GDO ürünler ile kanser arasında nasıl bir ilişki var?

Genetiği değiştirilmiş besinler, yani GDO, laboratuvar ortamında genetik özellikleri değiştirilmiş bitkilere verilen genel isimdir. Bu bitkilerin genetiklerinin değiştirilmesinin sağladığı bazı avantajlar bulunur. Fakat, GDO’ların bazı sağlık sorunlarına yol açtığına dair iddaalar bulunmaktadır. Bazı araştırmalar, GDO’ların kanserle ilişkisi olduğunu göstermektedir fakat bu konuda yeterli araştırma yapılmamıştır.

GDO Nedir?

GDO, bitkilerin bazı özelliklerinin istenilen hale getirilmesi için laboratuvar ortamında güçlendirilmiş haline denir. GDO’lar kuraklık, soğuk ve bakterilere karşı daha dayanıklıdırlar. Ayrıca, besin değerlerini değiştirmek ve bazı ek besinleri dahil etmek için bitkilerin genetikleriyle oynandığı doğrudur. Geçmişte, bu özellikler seçici yetiştiricilik yoluyla ayrıştırılmaktaydı fakat GDO’ların kullanımı bu süreci hızlandırmakta ve geliştirmektedir. Dünya üzerindeki birçok ülkede GDO’lu besin kullanımı çeşitli düzenlemelerle sınırlandırılmaktadır fakat A.B.D. bu ülkelerden biri değildir.

GDO ve Kanser Arasındaki İlişki

Bazı araştırmacı ve bilimadamları, GDO’lu besinlerin kanser riskini arttırdığını iddaa etmektedir fakat bu konu üzerinde yeterli sayıda araştırma yapılmamıştır. 2009 yılında Gilles-Eric Seralini isimli Fransız bilimadamının yaptığı araştırmada, GDO’lu besinlerin üreme sistemi ve hormonal sistem üzerinde olumsuz etkiye yol açtığına dair bulgulara rastlanmıştır. “Toksikoloji” dergisinde yayınlanan araştırmada, çok az miktarda kullanılan bitki ilaçlarının bile cinsel hormonlara olumsuz etki ettiği anlaşılmıştır. GDO’lu besin kullanımı birçok ülkede yeni başlamıştır; bu yüzden, bu besinlerin olası yan etkileri üzerine birçok araştırma yapılmaktadır. 

GDO ve Kanser Üzerine Araştırmalar

İngiltere Greenpeace’in 2007 yılında yayınladığı bir araştırmada, GDO’lu patateslerin laboratuvar farelerindeki kanser riskini arttırdığınadair bulgulara rastlanmıştır. Araştırmanın yayınladığı makalede, Rusya’da gerçekleşen ve sekiz yıl süren bir davanın delilleri de yer almıştır. Araştırmacılar, lektin adı verilen bir protein içermesi için genetiği değiştirilen patatesleri fareler üzerinde denemişlerdir. Bu patatesleri sindiren farelerin diğer farelere oranla daha fazla tümörle karşılaştığı ve farelerin mide ve bağırsak hücrelerinde zararlar meydana geldiği tespit edilmiştir. Fakat, hayvanlar üzerinde yapılan araştırmaların insanlar üzerinde de aynı sonuçları vereceği gibi bir kanıya varmak doğru olmayacaktır. Ayrıca, bu araştırmada kullanılan lektin proteini, memeli sağlığına zararlı olduğu bilinen bir proteindir. 

GDO Üzerine Endişeler

Bitkilerin genetiğini değiştirmek, her zaman istenilen sonuçların alınmasına sebep olmaz. Ayrıca, başka canlılar üzerinde olumsuz etkilere de sebep olabilir. Örneğin, GDO’lu mısır, bazı kelebek cinslerinde çok ciddi oranlarda ölüme sebebiyet vermektedir. Ayrıca, GDO’lu besinler, bilinmeyen alerjen maddeler içerebilir ve hassasiyet sahibi kimselerde çok ciddi alerjik tepkilere yol açabilir. GDO’lu besinlerin insan sağlığı üzerindeki etkileri kesin olarak bilinmemektedir.