Gebelik Belirtileri Nelerdir ?

Gebelik belirtileri kadınların en merak ettiğini konulardan biridir. Özellikle mide bulantısı, kusma ve adet geçikmesi kadınların aklına hemen “hamile miyim” sorusunu getirmektedir. Gebelikle ilgili mevcut testler ve jinekolojik muayane sayesinde hamile kalıp kalmadığınızı daha kolay öğrenebilirsiniz. 

Gebelik Belirtileri Listesi

  • Beklenen adetin gecikmesi
  • Memelerde dolgunluk, hassasiyet, meme ucunda koyulaşma, meme başında karıncalanma hissi
  • Karnın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve bazen hassasiyet
  • Bulantı ve bazen kusma
  • Yorgunluk, uykuya eğilim, başdönmesi
  • Sık idrara çıkma
  • Vajina salgılarının artması
  • Bel ağrısı, kasıklarda ağrı

Plano Test

Yukarıda listelenen gebelik belirtileri yaşayan bayanlar öncelikle eczanalerden rahatlıkla alınabilen bir evde gebelik testi (HPT) ürünü almalıdır. Bu ürünler kadının kanında veya idrarında bulunan hCG hormonunu ölçmektedir. Eğer bu hormon bulunuyorsa rahime yumurta bırakılmış demektir. Hamile kalmış bayanlarda hCG hormonu gün geçtikçe artmaktadır. Bu yüzden eczaneden alınan gebelik testi ürünü ile yapılan ilk testi takiben bir kaç gün içerisinde ikinci bir test yapmak daha doğru sonuçlar verecektir. Zaten hemen hemen tüm markalar da testin ikinci bir defa yapılmasını prospektüsünde yazmıştır. Evde yapılan bu hamilelik testleri adet gecikmesinden 1 hafta sonra hamileliği büyük ölçüde saptamaktadır. Alkol, sigara veya uyuşturucu kullanımı hamilelik testinin sonucunu değiştirmez fakat hCG hormonu içeren diğer ilaçlar test sonuçları etkiliyebilir. Sonuçlar negatif ya da pozitif olsa da bir jinekolojik muayane yaptırmak en doğru karar olacaktır. Çünkü jinekoloğunuz yapacağı detaylı ultrasonografi sayesinde hamilelik durumunuza kesin bir tanı koymak daha kolay olacaktır. Detaylı ultrasonografinin hamileliğin 20-22 haftasında tekrar yapılması bebeğiniz hakkında en detaylı bilgilere kavuşmanızı sağlayacaktır. Diğer ultrasonografilere göre en iyi sonuçları verdiği söylenmektedir.  

 

Gebelik Belirtileri ve Detaylı Ultrasonografi

Gebelik takvimi

Gebelik takvimi sayesinde gebelik belirtilerinize ek olarak sizi bekleyen süreç hakkında daha fazla bilgi edinebiliriz. 

İstenmeyen Gebelik Durumlarında

İstenmeyen gebelik nedeniyle doktorunuza başvurduğunuzda ilk olarak ultrason dahil olmak üzere muayene olacaksınız. Bu muayene sonucunda gebeliğin sorunsuz ve kaç haftalık olduğu anlaşılacaktır. Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır. Türkiye’de yasa ile 10 haftaya kadar istenmeyen gebeliklerin yetkili sağlık personeli tarafından sonlandırılmasına izin verilmiştir. Bu şekilde uygun görülen gebeliklerin sonlanmasında en güvenilir ve sağlığa uygun yöntem kürtajdır. Kürtaj gebeliğin cerrahi bir müdahale ile rahim dışına alınmasıdır. Bu yöntemin uygun yapıldığı takdirde kalıcı bir sorun ortaya çıkarması olasılığı çok azdır. Türkiye’de piyasada bulunan hiçbir ilaç gebelik sonlandırılmasında kullanılamaz. İlaçla düşük olması tıbben kabul edilemez bir durumdur. İlaçla veya kabul edemeyeceğimiz yöntemlerle düşük yaptırılması özellikle kırsal kesimde yaygındır. Bu tip düşük yapılması aşırı kanama ve iltihap nedeni ile çok tehlikelidir. Sonuçta hangi yöntemle düşük olursa olsun yine kürtaj gerekecektir. Son yıllarda önce Avrupa’da sonra ABD’de kullanılan RU486 adlı ilaç güvenilir olarak düşük yaptırılmasında kullanılmaktadır. Fakat bu ilacın kullanımı bu ülkelerde çok dikkatli biçimde sağlık kuruluşları kontrolü altında yapılmaktadır. Bu ülkelerde hastalar da çok bilinçli olarak denilenlere uymaktadır.