Gebelik ve Deri Hastalıkları

Hormonal değişikliklerin en üst seviyede olduğu gebelik dönemlerinde pek çok sebepten dolayı deri rahatsızlıkları görülebilmektedir. Bu deri rahatsızlıklarının bir kısmı son derece ciddi sorunlara neden olabildiği gibi bazı hastalıkların da habercisi olabilir. Gebe kadınlarda deri ile ilgili sıkıntılar ortaya çıktığında vakit kaybetmeden mutlaka bir hekime danışmakta fayda vardır. Gebelikte görülen deri hastalıkları içinde en sık Atopik erüpsiyon hastalığından bahsetmek mümkündür. Özellikle ilk iki trimesterde ortaya çıkan deri rahatsızlığında adet döneminde ciddi bir alevlenme yaşanabilmektedir. Bütün vücutta görülebilen bir hastalıktır. Genetik yatkınlık bu hastalığın ortaya çıkmasında son derece etkilidir ve alerjik bir hikayeyle de karakterizedir. Son derece kaşıntılı bir rahatsızlıktır.

Gebeelrde görülen bir başka deri hastalığı ise üçüncü tiremesterde karşımıza çıkan PUPPP’tur. Az da olsa doğum sonrası devam ettiği görülen hastalık genellikle tekrarlamaz. Sebebi bilinmeyen deri hastalığında deri üstünde ciddi kabarmalar ve lezyonlar görülür. Çok ciddi bir kaşınma durumu söz konusudur. Yine ikinci tiremesterde görülen deri hastalıklarından biri olan Gebelik Purigosu ise bazı durumlarda doğumu takip eden üç ay içinde de görülmeye ve etkilerini sürdürmeye devam edebilir. Egzamaya benzeyen görüntüler oluşturur. Gebelik üretiker de gebelerde çok sık olmasa da görülebilen bir deri hastalığıdır. Özellikle ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkan ürtikerde çok şiddetli durumlar söz konusu olduğunda steroid uygulanabilmektedir. Ürtikeri neyin tetiklediği bulunabilirse tedavi de son derece kısa ve başarılı olur. Gastasyonel pemfigoid ismi verilen deri hastalığı ise ikinci ve üçüncü tiremester dönemlerinde görülür. Doğum esnasında hastalık şiddetlenebilir ve kaşıntılı kabarcıklar deriyi kaplar.

Gebeliğin intrahepatik kolestazı ismi verilen deri hastalığında ise hem diyeti hem de bazı çevresel faktörler neden olarak gösterilmektedir. Genetik durumlardan da kaynaklanabileceği görülmüştür. Üçüncü tiremesterda sıklıkla görülen deri hastalığı genellikle doğum sonrasında yavaş yavaş azalmaya başlar. Bir başka deri hastalığı ise gebeliğin üçüncü tiremesterinde ortaya çıkan püstüler psoriasisidir. Tırnakları tutan deri hastalığında halsizlik ve ateş de eşlik eder. Doğum sonrası kaybolsa da daha sonraki gebeliklerde de yeniden ortaya çıkabilir.

Deri Döküntüsü Evde Tedavi Edilebilir

Çok çeşitlilik gösteren deri döküntülerinde evde yapılabilecek bazı tedavi yöntemleri ile kolaylıkla önlem alınabilir. Özellikle bazı deri döküntülerinde alacağınız bir cilt bakım ürünü bu konuda size çok yardımcı olabilir. Cildinizi tahriş edecek ve içinde kimyasal barındıran ürünlerden son derece uzak durmak cilt rahatsızlıklarınızın pek çoğunu engelleyebilmektedir. Ellerinizi yıkarken ya da banyo yaparken cildinizi çok fazla yıpratmadan yumuşak hareketlerle yıkamaya özen gösterin. Hassas cilt bakım ürünleri kullanmaya çalışın. Çok sıcak suyun da cilt rahatsızlıklarına iyi gelmediğini unutmayın. Genellikle ılık su kullanın. Sabun yerine temizleyici özel hassas deri ürünlerini kullanın. Kozmetik ürünlerini özellikle hassas ve sıkıntılı olan deri bölgenize uygulamamaya özen gösterin. Eğer cildinizde enfeksiyon varsa hava almasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca deri döküntüleri için hem reçete ile hem de reçetesiz satılan pek çok ilaç da bulunmaktadır. Hidrokortizon kremi pek çok eczaneden reçetesiz olarak alınabilen ve deri döküntüleri rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinen bir ilaçtır. Pek çok nemlendirici de hem egzama hem de zona gibi hastalıklara iyi gelebilmektedir. Aynı zamanda bu tip hastalıkların etkilerini azaltmak için yulaf ezmesi ihtiva eden ürünler kullanabilirsiniz. Vajina bölgesinde görülen bir deri hastalığı, kaşıntı ya da mantar söz konusu ise hem reçeteli ilaçlar alabilir hem de reçetesiz pek çok ürün ile sıkıntılarınızı giderebilirsiniz. Özellikle saç derinizde pullanma şeklinde döküntüler varsa kuru ciltlere ve deri döküntülerine iyi gelen pek çok bitkisel şampuan da kullanabilirsiniz.