Gebelikte Panax Ginseng Kullanmak Doğru Mu?

Panax ginseng bitkisinin kökü, Çin, Kore veya Asya ginsengi olarak da bilinmektedir ve geleneksel Çin tıbbında uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Bu tıbbi bitki tarihte, bir adaptojen olarak veya vücudun strese uyumunu sağlayan bir bileşik olarak sınıflandırılmıştır. Zaman zaman gebelik komplikasyonlarını tedavi etmek için kullanılsa da, Panax ginseng’ in hamile kadınlar tarafından kullanılması tavsiye edilmez.

Geleneksel Kullanımı

Tarihsel olarak, TCM’yi uygulayan ebeler ve aktarlar gebelik ile ilişkili birçok ortak komplikasyonları tedavi etmek için Panax ginseng kökü tavsiye etmektedirler. Ulusal Sağlık Enstitüleri, gebeliğe bağlı hastalıklar ve rahatsızlıklar için bir tedavi olarak Panax Ginseng Kökünün popülerliğinin devam ettiğini  kabul etmektedir. Kullanımını destekleyen hiçbir sağlam kanıt olmamasına rağmen, ebeler gebelik süresi, doğum ve doğum sonrası iyileşme ile ilgili olarak Panax ginseng önerebilmektedir.

Genel Faydaları

Bazı anne adayları gebelikle ilişkili rahatsızlıklarında kendi kendine tedavi için Panax ginseng kökü kullanabilirler. Örneğin, gebelikle ilgili yorgunluk, uykusuzluk şikâyetlerinde, cinsel fonksiyon bozukluğu hormonal ve duygusal sorunlar ile ilişkili ruhsal sorunlarda kullanılabilir. Bununla birlikte Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi Panax ginseng kökünün bu rahatsızlıkları hafifletebileceğini bildirirken, anne adayları tarafından kullanılması gerektiğini söylememektedir.

Potansiyel Tehlikeleri

Hem Ulusal Sağlık Enstitüleri, hem de Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi gebeliğin herhangi bir aşamasında Panax ginseng kullanımını önermezler. Ulusal Sağlık Enstitüleri gelişmekte olan fetüslerde doğum kusurlarına neden olabilecek sınırlı kanıtlara değinmektedirler. Buna ek olarak Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi Asya ginsenginin antikoagülan, ya da kan inceltici etkisinin sebep olduğu vajinal veya rahim kanaması riski olduğunu belirtmektedir. Bu potansiyel riskler nedeniyle, birçok pratisyen hekim, gebeliğin tüm dönemlerinde Panax ginseng’den kaçınılmasını önerirler.

Değerlendirmeler

Ginsengin, gerçekten gelişmekte olan fetus için bir  tehlike olup olmadığını kanıtlamak için daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır. 2008 yılında, bir dergide Panax ginseng ile ilişkili doğum kusurları için  hiçbir somut kanıt olmadığına dair sistematik bir derleme yapılmıştır. Laboratuvar testlerinde izole edilmiş ginseng bileşiklere toplu olarak maruz kaldıktan sonra, hayvan embriyoları doğum kusurları belirtileri göstermiştir. Ancak dergi, yüksek dozlarda, normal bir takviye tüketimiyle bunun gerçekleşmesinin bir insan için imkânsız olacağını belirtmiştir. Bilim adamları bu riskin ne kadar önemli olduğunu öğrenene kadar,  uzman bir pratisyenin rehberliğinde, sadece gebelik sırasında ginseng kullanmak en iyisidir.