ve alkolü keserek kilo verin

Geç saatlerde yemek yeme alışkanlığı, fazladan kalori almanıza, rahat uyku uyuyamamanıza ve kilo almanıza sebep olabilir. Alkollü ve alkolsüz içkiler de fazlaca karbonhidrat içerdiğinden hissetmeden kalori almanıza sebep olur. Gece yemek yeme ve alkol alışkanlığınızdan vazgeçerek, daha sağlıklı bir hayat yaşayabilir ve kilo verebilirsiniz.

1.Adım

Yeterli miktarda karbonhidrat, protein ve yağ içeren dengeli bir kahvaltı yapın. Erken kalkın ve güne zinde başlamanız için gereken besinleri içeren bir kahvaltı yaptığınızdan emin olun. Yumurta, tost ve portakal suyu ya da yulaf ezmesi ve meyve içeren bir kahvaltı sağlıklı seçimler arasında olacaktır. 

2.Adım

Ne pişireceğinizi ve ne yiyeceğinizi önceden bilin. Haftalık bir beslenme planı hazırlayın ve öğünlerinizi buna göre gerçekleştirin. Saat 10’dan önce kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeği yemenize imkan veren bir çizelge hazırlayın. Akşam yemeğinizi 8’den önce yemeye gayret gösterin. Balık ve tavuk gibi sağlıklı yağ ve yağsız protein içeren dengeli bir öğün geçirin. 

3.Adım

Gece acıktığınızda su için. Susuzluk ve Açlık Hissi bazen bünye tarafından karıştırılmaktadır. Açlık hissettiğinizde midenizi bastırması için yatağınızın kenarında bir şişe su bulundurun.

4. Adım

Evde ya da işyerinde alkol bulundurmayarak alkolü kolay erişebileceğiniz yerlerin dışarısında turun. Canınız çok fazla alkol çektiğinde şıra, boza ya da benzeri keskin içecekler tüketerek bu isteğinizi bastırın.

Tavsiye ve Uyarılar

Sert ve şekersiz şekerlemeler ve sakızlar açlık hissini bastırmanıza yardımcı olabilir. Farkında olmadan bir şeyler yememek için akşam yemeği sonrası televizyon karşısında uzanmaktan kaçının. 

Alkol ve diğer içecekler hiç hesapta olmayan kalori alımına sebep olabilir. İngiliz Sağlık Hizmetleri’nin açıklamasına göre, bir bardak şarapta bir dilim kekle eşdeğer kalori bulunmaktadır. Ayrıca, alkolle birlikte alınan tuzlu fıstık, tuzlu mısır ve cips gibi birçok çerez de oldukça sağlıksız olup yüksek miktarda kalori içermektedir. Meyve suyu, milk-shake, ve sütlü kahve gibi birçok alkolsüz içecek de oldukça yüksek miktarda kalori içermekte olup kilo vermenize engel olabilir.