Gebelik Şekeri Nedir ? Neden Olur ?

Gebelik şekeri hamilelik döneminde ortaya çıkan genellikle geçici şeker hastalığına verilen isim. Sorun tıpkı diğer diyabet türleri gibi hücrelerin şeker ihtiyacını doğru ayarlayamamasından kaynaklanıyor. Gebelik şekeri çoğu durumda bebeğin genel sağlığını ve gelişimini kötü yönde etkiliyor.

Gebelik şekeri hamilelikte gelişen ciddi sağlık sorunlarından olsa da korkmanıza gerek yok. Çünkü kontrolü mümkün. Gebelik şekerinin kolay ve temel tedavisi: düzenli ve sağlıklı beslenmek. İlaç tedavisi de uygulanabilir ama bu çok tercih edilmiyor. Sonuçta vücudunuza alacağınız her kimyasal madde bebeğinizin de sağlığını etkiliyor.

Gebelik şekeri genellikle doğumdan sonra kendiliğinden geçiyor. Ancak bu tamamen ortadan kalktığı anlamına da gelmiyor. Yapılan araştırmalara göre gebelik şekeri olan kadınların gelecekte tip 2 diyabete yakalanma riski çok daha yüksek. Gebelik şekeriniz varsa doğumdan sonra da düzenli olarak kontrolden geçmelisiniz.

Gebelik şekeri belirtileri

Çoğu kadın gebelik şekeri olduğunu bilemez. Ancak gebelik öncesinde (ve sırasında) yapılan testlerle sorunu anlamak mümkün. Genel olarak bazı belirtiler görülebilir. Esas sıkıntı bu belirtilerin hemen her hamilelikte çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmesi:

• Halsizlik

• Sürekli uykulu olma

• Susuzluk

• Sık idrara çıkma

• Aşırı iştah veya iştahsızlık

Neden olur?

Bu konuda yapılan pek çok araştırma var. Henüz tam nedeni bulunamadı. Gebelik şekerinin nedenini anlayabilmek için öncelikle vücuttaki etkilerine bakmak lazım.

İnsan vücudu ihtiyaç duyduğu şekeri yiyeceklerden alıyor. İnsülin üretimi pankreas tarafından yapılıyor. İnsülin şekeri dönüştüren ve hücrelerce kullanılabilmesini sağlayan bir hormon.

Hamilelik süresince insan vücudundaki kan seviyesi bebeği besleyebilmek için artıyor. İşte bu artış vücudun şeker ve insülin dengesini bozuyor. Buna bağlı olarak da gebelik şekeri oluşuyor.

Gebelik şekerinin bir nedeni de bebeğinizin içinde olduğu plasenta. Plasenta insülin engelleyici maddeler üretiyor. Bebek büyüdükçe, plasenta genişledikçe gebelik şekeri riski de artıyor. Araştırmalar çoğu gebelik şekerinin 20. hafta sonrasında çıkmasını buna bağlıyor.

Gebelik şekeri bebeği nasıl etkiler?

Gebelik şekeriniz varsa korkmanız normal. Yine de çok endişelenmeyin. Gebelik şekeri olan kadınların hemen hepsi sağlıklı bebekler dünyaya getiriyor. Ancak bunun için dikkatli beslenmek şart. Yoksa şu etkilerle karşılaşabilirsiniz:

Aşırı kilolu bebek: Plasentanın gebelik şekerine neden olduğunu biliyoruz. Bunun için vücudumuzun fazladan kan ve şeker harcadığını da. Ancak bu uğurda çalışan tek vücut sizinki değil; içinizde sizinle beraber pankreas patlatan, kilo alan biri daha var. Şeker hastalığına bağlı olarak bebeklerin aşırı kilolu olmasına mikrozomi deniyor.

Erken doğuma bağlı solunum yolları yetersizliği:  Gebelik şekerinin en büyük tehlikelerinden biri. Aşırı kilolu bebeklerin erken doğma ihtimali yüksek. Tam olarak gelişemeden dünyaya merhaba diyebilirler. Gelişim geriliğinden en çok etkilenen alan solunum yolları. Akciğerler tam gelişemediğinden bebeğiniz bir süre kuvözde kalabilir. Ancak korkmayın;  sorun doğru müdahaleyle iz bırakmadan geçer gider.

Hipoglisemi: Ani kan şekeri düşüşü. Bebeğiniz anne karnındayken size bağlı. Kan verileri sizinkine benziyor. Ancak sizden ayrıldığı an, yani kordonu kesildiği zaman artık kendinden sorumlu hale geliyor. Tüm dengeler değişiyor. Nedeni aslında bebeğinizin sağlıklı olması. Kendi vücuduna gerekli insülini doğru oranda salgılaması. Ancak sizinle bağlantılıyken o bir şeker hastasıydı. Kan şekeri düzeyi çok daha yüksekti. Birden işler yoluna girince kan değerleri aniden düştü. Peki ne olacak? Gebelik şekeriniz varsa doktorunuz bu duruma hazırlıklı olacak. Bebeğinize gereken ilaçlar verilecek. Hipoglisemi iyi bilinen, kolay müdahale edilerek çözümlenebilen sorunlardan.

Sarılık: Doğum sonrası sarılık hemen her çocuğun başına gelebilir. Çoğunlukla anne sütü ve zaman sorunu çözer. Gebelik şekeri olan annelerin bebeklerinde sarılık riski biraz daha yüksek. Sarılık daha ciddi düzeydeyse antibiyotik tedavisi gibi ek yöntemlere gerek duyulabilir.