Gastrit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Gastrit mide zarlarının iltihaplanması. Aşırı alkol kullanımından, kronik kusmadan, stresten ya da bazı ilaçların sık kullanımından kaynaklı oluşabilir. Bu ilaçların içinde Aspirin ya da başka iltihap sökücü ilaçlar olabilir. Gastritin bunlardan başka nedenleri de olabilir. Bu nedenleri şöyle sıralayabiliriz.

Helikobakter pilori: Midedeki mukus zarlarında yaşayan bir bakteri buna neden olabilir. Tedavi edilmezse enfeksiyon, ülsere hatta nadir de olsa bazı kişilerde mide kanserine bile neden olabilir.

Kötücül Anemi: Midede doğal olarak var olması gereken maddelerin azalması halinde aneminin bu türü görülebilir. Bu maddeler B12’nin yokluğunda ve emiliminin gerçekleşmediği zamanlarda azalmaya başlar.

Safra reflüsü: Onikiparmak bağırsağındaki maddelerin mideye geri dönmesi durumu. Bağırsağa ilişkin sıvılar midenin zarına zarar verebilir.

Enfeksiyonlar: Bakterilerden ya da virüslerden kaynaklanabilir.

Gastrit tedavi edilmezse ciddi kan kayıplarına ve bazı durumlarda mide kanserine bile neden olabilir.

Gastrit Belirtileri

Gastrit belirtileri yetişkinlerde çok farklı şekillerde görülebilir. Hatta bazı kişilerde gastritin belirtisi dahi olmayabilir. Ancak en sık ve yaygın görülen belirtiler şunlar:

• Mide bulantısı ve mide ağrısı

• Karın genişlemesi

• Karın ağrısı

• Kusma

• Hazımsızlık

• Hıçkırık

• İştah kaybı

• Kan ya da kahverengi madde kusma

• Siyah dışkı

• Yemeklerden sonra ya da geceleri midede yanma hissi

Gastrit Teşhisi

Gastrit teşhisi koymak için aile hekiminiz hastalık geçmişinizi iyice sorgulayacak. Bu sırada ailenizin de hastalık geçmişi epey önemli. Doktorunuz sizi muayene ettikten sonra bazı testlere ihtiyaç duyulabilir. Bu testler şunlar:

Üst endoskopi. Endoskop adı verilen ucunda küçücük bir kamera bulunan ince bir tüp ağızdan mideye doğru gönderilir. Amaç mide zarına bakıp iltihaplanıp iltihaplanmadığını anlamak. İhtiyaç duyulması halinde biyopsiyle örnek alınabilir. Biyopsi dediğimiz mide zarından küçük bir parça alınması. Bu parça alındıktan sonra test için laboratuvara gönderilir.

Kan testleri. Doktorunuz birçok testi için kan testi isteyebilir. Mesela anemi riskinize karşı alyuvar sayınızı ölçülmesini isteyebilir. Kan testi yoluyla kötücül anemi ya da helikobakter pilori varlığı da anlaşılabilecek sorunlar listesinde.

Dışkı testi. Dışkınızda saklı kan var mı yok mu anlamak için yapılan bir test. Çünkü dışkıdaki kan gastritin var olduğuna dair bir işaret olabilir.

Gastrit Tedavisi

Gastrit tedavisinde birkaç adım uygulanabilir. Gastriti tedavi etmek için kullanılabilecek yöntemler şunlar:

• Mide asidini azaltmak için ilaç kullanılabilir. Midedeki asidin fazla olması midedeki rahatsızlığa neden olur. Bu ilaçlar midedeki asit ve gaz dengesini sağlamak amacıyla kullanılan antasit ilaçlardır.

• Acı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmanız midenizin rahatı için gerekli olabilir. Tabii aldığınız alkol miktarını da azaltmanız şart.

• Helikobakter pilori enfeksiyonunun neden olduğu gastrit vakalarında Doktor birkaç antibiyotik kürü tavsiye edebilir. Bu antibiyotikler Mide yanmasını engelleyecek ilaçlarla birlikte alınabilir.

• Gastrit kötücül anemiden kaynaklanıyorsa vücuda B12 vitamini enjekte edilebilir. Enjekte edilmesinin nedeni ağızla alındığında vücut tarafından yeteri kadar emilememesi.

Gastritin altında yatan neden ortadan kalktığında gastrit de genellikle ortadan kalkar. İlaç almayı kesmeden önce doktorunuzla konuşmalısınız. Aynı şekilde gastrit tedavisine başlamadan da doktorunuza danışmanız şart.

Çoğu gastrit vakası tedavi edilmeye başlandığından kısa süre sonra iyileşir. Ama yine de ilaçları bırakmak konusunda doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.