Gastrik bypass nasıl yapılır?

Yeni laparoskopik cerrahi yöntemleriyle açık operasyon riskleri sıfırlandı. Kısa sürede iyileşme, daha az iz, fıtık olasılığında düşüş de cabası. Bakalım gastrik bypass nasıl yapılır.

Gastrik bypass günümüzde laparoskopiyle uygulanıyor. Bu sayede açık operasyon riskleri de ortadan kalkmış oluyor. İyileşme süresinin kısalması, daha az iz kalması, ameliyat yeri fıtığı olasılığında düşüş de cabası.

gastrik bypass

Ufalan mide ve kısalan bağırsaklar emilimin azalmasını sağlar.

Laparoskopik cerrahide büyük kesilere gerek yok. Çok sayıda küçük kesiye yerleştirilen portlardan kamera ve operasyon araçları karın içine giriyor. Cerrah operasyonu video monitörden izleyerek gerçekleştiriyor.

Gastrik bypassta birkaç farklı yol var. Bunların hepsi prensipte aynı ama uygulamada ufak değişiklikler söz konusu.

Proksimal roux-en-y: En sık kullanılan yöntem. Operasyon sonrası komplikasyon olasılığı düşük. 

Hastanın karnında hepsi 1 cm olan 4 – 6 kesi yapılarak kamera ve aletler yerleştiriliyor. Midenin yaklaşık %95’i bypass ediliyor.

Giriş kısmında yaklaşık yumurta büyüklüğünde bir bölüm bırakılıyor. İnce bağırsak mideden çıktıktan 45 cm sonra bölünüyor. Gıda akışını sağlamak için Roux bacağıyla Y biçiminde yeniden ağızlaştırılıyor.

Roux bacağı 80 – 150 cm arası tutularak ince bağırsağın emilim fonksiyonlarının çoğu korunuyor. Hasta yemeye başlar başlamaz kısa sürede mide dolgunluğu hissediyor.

Gastrik bypass roux-en-y: Normalde ince bağırsağın uzunluğu 600 – 1000 cm arasında değişiyor. Roux-en-y operasyonuyla bağırsak 100 – 150 cm kısaltılıyor. Mideye bağlanıyor. İnce bağırsağın besinleri emme kapasitesi azalıyor.

Sakıncası: Emilmemiş yağlar ve nişasta kalınbağırsağa geçebilir. Kötü kokulu gaz oluşturabilir.

Beslenmeye bağlı bu yan etkiler genel kilo kaybıyla bağlantılı dengelenir.

Loop mini gastrik bypass: Midenin başlangıç kısmı yaklaşık 100 cc kalacak şekilde tüpleştiriliyor. Oluşturulan bu tüp mide ince bağırsağın ilk kısmı olan duodenuma bağlandığı yerden ayrılıyor.

Yeni oluşturulan tüp mide ince bağırsakların başlangıç kısmından yaklaşık 200 cm mesafede jejunuma ağızlaştırılıyor. Bu sayede hastalar çok daha küçük porsiyonlarla doyma hissine ulaşıyor. Tüketilen yüksek kalorili besinlerin önemli bir kısmının emilimi de engelleniyor.

Loop diğer yöntemlere göre çok daha kolay. Çoğu Doktor bu yöntemi tercih ediyor. Ancak riskleri var: Safra ve pankreas enzimleri ince bağırsaktan yemek borusuna kaçabilir.

Koroziv (aşındırıcı) nitelikte bu sıvılar midede ve yemek borusunda yangıya, ülserasyona yol açabilir.