Gece Geç Saatte Yemek Yemek Sağlığa Zararlı Mı?

Gece geç saatte yemek yeme ihtiyacınız neden kaynaklanmakta, öncelikle bunu analiz etmelisiniz. Gerçekten aç olduğunuz için mi bir şeyler yeme ihtiyacı duyuyorsunuz ya da sıkıldığınız için mi? Yoksa devam ettiğiniz bilgisayar oyunu, çalıştığınız bir konu ya da izlediğiniz sinema filmi eşliğinde mi bir şeyler yemek istiyorsunuz. Gerçek açlık ile duygusal açlık arasında çok fark vardır ve bunu ancak siz dürüstçe değerlendirebilirsiniz.

Susuzluk ile açlığı karıştırıyor olabilirsiniz o nedenle öncelikle su içmeyi deneyin ve sonrasında hala aç iseniz birkaç tane meyve tüketebilirsiniz.

Sağlıklı bir beslenme programında gece geç saatte yemek yemek hatta akşam 7’den sonra yemek yemek oldukça sakıncalıdır. Ancak gece yemek yemek kişilerin planlanmış bir öğünü olabilir. Çalıştığı kuruma, sektöre ya da bulunduğu koşullar nedeni ile gece geç saatte kahvaltısını yapmak ve sabah akşam yemeğini yemek durumunda kalabilir.

Doğru yiyecekleri seçtiğiniz ve günlük kalori alım limitini aşmadığınız sürece geçe geç saatte yemek yemek sizin için bir problem olmayacaktır. Hatta çok küçük porsiyonlar halinde karbonhidrat ağırlıklı öğünlerin tüketilmesi gece iyi bir uyku uyumanızı sağlar. Mesela birkaç vişne tüketmeniz de uykunuzu olumlu etkileyecektir.

Gece geç saatte yemek yemenin zararı ise fazla miktarda yenen öğünler ile yanlış seçilmiş yiyeceklerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle yüksek kalorili, doymuş yağ oranı yüksek, içersinde sodyum, yağ ve şeker bulunan yiyecekleri tüketmemeye özen gösterin.

Birçok kişi için alışkanlık olan gece geç yemek, gece yeme sendromuna ve uyku düzensizliklerine yol açmaktadır. Bu ise günümüzün popüler hastalığı olan obeziteye davetiye çıkarmakta. Eğer sizde günlük kalori alımınızın büyük bir bölümünü gece yediğiniz yemeklerden alıyorsanız, kilo ile ilgili problemleriniz varsa, depresyonda iseniz mutlaka bir uzamana danışmalısınız. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek sandığınızdan daha kolay olacaktır.