Gazlı içecekler ve osteoporoz arasında ilişki var mı?

Herkes kahvaltısını çayla süslerken sizin eliniz buzdolabına mı gidiyor? Büyüklerin deyişiyle “sabah sabah midenizi delmek pahasına” kola mı içiyorsunuz? Sinemaya gittiğinizde yanında gazlı içecek olmadan atıştırmalıklar tatmin etmiyor mu? Bu sorulara cevabınız evetse, gazlı içeceklerle osteoporoz arasındaki ilişkiyi hafife almamalısınız. Hatta kemikleriniz çoktan erimeye başlamış olabilir. 

Süt yerine gazlı içecek

Uzmanlar gazlı içeceklerle osteoporozun bağlantısını henüz açıklayamadılar. Sorun bu türden içeceklerin daha sağlıklı içeceklere tercih edilmesiyle ilgili olabilir. Akşam yemeğinde kola içiyorsanız yanında muhtemelen süt ya da portakal suyu istemeyeceksiniz.

Peki içtiğiniz her kutu kolanın yerine bir bardak süt içseniz daha sağlıklı olabilir misiniz? Cevap kesin olarak evet değil.

Kola ve osteoporoz ilişkisi

Kola ve osteoporoz arasındaki bağ sadece sağlıklı içecek tüketiminin azalmasıyla sınırlı değil. Yeni araştırmalar durumun bu kadar basit olmadığını gösteriyor. 

3000 katılımcıyla yapılan çalışmalarda her gün 3 bardak veya daha fazla gazlı içecek tüketen kadınların kalça kemiğindeki kemik mineral yoğunluğu epey düşük çıkmış. Gazlı içeceklerden uzak duran kadınlarda düşük kemik yoğunluğunun izine rastlanmamış. 

Muhtemel suçlu: fosforik asit 

Gazlı içeceklerin ana bileşeni fosforik asit zanlı listesinde bir numara. Uzmanlara göre gazlı içeceklerin kemik yoğunluğunu azaltmasının sorumlusu fosforik asit olabilir. 

Fosfor tek başına kemikler için önemli minerallerden. Ancak aşırı miktarda, özellikle kalsiyumdan fazla alınırsa kemik erimesi kapıda demektir.

Başka bir suçlu da kafein. Kafein vücutta kalsiyumun emilmesini engelliyor. Bir araştırmada kafeinli ve kafeinsiz kolalar yarıştırılmış. Kafeinli olanın kemiklere daha fazla hasar verdiği ortaya çıkmış. 

Kolaya bağımlıysanız

Gazlı içecekler ve osteoporoz arasındaki kesin bağa gelelim. Gazlı içecek içtiğinizde sağlıklı içeceklere ne zamanınız ne de yeriniz kalıyor. Gazlı içeceklerden vazgeçemiyorsanız, gazlı içecek bağımlısıysanız kemik sağlığınız için gözlerinizi biraz daha açmalısınız.

İşte kemik sağlığınızı daha iyiye taşımak için uygulayabileceğiniz birkaç adım:

Gazlı içecekleri içmeyi tamamen bırakamıyorsanız, günde ne kadar içtiğinize bağlı olarak miktarı azaltın. Kola yerine limonata içmek de bir çözüm tabii. Daha da iyisi, içtiğiniz her bardak gazlı içecek için bir bardak süt ya da portakal suyu için. Böylece gazlı içeceklerin vereceği zararı en aza indirmekle kalmayıp kalsiyum da almaya başlayacaksınız.

Kalsiyum takviyeli kahvaltılık gevrekler yiyin. Kahvaltı menüsüne süt eklemeyi de unutmayın.

Krep, pasta, kek, sıcak çikolata yaparken su yerine süt kullanın.

Beslenme şekliniz yeterli miktarda D vitamini ve kalsiyum içermiyorsa kalsiyum ve D vitaminini hap olarak alın. (Almanız gereken kalsiyum miktarı yaşınıza bağlı olarak 1000 mg ile 1300 mg arasında değişir.)

Ağırlık kaldırma ve direnç egzersizlerine ağırlık verin.

Her yemek tarifine yağsız süt tozu ekleyin. Puding, bisküvi, ekmek, çorba,  sos, güveç gibi tatlıdan ana yemeğe her türden yiyeceğe ekleyeceğiniz yağsız süt tozunun bir kaşığı 52 mg kalsiyum içeriyor. Muhallebi, puding, sıcak çikolata gibi tatlılara koyduğunuz her bardak süt için 3 yemek kaşığı yağsız süt tozu ekleyebilirsiniz. Kurabiye hamuruna 4 yemek kaşığı, kek bisküvi ve ekmekler için koyduğunuz her bardak un için 2 yemek kaşığı yağsız süt tozu koyabilirsiniz.