Geç Boşalma Nedir ve Tedavi Edilir Mi ?

Geç boşalma ketlenmiş boşalma olarak da geçer. Bu terim erkeğin boşalabilmek için olağandışı süreler boyunca cinsel uyarıma ihtiyaç duymasını tarif eder. Bazı erkeklerde gecikme bir yana boşalma hiç gerçekleşmez. 

Geç boşalma geçici olabilir veya ömür boyu sürebilir. Sorunun gelişiminde birden fazla bileşen etkili görünüyor. Kronik kalp rahatsızlıkları, geçmişte geçirilen operasyonlar ve reçeteli ilaçlar boşalmayı güçleştiriyor.

Belli dönemler boşalmanın uzaması, gecikmesi gayet normal. Geç boşalmanın sorun kabul edilebilmesi için (bir süre boyunca, diyelim 6 ay) kalıcı olması veya eşlerden birinin bundan rahatsızlığını belirtmesi gerekiyor.

Geç boşalmaktan yakınan erkeklerde isteksizlik, sertleşememe sorunları gözlemlenmez. Stres geç boşalmada etkili görülmekle birlikte başka faktörlerin de önemi var.

Boşalma öncesinde olanlara bakalım. Testislerde sperm üretiliyor. Başta prostat bezlerden salgılanan sıvılarla semen hazırlanıyor. Birikmeye başlıyor.

Peşinden boşalma gerçekleşiyor. Penis kökünde yer alan kasların devreye girmesi bunda etkili.

Boşalma geciktirilebilir. Çünkü süreç istemli kontrol edilebilen kaslarla ilgili. Kalp kasının atışına biz karar veremeyiz ama buradaki kaslar öyle değil.

Anatomi böyle olunca bilinçli veya bilinçsiz düşünceler, stres, endişe, gerginlik hissi boşalmanın geç ya da erken gerçekleşmesine yol açıyor.

Geç boşalma yaşlı erkeklerin de kabusu. Diyabet, prostat sorunları, sinirde tahribat, idrar yolu daralması gibi sağlık sorunları geç boşalmaya neden olabilir.

Neden olur?

Geç boşalmanın cinsel performansla yakından ilişkili olduğu görüşü yaygındır. Sorun psikolojik nitelikte de gelişebilir. Düzenli cinsel yaşam öncesinde edinilen yoğun mastürbasyon alışkanlığı da geç boşalmayla sonuçlanabilir. Bazı ilaçlar, özellikle reçetesiz ve yasa dışı olanlar geç boşalmaya neden olabilir.

Psikiyatrik hastaların tedavisinde kullanılan SSRI tipi antipsikotik ve antidepresan ilaçlar genel olarak Boşalma Sorunlarına yol açar. 

Tedavi edilir mi?

Sorun yoğun mastürbasyon alışkanlığıyla ilgiliyse terapiyle çözümlenmesi olanak dahilinde. Geç boşalma dile getirilmeyen içsel bir kararın sonucu olabilir örneğin. Mutsuzluk, çaresizlik, eşe kızgın olmak, gebelik istememek buna yol açabilir. Abartılı kontrol duygusuna sahip olanlarda, ilişkide bağlanma korkusu çekenlerde, cinselliğe mesafeli duranlarda da görülebilir. Obsesif karakterler, narsisist eğilimler de geç boşalmaya neden olabilir. Eşine aşırı ilgi duyan, onun mutluluğu için uğraşırken kendini unutanlar da geç boşalma yaşayabilir.  Sorun bu nitelikteyse cinsel işlev bozukluğu olarak ele almaya gerek kalmadan aile danışmanıyla hızla çözümlenebilir.

Sorun daha karmaşıksa, geç boşalma fizyolojik nedenlere dayanıyorsa o zaman başka. Doğumda testisleri skrotuma inmekte geciken, müdahaleyle olması gereken yere getirilen erkeklerde geç boşalmanın sık görülmesi buna örnek verilebilir. Geç boşalma prostatla, mesaneyle ilgili gelişebilir. 

Diyabet belirtisi olabilir. Nörolojik nitelikte bir soruna işaret edebilir.

Geç boşalma cinsel işlev bozuklukları içinde en seyrek görüleni. Oran sadece % 5. Çözüme yönelik terapilerin ortak noktası ilişkiden önce, sırasında veya sonra yoğun hissedilen anksiyeteyi azaltmak. Tedavi mutlaka deneyimli Psikiyatrist – psikolog gözetiminde gerçekleşmelidir.