Gebeliğin İlk Belirti ve İşaretleri Nelerdir?

Gebelik, ister planlı, isterse beklenmedik şekilde olsun, bir kadının hayatında en heyecan verici zaman olabilir. Gebeliğin ilk belirtilerini bilmek, kadınlara kendilerine ne zaman daha iyi bakmaları gerektiği ve ne zaman tıbbi yardım almaları gerektiğini bilmelerinde yardımcı olacaktır. Tüm kadınlar aynı gebelik belirtilerini yaşamasalar da, birçok belirti bu durumunun göstergesi olarak kabul edilir ve bir o kadar da yaygındır.

Amenore

Amenore veya adet kanamasının olmaması, gebeliğin ilk işaretlerinden biridir. Amerikan Gebelik Derneği, amenoreyi ilk belirti olarak kabul eder. Kadınların doğurgan yılları boyunca her ay, vücut implante ve döllenmiş yumurtayı besleyecek olan rahimin iç yüzeyini oluşturarak, rahimi gebelik için hazırlar. Kadının gebe olmadığı aylarda, vücut, rahim iç yüzeyini menstruasyon denilen bir süreçle dışarı atar.

Mide Bulantısı

Mayo Klinik, kadınların %50 ila %90’ının gebelik sırasında bulantı ve kusma şikâyetleri yaşadıklarını belirtir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, bazen “ sabah bulantıları” olarak aldandırılan bulantının aynı zamanda hamilelik hormonu olarak da adlandırılan, insan koryonik gonadotropin (hCG), hormonun seviyesinin yükselmesine bağlı oluştuğunu açıklar. Bulantı genellikle döllenmenin ardından 2 hafta sonra başlar.

Göğüs Hassasiyeti

Döllenmeden sonra birkaç gün içinde, vücut yüksek seviyede östrojen ve progesteron üretmeye başlar. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi gebeliğin erken belirtilerinden birinin de hormonlardaki bu artışa bağlı olarak oluşan göğüslerde hassasiyet olduğunu belirtmektedir.

Yorgunluk

Progesteron hormonunun yüksek seviyeye çıkması uyuklamaya neden olabilir. Erken gebelik döneminde progesteron düzeyleri arttıkça, gebe kadında yorgunluğa neden olur. Yükselen hormon düzeyi kan basıncını ve kan şekerini düşürür, kan oluşumunu artırır. Bütün bunlar yorgunluğa sebep olabilir.

Kanama veya Lekelenme

Döllenmeden yaklaşık 10-14 gün sonra, döllenen yumurta rahim duvarına bağlanır. Bazı kadınlarda bu süre zarfında “Implantasyon kanaması,” denilen kanama veya lekelenme oluşabilir. Az rastlanmakla birlikte bazı gebelerde daha uzun kanama ve lekelenme atakları olur fakat implantasyon yani rahim duvarına tutunma sonrası bu olaylar genellikle azalır.

Areolas Renginin Koyulaşması

Gebeliğin başlamasından birkaç hafta sonra başlayarak, birçok kadın kendinde areolas koyulaşması denilen meme uçları çevresindeki cilt koyulaşmasını fark eder. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, Montgomery tüberküllerin yani areolas (meme ucu) üzerindeki küçük tümseklerin de süt üretimi için hazırlık olarak daha belirgin hale geldiklerini belirtir.

Ruh Hali Değişiklikleri

Hormonlarda döllenmeden sonra meydana gelen değişiklikler ruh halini etkiler ve kadınlar kendilerini duygusal bakımdan inişli çıkışlı hissederler.

Baş Ağrıları

Amerikan Gebelik Derneği, gebeliğin olası erken belirtilerine baş ağrıları da dâhil edilmiştir. Bu baş ağrıları, ruh hali değişikliklerinde olduğu gibi, gebe kadında meydana gelen hormon seviyeleri artışından kaynaklanabilir.