Gebelik şekerinin tedavisi var mı?

Hamilelik dönemi çoğu kadın için canının istediği kadar yemek anlamına gelebilir. Ancak bu durum hem bebeğinize hem de size zararlı. Üstelik gebelik şekerinin de davetiyesi. Bu nedenle dikkatli beslenmek şart. Gelin gebelik şekerine birlikte bakalım.

Gebelik şekeri, gebelik döneminde ortaya çıkan bir tür diyabet. Çoğunlukla geçici. Tıpkı diğer diyabetler gibi hücrelerin şeker ihtiyacını doğru ayarlayamamasından kaynaklanıyor. Ancak bebeğin gelişimine etkisi nedeniyle dikkatli olunmalı. Çünkü gebelik şekeri bebekte sarılık, hipoglisemi (ani kan şekeri düşmesi), solunum yetersizliği, erken doğum ve aşırı kiloya neden olabilir.

Gebelik şekeri çoğu hamile kadın için büyük endişe. Evet, gebelikte gelişebilen her sağlık sorunu ürkütücü. Ancak gebelik şekerinden çok korkmaya gerek yok. Çünkü kontrolü kolay. İleri düzeyli  gebelik şekeriyse biraz daha dikkat edilmesi şart. Bu gibi durumlarda beslenmeye dikkat etmenin yanı sıra çeşitli ilaçlar kullanmak gerekebilir. Şimdi gelin gebelik şekeri tedavisine yakından bakalım.

Gebelik şekerim var. Ne yapabilirim?

Gebelik şekerinin nedeni tam olarak bilinemiyor. Gebelik döneminde vücuttaki kan miktarının artması, plasentanın insüline karşı dirençli olması şüpheliler arasında. Ancak bu noktada nedenler önemli değil. Gebelik şekeriniz varsa dönüşü yok. Dikkatli olmak şart. Gebelik şekeri olan kadınların yapması gerekenleri sıralayalım:

Düzenli olarak kan şekeri miktarınızı ölçün. Gebelik şekeriniz varsa günde en az 3 kere kan şekerinizi ölçmeye hazır olun. Peki, kan şekeri nasıl ölçülür? Bunun yanıtı kolay. Kan şekeri ölçen cihazlar var. Cihazın içine yerleştireceğiniz ufak bir çubuğa bir damla kanınızı damlatıyorsunuz. Kan şekeri ölçen cihazlarla birlikte satılan ufak bir iğne bunu sizin için oldukça kolaylaştırıyor. Bu parça canınızı acıtmadan parmağınızın ucunda ufacık bir delik açıyor. Bu yara o kadar küçük ki çoğu durumda şekerinizi daha ölçmeden kanamanız duruyor.

Cihaz sizin için şekerinizi ölçüyor. Ancak sizin de yapmanız gerekenler var. Bu verileri bir deftere düzenli olarak not etmelisiniz. Kahvaltıdan önce açlık şekeri miktarınızı, kahvaltıdan yarım saat sonra tokluk şekeri miktarınızı, aynı şekilde akşam yemeği öncesi ve sonrası yaptığınız ölçümleri bu deftere not etmelisiniz. Bu ölçümler sizi durumunuz hakkında bilgilendirecek, beslenmenizi kontrol etmenizi sağlayacak, hem de doktorunuza gebelik şekeriniz hakkında çok önemli veriler sunacak. Şekeriniz 100 – 130 arasındaysa sorun yok. Ancak düşük veya fazlaysa konuyu doktorunuza bildirmenizde fayda var.

Mutlaka sağlıklı beslenin. İster gebelikte ister normal zamanda doğru beslenme diyabete karşı en büyük silah. Yediklerinize çok dikkat etmelisiniz. Şeker, tatlı ve çikolatadan mutlaka uzak durmalısınız.  Ancak işler bununla bitmiyor. Unutmayın ki vücudun şeker ihtiyacı yalnızca şekerli şeylerden karşılanmıyor. Karbonhidrat da bu konuda oldukça etkili. Ekmeğe bir süre ara vermelisiniz. Karbonhidrata tamamen elveda demenize gerek yok. Örneğin kahvaltıda 1 dilim tam tahıllı ya da esmer ekmek yiyebilirsiniz. Pilav ve makarnadan ufak porsiyonlar alabilirsiniz. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken pek çok gıda var. Doktorunuz size gerekli bilgiyi verecek, diyetisyenlerle birlikte sizin için bir beslenme planı çıkaracaktır.

Düzenli spor hayatınızın parçası olsun. Hamilelikte yapılabilecek sporlar belli. Yürüyüş, yüzme, yoga ve esneme hareketleri bunların en faydalıları. Peki, spor yapmakla gebelik şekerinin ne ilgisi var? Spor yaparken enerji harcanır; enerjinin en büyük kaynağı da şeker. Yani ne kadar enerji harcarsanız vücudunuzdaki şeker miktarı o kadar düşer.